Prekursory acetylocholiny to jedne z najpopularniejszych środków nootropowych na początek. Często stanowią bazę całego schematu suplementacyjnego, ukierunkowanego na poprawę zdolności kognitywnych. Wynika to z bardzo dobrego profilu bezpieczeństwa i efektywności, ponieważ manipulacje acetylocholiną zazwyczaj bardzo dobrze przekładają się na poprawę pamięci i koncentracji.

Dwie najpopularniejsze formy choliny dla poprawy pamięci to Alpha GPC i CDP Cholina. Różnice pomiędzy nimi nie dla wszystkich są jasne i dokonanie wyboru może być wyzwaniem. Z tego powodu przedstawiam krótką charakterystykę obu środków, by nakreślić różnice między nimi i ułatwić wybór odpowiedniej dla siebie formy.

Alpha GPC vs CDP Cholina

Obie formy efektywnie przekraczają barierę krew mózg. Z tego względu efektywnie wpływają na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.

Alpha GPC (alfosceran choliny, glicerofosfocholina)

Alpha GPC to całkiem wydajne źródło choliny, ponieważ w cząsteczce sama cholina zajmuje aż 40%. Jest prekursorem acetylocholiny, a więc przypisać jej można cechy z nią związane, czyli poprawa pamięci, koncentracji i logicznego myślenia. Z rozpadu alpha GPC, poza choliną powstaje też glicerofosforan, który pozytywnie wpływa na kondycję błon komórkowych. Wysoka zawartość choliny sprawia, że alpha GPC jest dobrym wyborem, gdy chcemy szybko odczuć działanie cholinergiczne. Jest często stosowana doraźnie, przed wysiłkiem umysłowym i przy takim użyciu zbiera pozytywne oceny. A gdy już o wysiłku mowa, to alpha GPC jest stosowana także doraźnie przedtreningowo, ze względu na poprawę mind-muscle connection, większy wyrzut hormonu wzrostu oraz możliwą poprawę wyników siłowych. Widzimy więc, że alpha GPC działa zarówno doraźnie, jak i długofalowo, ze względu na poprawę stanu błon komórkowych.

struktura chamiczna alpha gpc

CDP Cholina (cytidine 5′-diphosphocholine, cytykolina)

CDP Cholina to substancja o sporo mniejszym udziale procentowym choliny, ponieważ jest to około 18,5%. Poza choliną, w cząsteczce cytykoliny znajduje się też cytydyna. Cytydyna jest nukleozydem, który następnie metabolizuje do innego, na pewno lepiej Wam znanego nukleozydu – urydyny, która świetnie uzupełnia właściwości choliny. Dzięki cytykolinie możemy wesprzeć stan błon komórkowych w trochę inny sposób niż w przypadku alpha GPC. Urydyna korzystnie wpływa też na stan układu dopaminergicznego (zwiększa gęstość receptorów dopaminy), więc jeśli poza lepszą pamięcią chcemy się również lepiej czuć i mieć większą motywację, to cytykolina będzie preferowaną formą. Warto jednak pamiętać, że te efekty pojawią się dopiero po dłuższym czasie stosowania. Ze względu na niższą zawartość choliny, cytykolina gorzej sprawdza się w stosowaniu doraźnym – na pewno należałoby przyjmować większą dawkę niż w przypadku alpha GPC.

struktura chamiczna cytykoliny

Jaką formę choliny wybrać?

Po pierwsze należy zadać sobie pytanie – jaki stawiamy sobie cel suplementacji? Czy potrzebujemy doraźnego wsparcia, czy długofalowych efektów? Czy zależy nam na poprawie zdolności wysiłkowych? A gdy określimy jasno swoje potrzeby, na podstawie powyższych opisów wybór nie powinien być problemem.

Dla ułatwienia przygotowałem skromne porównanie w formie tabeli:

Alpha GPCCDP Cholina
zawartość procentowa choliny~ 40%~ 18,5%
stosowane dzienne dawki300 – 1200 mg500 – 2000 mg
główne efektypoprawa pamięci, lepsza koncentracjapoprawa pamięci, lepsza koncentracja i samopoczucie
wpływ na zdolności wysiłkoweefektywnie poprawia jakość treningów i podnosi GHnie ma tak wyraźnego wpływu na treningi
zalecany sposób użyciadoraźnie lub długoterminowodługoterminowo
dostępnośćgłównie w internetowych sklepach z suplementamidostępna również w aptekach stacjonarnych

Na koniec jeszcze wspomnijmy, jak na tle tych dwóch wypada tradycyjny dwuwinian choliny? Otóż ta forma nie cieszy się już tak dobrą zdolnością do przekraczania bariery krew-mózg. Spisuje się dobrze, gdy naszym celem jest wsparcie funkcji tkanek obwodowych, szczególnie wątroby, jednak jako wsparcie dla mózgu raczej się nie sprawdza.

Podsumowanie

Obie formy choliny są warte uwagi i obie mają swoje specyficzne plusy. Sprawia to, że wybór powinien być uzależniony od naszego celu i preferencji. Mam nadzieję, że teraz już wszyscy znamy odpowiedź na pytanie, czym się różni Alpha GPC od Cytykoliny 😉

Gdzie kupić te suplementy?

Jednym ze sklepów, które mają w ofercie obie formy choliny, jest Muscle Zone. Wychodzą całkiem ekonomicznie (szczególnie Alpha GPC), a wpisując w koszyku kod WOJTEK05 uzyskasz dodatkowo rabat 7% na całe zamówienie. Linki:

 

Alpha GPC vs CDP Cholina - Jaką formę choliny wybrać? - Działanie cytykoliny i alpha GPC

PS. Przeczytaj artykuły o DMAE i Centrofenoksynie

PS2. Wiesz, że cholina świetnie działa w połączeniu z Hupercyną A?