Zapisz się do newslettera

Jeśli chcesz dostawać informacje o najciekawszych wpisach i nowościach na blogu, koniecznie zapisz się do newslettera Gra na nerwach!

Sprawdź tematy
Na stronie zawarte są reklamowe linki afiliacyjne. Korzystając z tej strony, zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies).

Kalkulator czasu snu

Zastanawiasz się, o której iść spać, żeby się wyspać? Albo, na którą nastawić budzik, by pobudka była przyjemna? Wykorzystaj poniższy kalkulator snu online, by z łatwością skonfigurować czas snu dla jego maksymalnej efektywności i jak najlżejszego wybudzenia się o poranku.

Kalkulator optymalnej długości snu







      dobry sen piktogramy

      Rekomendacje czasu snu

      By utrzymywać dobre zdrowie, optymalny czas snu osoby dorosłej to 7-9 godzin.

       

      Regularne spanie mniej niż 7 godzin na dobę może powodować zaburzenia zdrowotne: przyrost masy ciała i otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i udar, depresja i zwiększone ryzyko śmierci. Ponadto osłabia odporność, pogarsza wydajność, zwiększa ryzyko błędów i wypadków.

      Regularne spanie dłużej niż 9 godzin na dobę może być odpowiednie dla młodych dorosłych (do 25 lat), osób regenerujących się po niedoborach snu i osób w czasie choroby. Dla innych nie jest pewne, czy tak długi sen nie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.

       

      Źródło: Consensus Conference Panel, Watson NF, Badr MS, et al. Recommended Amount of Sleep for a Healthy Adult: A Joint Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. J Clin Sleep Med. 2015;11(6):591-592.

      Sposoby na łatwiejsze zasypianie

      • przewietrz sypialnię przed snem
      • upewnij się, że masz wygodną poduszkę
      • załóż opaskę na oczy do snu
      • rozpyl olejki eteryczne (lawenda, bergamotka, ylang-ylang)
      • nie patrz w ekrany przynajmniej 1 godzinę przed snem
      • weź ciepłą kąpiel
      • nie pij kawy przynajmniej 6 godzin przed snem
      • wykonaj ćwiczenia oddechowe
      Pamiętaj, że jeśli przez długi czas masz ciągłe problemy ze snem, to należy skonsultować się z lekarzem!

      Przeczytaj na blogu

      Załaduj więcej
      kalkulator snu online

      Jak działa kalkulator snu?

      Cała tajemnica polega na tym, by sen trwał wielokrotność czasu potrzebnego na pełen cykl faz snu (ok. 1,5 godziny). Dla dobrej regeneracji należy spać minimum 4 cykle (6 godzin), jednak bardziej zalecane jest przesypianie 5 cykli (7,5 godziny) lub 6 cykli (9 godzin).
      Do długości snu należy doliczyć przeciętny czas potrzebny na zaśnięcie. Ja zakładam, że jest to ok. 15 minut, dlatego jest to wartość domyślna. Jednak powyższy kalkulator faz snu daje Ci możliwość samodzielnego zdefiniowania czasu zasypiania, jeśli u Ciebie jest dłuższy lub krótszy.

      Kalkulator snu polifazowego

      We śnie polifazowym bardzo ważne jest pilnowanie odpowiedniego czasu snu. Kalkulator snu, który pozwala wybudzać się w płytkich fazach snu, jest tutaj niemalże niezbędnym narzędziem. Jeśli stosujesz lub rozważasz stosowanie praktyki snu polifazowego, to zapewne jesteś zapracowanym człowiekiem i ważna jest dla Ciebie oszczędność czasu, który można poświęcić na ciekawsze lub bardziej produktywne zajęcia. Z kalkulatorem snu możesz jak najlepiej zoptymalizować sen nocny, wyliczając godziny do przespania np. 4 cykli snu, by resztę nadrobić drzemkami w ciągu dnia.

      Jak wykorzystać kalkulator snu online, by poprawić jakość snu?

      Używając kalkulatora snu, można znacznie lepiej wykorzystać sen i poczuć większą świeżość o poranku. Kalkulowanie czasu snu znacznie zmniejsza ryzyko wybudzeń w trakcie snu głębokiego. Jednak by wszystko działało tak, jak powinno, musimy możliwie najcelniej oszacować czas potrzebny na zaśnięcie (niektóre smartbandy i smartwatche to monitorują). Gdy to zrobimy, należy zadbać o wieczorną higienę snu i codziennie zapewnić sobie odpowiednie warunki, by ten czas zasypiania był powtarzalny. Najlepiej też, by godziny snu były stałe, co rewelacyjnie wpływa na cały rytm dobowy oraz utrzymuje większy porządek w procesach oczyszczania i regeneracji mózgu.

      Fazy snu — co warto o nich wiedzieć?

      Zapewne wszyscy znają podział snu na fazę lekką (płytką) i głęboką. Jest to mocne skrócenie tematu, jednak na potrzeby zrozumienia kalkulatora faz snu wystarczy. Naszym celem jest wybudzenie w płytkiej fazie snu, by nie przerywać snu głębokiego.

      Przechodząc do sedna, fazy snu to różne etapy snu, które są kluczowe dla jakości i regeneracji organizmu. Podczas standardowego snu człowiek przechodzi przez około 4-6 cykli faz snu, które trwają do około 90 minut. Każda faza snu charakteryzuje się różnymi poziomami aktywności mózgu, a także różnymi objawami fizycznymi.

      Podczas snu faza 1 i 2 to lekki sen. W tych fazach sen jest płytszy, a wybudzenie jest łatwe i bez wrażenia oszołomienia. Faza 3 i 4 to głęboki sen, który trwa około 20-30 minut. W tych fazach sen jest najgłębszy, a organizm jest w stanie odpocząć i zregenerować siły. Jeśli jednak coś nas wybudzi w tym czasie (np. budzik), to bardzo ciężko jest dojść do siebie.

      Najważniejszą fazą snu jest faza REM (Rapid Eye Movement), zwana też snem paradoksalnym. W tej fazie sen mózg jest najbardziej aktywny — niemalże tak, jak podczas czuwania. Dochodzi wtedy do zwiększonej aktywności snu, w tym do szybszego bicia serca, oddychania i szybkich ruchów gałek ocznych. Charakterystyczne dla fazy REM są marzenia senne, które mogą być mocno realistyczne.

      Prawidłowy przebieg faz snu ma ważny wpływ na organizm i zdrowie człowieka. Nieprawidłowe lub zaburzone fazy snu mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zmęczenie, brak energii, zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, a nawet depresja i choroby serca.

      Prawa zastrzeżone przez Mind Development Academy Wojciech Nowosada