Glicyna to aminokwas białkowy, najprostszy spośród wszystkich 20tu reprezentantów tej grupy. Nie jest czynny optycznie, więc nie wyróżniamy osobno enancjomerów z przedrostkami L i R. Uznawana jest za aminokwas endogenny, więc produkujemy ją sobie sami i nie musimy jej koniecznie uzupełniać z dietą, aczkolwiek jest stosowana również w suplementacji, by osiągnąć konkretne cele.
Gdy w ustroju występuje w postaci wolnej, niezwiązanej w łańcuchy białkowe z innymi aminokwasami, to pełni funkcję głównie neuroprzekaźnika. W ośrodkowym układzie nerwowym ma własne receptory glicynowe, a ich aktywacja ma działanie hamujące. Glicyna uznawana jest za drugi najważniejszy neuroprzekaźnik hamujący, zaraz po GABA. Z drugiej strony jej obecność jest konieczna do aktywacji receptorów NMDA układu glutaminianu, które mają działanie pobudzające neurony.
W większości struktur białkowych glicyna zajmuje ok. 7%, jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku kolagenu. Łańcuchy kolagenowe nawet w 1/3 składają się z glicyny.
Glicyna łatwo przekracza barierę krew-mózg, a w suplementacji stosuje się ją głównie na poprawę jakości snu, zarówno by zasypiać szybciej, jak i uczynić sen bardziej regenerującym. Ponadto jako suplement jest bardzo tania i ma lekko słodkawy smak.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT