Współczesne życie jest jak wirująca karuzela zadań i obowiązków, które atakują nas z każdej strony. Czasem czujemy się jak superbohaterowie próbujący powstrzymać lawinę, ale bez peleryny i supermocy. Trzeba zatem użyć sprytu. Albo narzędzi. A takim prostym i przydatnym narzędziem jest Eisenhower Matrix (lub matryca Eisenhowera, jak wolisz).

Umiejętne zarządzanie czasem i priorytetami to niezwykle cenna umiejętność. Jednak niezliczone obowiązki, zadania i rozpraszacze utrudniają skuteczne planowanie i realizację celów. Sprawdź, jak pomoże Ci Matryca Eisenhowera, nazwana tak od słynnego amerykańskiego generała i prezydenta Dwighta D. Eisenhowera.

Matryca Eisenhowera – poznaj to proste, ale potężne narzędzie

Matryca Eisenhowera (inaczej macierz Eisenhowera) jest prostym, ale niezwykle skutecznym narzędziem, które pomaga w priorytetyzacji zadań na podstawie ich pilności i ważności. Składa się z czterech kwadrantów, które kategoryzują zadania w zależności od ich priorytetu.

 1. Kwadrant spraw ważnych i pilnych — to miejsce dla zadań, które są zarówno ważne, jak i pilne; tutaj musisz być szybki i energiczny, ponieważ wymagają one natychmiastowej uwagi; to jak stawianie czoła pożarom — musisz działać od razu, aby uniknąć większych szkód.
 2. Kwadrant spraw pilnych, ale nie ważnych — to takie zadania, które wydają się dawać poczucie pośpiechu, ale nie przynoszą większej wartości; trzeba zachować ostrożność, aby nie dać się zwieść i utrzymać swoje priorytety na właściwej drodze.
 3. Kwadrant spraw ważnych, ale nie pilnych — to miejsce dla projektów długoterminowych i celów, które mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu; to jak odnalezienie skarbu — musisz się skupić na tym kwadrancie, aby osiągnąć swoje najważniejsze cele.
 4. Kwadrant spraw niepilnych i nieważnych — to zadania, które można odłożyć na później, gdy już skończysz się zajmować tym, co naprawdę ma znaczenie; to jak tworzenie planów na przyszłe wakacje — po prostu odłóż na bok, aby móc się skoncentrować na teraźniejszości.

Szablon macierzy Eisenhowera

Spójrz na poniższą grafikę przedstawiającą kwadrat Eisenhowera. Już pierwszy rzut oka idealnie obrazuje, o co chodzi w tej metodzie.

matryca eisenhowera grafika

Dlaczego podział jest akurat taki?

To, co ważne rzadko bywa pilne, a to, co pilne rzadko bywa ważne.Dwight Eisenhower, były prezydent USA

Mam dla Ciebie też niespodziankę! Kliknij niżej, by pobrać gotowy do druku plik PDF z macierzą Eisenhowera, który można wygodnie wypełniać taskami.

Jak korzystać z Matrycy Eisenhowera w praktyce

Aby zacząć korzystać z Matrycy Eisenhowera, zacznij od wydruku szablonu, który masz wyżej. Fizyczne notatki z różnych powodów sprawdzają się lepiej, przynajmniej na początku.

Dalej musisz przeprowadzić analizę swoich bieżących zadań i obowiązków.

 • Krok 1: Dokładne zidentyfikowanie zadań. Przede wszystkim musisz zbadać wszystkie swoje obowiązki i zadania. Zapisz je na kartce lub stwórz listę w swoim notatniku, jeszcze nie wpisując ich w macierz. Ważne jest, abyś uwzględnił wszystko, od codziennych rutynowych zadań po większe projekty czy cele.
 • Krok 2: Ocena priorytetów. Kiedy już masz swoją surową listę, czas przyjrzeć się każdemu zadaniu i ocenić jego priorytet. W tym momencie możesz poprzepisywać zadania w odpowiednie kwadranty na macierzy.
 • Krok 3: Organizacja i działanie. Teraz kiedy już przyporządkowałeś zadania do odpowiednich kwadrantów, czas zaplanować swoje działania. Skoncentruj się na zadaniach w kwadrancie ze sprawami pilnymi i ważnymi – z nimi zacznij działać od razu. Następnie skieruj swoją uwagę na zadania w kwadrancie ważnych, ale niepilnych. Zadania z dwóch pozostałych kwadrantów mogą być mniej priorytetowe, ale nie zapomnij o nich i sprawdzaj je regularnie.
 • Krok 4: Monitorowanie i dostosowywanie. Matryca Eisenhowera nie jest statycznym narzędziem. Ważne jest regularne monitorowanie i dostosowywanie swojego podejścia. Przez cały czas mogą się pojawiać nowe zadania i priorytety mogą się zmieniać. Bądź elastyczny i gotowy na dostosowanie się do nowych wyzwań.

Na matryce Eisenhowera można spojrzeć jak na planszę do gry, w której zyskujesz punkty za produktywność. Im lepiej zaklasyfikujesz swoje taski i bardziej będziesz się trzymać podziału, tym więcej punktów dostaniesz (czyt. osiągniesz większy sukces).

Przeczytaj o innych sposobach na wzrost produktywności:

Korzyści wynikające z używania Matrycy Eisenhowera

Skorzystanie z Matrycy Eisenhowera przynosi liczne korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Oto kilka głównych zalet korzystania z tej metodyki:

 • lepsze zarządzanie czasem,
 • większa skuteczność i produktywność,
 • redukcja stresu,
 • lepsze podejmowanie decyzji,
 • osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Podsumowanie

Matryca Eisenhowera to prosty, ale niezwykle efektywny sposób zarządzania czasem i priorytetami. Dzięki jej zastosowaniu możemy skutecznie priorytetyzować nasze zadania i skupiać się na najważniejszych i najpilniejszych obowiązkach. Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność, uniknąć rozproszenia i osiągnąć sukces, warto wypróbować Matrycę Eisenhowera już dziś. Daj sobie szansę na bardziej uporządkowane i efektywne życie zawodowe i osobiste.

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci wartościowych wskazówek na temat Matrycy Eisenhowera i zachęcił do wypróbowania jej w swoim życiu i karierze zawodowej.

A Ty, korzystasz już z macierzy Eisenhowera? Jeśli tak, to koniecznie podziel się efektami w komentarzu!