Zaburzenia snu to problem powszechny, co jest bardzo niepokojące, ponieważ dobry sen jest filarem dobrego zdrowia. Praktycznie każdy z nas na jakimś etapie życia takich problemów doświadcza. Może to być problem z zaśnięciem, wybudzenia w ciągu nocy, albo zmęczenie już od momentu wstania z łóżka (znacie to?). Każdy taki przypadek, jeśli nie jest sporadycznym incydentem, powinien być alarmujący i skłaniający do poszukiwania rozwiązania.

Jakie suplementy pomagają zasnąć i poprawić jakość snu?

Gdy dopadną nas problemy, w pierwszej kolejności zazwyczaj zastanawiamy się, czy sięgnąć po jakieś tabletki na sen. Na szczęście jest sporo takich suplementów, które są bezpieczne i bez recepty, a w większości są też naturalne. Wybór jest dość szeroki, a wśród wartych uwagi wymienimy te poniższe.

Melatonina

Zwana hormonem snu, ponieważ wydzielana jest w „ciemnej fazie” doby. W przypadkach, gdy produkcja tego hormonu jest zaburzona, dodatkowa suplementacja melatoniną potrafi przynieść świetny efekt. Jest bezpieczna nawet przy długotrwałym przyjmowaniu. Efektywne dawki są często dużo mniejsze niż te często spotykane w suplementach, a zaczynają się już od 300-500 mcg.

Glicyna

Glicyna to aminokwas posiadający własne receptory w mózgu, a ich aktywacja skutkuje zahamowaniem aktywności układu nerwowego. Ma działanie wyciszające, a według badań, stosowanie dawki 3 g przed snem pozwala zwiększyć jego intensywność i poprawić funkcjonowanie kolejnego dnia.

Ashwagandha

Adaptogenna królowa, która dzięki działaniu tonizującemu i niwelującemu stres potrafi bardzo sprawnie ułożyć do snu. Ashwagandha wpływa na wzrost aktywności receptorów GABA(A), co jest jednym z powodów działania uspokajającego. Wielu osobom stosującym bardzo pomaga, jednak sporadycznie zdarzają się osoby, którym ashwagandha dodaje energii, wtedy lepiej jest ją stosować rano.

L-Teanina

Tonizujący i nootropowy aminokwas niebiałkowy z zielonej herbaty. Bardzo bezpieczny środek, a szalenie skuteczny. Teanina nie ogłupia i nie działa nachalnie, po prostu zmniejsza napięcie nerwowe i pozwala się wyciszyć. Często skraca czas potrzebny do zaśnięcia, a sen staje się nieco bardziej regenerujący.

Szyszki chmielu

Jeden z popularnych składników w typowo aptecznych preparatach na sen i uspokojenie. Wiemy, że chmiel skutecznie wspomaga zasypianie i jakość snu, co zauważono nawet w badaniach nad działanie bezalkoholowego piwa.

Waleriana

Jest to określenie grupy preparatów na bazie Kozłka lekarskiego, często występuje w parze z wyżej wymienionym chmielem. Jeśli potrzebujemy czegoś na szybko, to jest to jeden ze skuteczniejszych środków wyciszających bez recepty, dostępnych w praktycznie każdej aptece. Szczególnie warte uwagi są nalewki alkoholowe (krople walerianowe), wydają się skuteczniejsze niż wyciągi w kapsułkach.

Kava kava

Do niedawna zakazana w Polsce, obecnie już można używać bez obaw o rozprawę sądową. Relaksująca roślinka o mocno ugruntowanym znaczeniu tradycyjnym w rejonach Pacyfiku. Bardzo skutecznie relaksuje i poprawia nastrój, niektórzy oceniają jej działanie za lekko rekreacyjne. Warto pamiętać, że Kava Kava najlepiej działa na czczo.

Magnez

Szczególnie formy glicynianu i taurynianu magnezu, ponieważ poza dostarczaniem samych jonów magnezu, te aminokwasy również hamują układ nerwowy. W suplemencie magnezu nie będzie ich co prawda dużo, jednak niekiedy mogą przynieść odrobinę lepsze działanie. Sam magnez działa tonizująco poprzez blokowanie przepływu jonów wapniowych w receptorach NMDA glutaminianu, co za pobiega nadmiernemu pobudzaniu neuronów.

Passiflora Incarnata

Męczennica cielista to roślina o przepięknych kwiatach, występująca głównie w gorących rejonach Ameryki Północnej oraz w Ameryce Łacińskiej i tropikalnej część Ameryki Południowej. Również może się poszczycić tradycją, a jej działanie jest bardzo przyjemne. Może nie tak silnie, jak Kava, ale również relaksuje i poprawia nastrój, choć w nieco inny sposób. Passiflora bardzo dobrze sprawdza się w roli środka nasennego, zarówno w formie ekstraktów, jak i zaparzanych herbatek.

HealthLabs Care RestMe - tabletki na sen

Podsumowanie

Jeśli zmagasz się z jakimiś łagodnymi zaburzeniami snu, to z tej puli na pewno wybierzesz coś dla siebie. Poza suplementacją oczywiście należy pamiętać o ważnych aspektach stylu życia jak zasypianie o regularnych porach, dbałość o odpowiednią długość snu, wentylację sypialni, blokowanie niebieskiego światła wieczorami, czy też znalezienie chwili na relaksujące czynności przed snem.

Gdyby jednak dotykały Cię poważne problemy z bezsennością, koniecznie zgłoś się do lekarza po poradę. Niekiedy chwilowe zastosowanie leków nasennych, które pomogą Ci się, zregenerować będzie dla Twojego zdrowia znacznie lepsze, niż chroniczny brak snu. Warto też sprawdzić, jakie mogą być przyczyny bezsenności. A może należałoby obniżyć poziom kortyzolu?!