Dendryty
Dendryty to podłużne wypustki komórek nerwowych, które odbierają sygnały wysyłane przez aksony komórek sąsiadujących. Stanowią przedłużenie ciała komórki nerwowej. W przeciwieństwie do aksonów, które występują pojedynczo w każdym neuronie, dendrytów każdy neuron może mieć bardzo dużą ilość. Dendryty mają drzewiastą strukturę, rozgałęziają się na całej…
Dopamina
Dopamina to katecholamina, jeden z „hormonów szczęścia”. Wytwarzana jest w układzie nerwowym, gdzie odgrywa rolę neuroprzekaźnika, a także w układzie pokarmowym, w którym jest neuromodulatorem. Odpowiada m.in. za motywację, koncentrację, odczuwanie satysfakcji i poczucie nagrody, oraz za popęd seksualny. Odpowiada też za wiele objawów początkowych…
Dynorfiny
Dynorfiny to endogenne peptydy opioidowe. Pełnią funkcję neuroprzekaźników i neuromodulatorów. Ich najwyższe stężenia znajdują się w podwzgórzu, rdzeniu, mostkach, śródmózgowiu i rdzeniu kręgowym, jednak w mniejszych ilościach występują w wielu innych częściach mózgu. Swoje działanie wywołują głównie za pośrednictwem receptorów opioidowych κ, ale w mniejszym…
Szukaj
Poznaj adaptogeny!
Produkty
-
Planer tygodniowy 10,00 zł z VAT