Kalkulator optymalnej długości snu

Rekomendacje czasu snu
Regularne spanie mniej niż 7 godzin na dobę może powodować zaburzenia zdrowotne: przyrost masy ciała i otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i udar, depresja i zwiększone ryzyko śmierci. Ponadto osłabia odporność, pogarsza wydajność, zwiększa ryzyko błędów i wypadków.
Regularne spanie dłużej niż 9 godzin na dobę może być odpowiednie dla młodych dorosłych (do 25 lat), osób regenerujących się po niedoborach snu i osób w czasie choroby. Dla innych nie jest pewne, czy tak długi sen nie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.
Źródło: Consensus Conference Panel, Watson NF, Badr MS, et al. Recommended Amount of Sleep for a Healthy Adult: A Joint Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. J Clin Sleep Med. 2015;11(6):591-592.
Sposoby na łatwiejsze zasypianie
- przewietrz sypialnię przed snem
- upewnij się, że masz wygodną poduszkę
- załóż opaskę na oczy do snu
- rozpyl olejki eteryczne (lawenda, bergamotka, ylang-ylang)
- nie patrz w ekrany przynajmniej 1 godzinę przed snem
- weź ciepłą kąpiel
- nie pij kawy przynajmniej 6 godzin przed snem
- wykonaj ćwiczenia oddechowe
Przeczytaj na blogu
Glicyna na sen? Szczególnie, gdy śpisz krótko
Co bardziej niweluje senność – jasne światło czy kofeina?
Mouth-taping – prosty sposób na pozbycie się chrapania i poprawę zdrowia?
Czy chodzi tylko o alkohol? Piwo bezalkoholowe też przyspiesza zasypianie!

Jak działa kalkulator snu?
Kalkulator snu polifazowego
We śnie polifazowym bardzo ważne jest pilnowanie odpowiedniego czasu snu. Kalkulator snu, który pozwala wybudzać się w płytkich fazach snu, jest tutaj niemalże niezbędnym narzędziem. Jeśli stosujesz lub rozważasz stosowanie praktyki snu polifazowego, to zapewne jesteś zapracowanym człowiekiem i ważna jest dla Ciebie oszczędność czasu, który można poświęcić na ciekawsze lub bardziej produktywne zajęcia. Z kalkulatorem snu możesz jak najlepiej zoptymalizować sen nocny, wyliczając godziny do przespania np. 4 cykli snu, by resztę nadrobić drzemkami w ciągu dnia.
Jak wykorzystać kalkulator snu online, by poprawić jakość snu?
Używając kalkulatora snu, można znacznie lepiej wykorzystać sen i poczuć większą świeżość o poranku. Kalkulowanie czasu snu znacznie zmniejsza ryzyko wybudzeń w trakcie snu głębokiego. Jednak by wszystko działało tak, jak powinno, musimy możliwie najcelniej oszacować czas potrzebny na zaśnięcie (niektóre smartbandy i smartwatche to monitorują). Gdy to zrobimy, należy zadbać o wieczorną higienę snu i codziennie zapewnić sobie odpowiednie warunki, by ten czas zasypiania był powtarzalny. Najlepiej też, by godziny snu były stałe, co rewelacyjnie wpływa na cały rytm dobowy oraz utrzymuje większy porządek w procesach oczyszczania i regeneracji mózgu.
Fazy snu — co warto o nich wiedzieć?
Zapewne wszyscy znają podział snu na fazę lekką (płytką) i głęboką. Jest to mocne skrócenie tematu, jednak na potrzeby zrozumienia kalkulatora faz snu wystarczy. Naszym celem jest wybudzenie w płytkiej fazie snu, by nie przerywać snu głębokiego.
Przechodząc do sedna, fazy snu to różne etapy snu, które są kluczowe dla jakości i regeneracji organizmu. Podczas standardowego snu człowiek przechodzi przez około 4-6 cykli faz snu, które trwają do około 90 minut. Każda faza snu charakteryzuje się różnymi poziomami aktywności mózgu, a także różnymi objawami fizycznymi.
Podczas snu faza 1 i 2 to lekki sen. W tych fazach sen jest płytszy, a wybudzenie jest łatwe i bez wrażenia oszołomienia. Faza 3 i 4 to głęboki sen, który trwa około 20-30 minut. W tych fazach sen jest najgłębszy, a organizm jest w stanie odpocząć i zregenerować siły. Jeśli jednak coś nas wybudzi w tym czasie (np. budzik), to bardzo ciężko jest dojść do siebie.
Najważniejszą fazą snu jest faza REM (Rapid Eye Movement), zwana też snem paradoksalnym. W tej fazie sen mózg jest najbardziej aktywny — niemalże tak, jak podczas czuwania. Dochodzi wtedy do zwiększonej aktywności snu, w tym do szybszego bicia serca, oddychania i szybkich ruchów gałek ocznych. Charakterystyczne dla fazy REM są marzenia senne, które mogą być mocno realistyczne.
Prawidłowy przebieg faz snu ma ważny wpływ na organizm i zdrowie człowieka. Nieprawidłowe lub zaburzone fazy snu mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zmęczenie, brak energii, zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, a nawet depresja i choroby serca.