Zarówno tematyka wspomagania mózgu, jak i terapii anti-aging, zyskują coraz więcej amatorów na całym świecie. I nic dziwnego, wizja bycia ciągle młodym i w pełni sił umysłowych jest niezwykle atrakcyjna. Na rynku jest wielu substancji/suplementów, które mają zapewniać takie działanie. Czy centrofenoksyna jest jednym z tych, które faktycznie działają?

Czym jest centrofenoksyna?

Centrofenoksyna (ang. centrophenoxine) znana jest też jako meklofenoksat lub Lucidril. Jest to cząsteczka powstała z połączenia DMAE z kwasem parachlorofenoksyoctowym (pCPA). Można by się posłużyć analogią, że relacja pomiędzy centrofenoksyną a DMAE, jest taka sama jak pomiędzy Alpha GPC a zwykłą choliną – jest to po prostu silniejsza wersja, o lepszym działaniu. Należy do grupy „cholinergików”.

Centrofenoksyna - struktura cząsteczki - lek nootropowy

Centrofenoksynę opracowano w 1959 roku, a jej zastosowaniem miało być m.in. leczenie Alzheimera. W porównaniu do DMAE wykazuje znacznie lepszą zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, a to wpływa na lepiej odczuwalne działanie. Po przyswojeniu z układu pokarmowego część jest rozbijana w wątrobie na DMAE i pCPA, a część nadal krąży w niezmienionej postaci.

Zasadniczo centrofenoksyna w dużej mierze powiela działania DMAE, lecz działa po prostu lepiej i wydajniej. A więc przypominając:

  • podnosi stężenie acetylocholiny w ustroju, również w mózgu,
  • redukuje stres oksydacyjny na kilku płaszczyznach,
  • poprawia płynność błon komórkowych.

Centrofenoksyna znana jest z redukowania lipofuscyny, która mogłaby być odkładana w tkankach organizmu. Lipofuscyna to pigment, który jest produktem ubocznym  peroksydacji nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uznawana jest za jeden z markerów starzenia się organizmu – ergo, wiele osób patrzy na meklofenoksat jako na potencjalny sposób na zachowanie młodości mózgu. W badaniach na gryzoniach obserwowano wydłużenie życia nawet o 40-40% (!) dzięki centrofenoksynie, co jest bardzo zachęcającym rezultatem.

Dodatkowo meklofenoksat zwiększa wychwyt glukozy do neuronów i komórek glejowych, a także nasila syntezę protein i cząsteczek RNA. Zwiększając przepływ krwi, sprzyja też dostawie tlenu do neuronów. Usprawnienie wykorzystania tlenu i glukozy sprzyja poprawie funkcjonowania gospodarki energetycznej.

Działanie przeciwutleniające opiera się m.in. na podnoszeniu poziomu glutationu i dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) w mózgu.

W badaniach centrofenoksyna u osób starszych usprawniała zapamiętywanie i tworzenie pamięci długotrwałej, a także powodowała wzrost czujności.

Centrofenoksyna może mieć działanie lekko pobudzające tak jak w przypadku innych cholinergików. Niektórym subtelnie poprawia też samopoczucie, szczególnie w warunkach stresowych. Wśród skutków ubocznych, niekiedy wymieniane są: wzmożona senność, ból głowy, nudności lub dolegliwości jelitowe.

Centrofenoksyna - gdzie kupić lek nootropowy?

Dawkowanie centrofenoksyny

Skuteczne dawki zaczynają się od 250 mg dziennie, a bywają zwiększane nawet do 1500 mg. Przy dawkach przekraczających 500 mg, warto jest rozbijać na 2 lub nawet na 3 porcje w ciągu dnia. Dla względnie zdrowych osób dawki dzienne poniżej 1000 mg powinny być wystarczające.

Centrofenoksyna jest rozpuszczalna w wodzie, nie ma potrzeby przyjmowania z tłuszczami. Podobnie jak w przypadku DMAE, absolutnie nie należy przyjmować podczas ciąży.

Podsumowanie

Centrofenoksyna, jako wydajny prekursor acetylocholiny, świetnie współgra z racetamami i racetamo-podobnymi środkami, jak noopept i sunifiram. Może być także samodzielnie stosowana, w celu poprawy pamięci, koncentracji i wsparcia zdrowia mózgu, by spowolnić jego starzenie.

Pojedyncza porcja centrofenoksyny raczej nie daje satysfakcjonujących efektów, jednak już 1 miesiąc regularnego stosowania może fajnie wpłynąć na poprawę funkcji mózgu.

Gdzie kupić centrofenoksynę?

Obecnie ciężko jest dostać centrofenoksynę, jednak pojedyncze preparaty pojawiają się na portalach eBay i Amazon.

Źródła:

  • https://selfhacked.com/blog/centrophenoxine/
  • https://examine.com/supplements/centrophenoxine/