Prekursory acetylocholiny to jedne z najpopularniejszych środków nootropowych na początek. Często stanowią bazę całego schematu suplementacyjnego, ukierunkowanego na poprawę zdolności kognitywnych. Wynika to z bardzo dobrego profilu bezpieczeństwa i efektywności, ponieważ manipulacje acetylocholiną zazwyczaj bardzo dobrze przekładają się na poprawę pamięci i koncentracji.
Dwie najpopularniejsze formy choliny dla poprawy pamięci to Alpha GPC i CDP Cholina. Różnice pomiędzy nimi nie dla wszystkich są jasne, a dokonanie wyboru może być wyzwaniem. Z tego powodu przedstawiam krótką charakterystykę obu środków, by nakreślić różnice między nimi i ułatwić wybór odpowiedniej dla siebie formy.
Alpha GPC vs CDP Cholina
Obie formy efektywnie przekraczają barierę krew mózg. Z tego względu efektywnie wpływają na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.
Alpha GPC (alfosceran choliny, glicerofosfocholina)
Alpha GPC to całkiem wydajne źródło choliny, ponieważ w cząsteczce sama cholina zajmuje aż 40%. Jest prekursorem acetylocholiny, a więc przypisać jej można cechy z nią związane, czyli poprawa pamięci, koncentracji i logicznego myślenia. Z rozpadu alpha GPC, poza choliną powstaje też glicerofosforan, który pozytywnie wpływa na kondycję błon komórkowych. Wysoka zawartość choliny sprawia, że alpha GPC jest dobrym wyborem, gdy chcemy szybko odczuć działanie cholinergiczne. Jest często stosowana doraźnie, przed wysiłkiem umysłowym i przy takim użyciu zbiera pozytywne oceny. A gdy już o wysiłku mowa, to alpha GPC jest stosowana także doraźnie przedtreningowo, ze względu na poprawę mind-muscle connection, większy wyrzut hormonu wzrostu oraz możliwą poprawę wyników siłowych. Widzimy więc, że alpha GPC działa zarówno doraźnie, jak i długofalowo, ze względu na poprawę stanu błon komórkowych.
CDP Cholina (cytidine 5′-diphosphocholine, cytykolina)
CDP Cholina to substancja o sporo mniejszym udziale procentowym choliny, ponieważ jest to około 18,5%. Poza choliną, w cząsteczce cytykoliny znajduje się też cytydyna. Cytydyna jest nukleozydem, który jest w ustroju metabolizowany do innego, na pewno lepiej Wam znanego nukleozydu – urydyny, która świetnie uzupełnia właściwości choliny. Dzięki cytykolinie możemy wesprzeć stan błon komórkowych w trochę inny sposób niż w przypadku alpha GPC. Urydyna korzystnie wpływa też na stan układu dopaminergicznego (zwiększa gęstość receptorów dopaminy), więc jeśli poza lepszą pamięcią chcemy się również lepiej czuć i mieć większą motywację, to cytykolina będzie preferowaną formą. Warto jednak pamiętać, że te efekty pojawią się dopiero po dłuższym czasie stosowania. Ze względu na niższą zawartość choliny, cytykolina gorzej sprawdza się w stosowaniu doraźnym – na pewno należałoby przyjmować większą dawkę niż w przypadku alpha GPC.
Jaką formę choliny wybrać?
Na początku zadaj sobie pytania:
- Jaki stawiasz sobie cel suplementacji?
- Czy potrzebujesz doraźnego wsparcia, czy długofalowych efektów?
- Czy zależy Ci na poprawie zdolności wysiłkowych?
A gdy określisz jasno swoje potrzeby, na podstawie powyższych opisów wybór nie powinien być problemem.
Dla ułatwienia przygotowałem skromne porównanie w formie tabeli:
Alpha GPC | CDP Cholina | |
---|---|---|
zawartość procentowa choliny | ~ 40% | ~ 18,5% |
stosowane dzienne dawki | 300 – 1200 mg | 500 – 2000 mg |
główne efekty | poprawa pamięci, lepsza koncentracja | poprawa pamięci, lepsza koncentracja i samopoczucie |
wpływ na zdolności wysiłkowe | efektywnie poprawia jakość treningów i podnosi GH | nie ma tak wyraźnego wpływu na treningi |
zalecany sposób użycia | doraźnie lub długoterminowo | długoterminowo |
dostępność | głównie w internetowych sklepach z suplementami | dostępna również w aptekach stacjonarnych |
Na koniec jeszcze wspomnijmy, jak na tle tych dwóch wypada tradycyjny dwuwinian choliny? Otóż ta forma nie cieszy się już tak dobrą zdolnością do przekraczania bariery krew-mózg. Spisuje się dobrze, gdy naszym celem jest wsparcie funkcji tkanek obwodowych, szczególnie wątroby, jednak jako wsparcie dla mózgu raczej się nie sprawdza.
Podsumowanie
Obie formy choliny są warte uwagi i obie mają swoje specyficzne plusy. Sprawia to, że wybór powinien być uzależniony od naszego celu i preferencji. Mam nadzieję, że teraz już wszyscy znamy odpowiedź na pytanie, czym się różni Alpha GPC od Cytykoliny 😉
Gdzie kupić te suplementy?
Jednym ze sklepów, które mają w ofercie obie formy choliny, jest Muscle Zone. Wychodzą całkiem ekonomicznie (szczególnie Alpha GPC), a wpisując w koszyku kod GRANANERWACH uzyskasz dodatkowo rabat 10% na całe zamówienie.
PS. Przeczytaj artykuły o DMAE i Centrofenoksynie
PS2. Wiesz, że cholina świetnie działa w połączeniu z Hupercyną A?
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
3 Komentarzy
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
Witam
Jestem na suplementacji alpha-gpc od niemal pół roku. Czy można to ciągnąć non stop, czy tracę jakieś benefity stosując przewlekle? Funkcje kognitywne wydaje mi się że cały czas są na wysokim poziomie, ale czy pobudzanie hormonu wzrostu nadal funkcjonuje? Biorę to razem z urydyną i omega 3, to samo pytanie tyczy się urydyny. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ja Alpha GPC stosowałbym raczej cyklicznie, robiąc jednak co jakiś czas przerwę. Zawsze pozwala to sprawdzić, czy faktycznie nadal są benefity, czy może po odstawieniu nic się nie zmieni. Jest taka szansa, bo aGPC działa też regenerująco, wzmacnia błony komórkowe itp. więc po dłuższym czasie stosowania może się zmniejszać zapotrzebowanie na taką suplementację. Z drugiej strony suplementacji cholinami podnosi TMAO, a to już wyzwala pewne ryzyko zdrowotne. Choć Alpha GPC jest bardzo fajnym suplementem, to jednak należy ją stosować tylko wtedy, gdy korzyści są wyraźnie zauważalne
W sumie, wygląda na to, że najkorzystniej mieszać oba źródła.