Serotonina
Serotonina to neuroprzekaźnik z grupy amin biogennych. Zyskała szeroką sławę jako główny “hormon szczęścia”. Powstaje z aminokwasu tryptofanu, który jest hydroksylowany do 5-HTP, a to z kolei dekarboksylowane do serotoniny. Działając w mózgu wpływa na regulację samopoczucia, apetytu i snu, natomiast w układzie obwodowym reguluje…
Stymulanty
Stymulanty to grupa substancji psychoaktywnych, które mają działanie pobudzające i aktywizujące. Stymulant pobudza aktywność współczulnego i ośrodkowego układu nerwowego, stawiając nas w stan czuwania. Najczęściej wpływają na aktywność katecholamin (dopamina, adrenalina, noradrenalina), hamując ich wychwyt zwrotny, zwiększając wyrzut do synaps lub hamując ich rozkład. Popularna…
Synapsa
Synapsa to połączenie pomiędzy dwoma neuronami lub neuronem i komórką efektorową, gdzie zachodzi pomiędzy nimi komunikacja. Dwie komunikujące się komórki nie stykają się ze sobą bezpośrednio, a pozostaje między nimi odrobina przestrzeni, którą nazywamy szczeliną synaptyczną. Pojęcie całej synapsy obejmuje te dwie komórki wraz ze…
Synaptotagmina
Synaptotagmina to białko działające jako błonowy receptor jonów wapnia w neuronach, który wykrywa ich napływ do komórki. Jej rolą jest regulacja wydzielania neurotransmiterów i hormonów. Wyróżniamy aż 17 izoform synaptotagmin: Synaptotagmina 1 (SYT1) Synaptotagmina 2 (SYT2) Synaptotagmina 3 (SYT3) Synaptotagmina 4 (SYT4) Synaptotagmina 5 (SYT5)…
Bądź na bieżąco