Nieczęsto w naszych rejonach słyszy się o afrykańskich ziołach. Jednym z wyjątków jest Fadogia. Jej wizytówką są właściwości zwiększające popęd seksualny i potencjał do podnoszenia poziomu testosteronu u mężczyzn. Mężczyźni zazwyczaj niechętnie mówią o swoich problemach ze sprawnością seksualną, jednak jest to bardzo ważny obszar życia. Każdy skuteczny (i bezpieczny) preparat na rynku, który może ten obszar wspomóc, jest bardzo pożądany.
Sprawdźmy, co na temat tej rośliny mówią publikacje naukowe, które jej właściwości zostały udowodnione i czy jest bezpieczna. Przeczytaj do końca!
Fadogia agrestis – afrykańskie ziele dla męskości
Fadogia agrestis jest rośliną, która naturalnie występuje głównie w Nigerii, ale jest też spotykana w okolicznych krajach Środkowej Afryki. Jest to niewielki krzew (30-90 cm) o żółtawej łodydze i liściach. W nigeryjskiej tradycji Fadogię stosuje się dla wzmocnienia męskich funkcji seksualnych – dla poprawy erekcji, zwiększenia libido i podniesienia testosteronu.
Spośród substancji czynnych w tej roślinie jest najwięcej saponin i alkaloidów, ale znaczenie mają też występujące w mniejszej ilości antrachinony i flawonoidy.
Właściwości Fadogia agrestis – co mówią badania?
Fadogia zyskuje popularność wśród użytkowników, jednak badania z jej udziałem na ten moment mamy do dyspozycji głównie te przedkliniczne, na modelu zwierzęcym. Większość z nich przeprowadzona została przez nigeryjskich naukowców. Niemniej są one bardzo obiecujące i zasadne jest przeprowadzanie badań klinicznych.
Podnosi testosteron?
Jest badanie na szczurach [Yakubu et al. 2005], w których już po 5 dniach suplementacji wyciągu wodnego z Fadogia agrestis zauważono wzrost testosteronu i to przy każdej z 3 testowanych dawek. Im wyższa była dawka, tym wyższy wzrost testosteronu we krwi. Jest to najprawdopodobniej najczęściej cytowana publikacja o tej roślinie. Autorzy badania zauważają, że wzrost testosteronu wynikający z suplementacji ekstraktem Fadogia jest główną przyczyną jej wpływu na poprawę funkcji seksualnych.
Wpływ na libido i funkcje seksualne
W wyżej wspomnianym 5-dniowym badaniu na szczurach, poza wzrostem testosteronu we krwi zauważono też wyraźny wpływ na sprawność i zachowania seksualne. Zauważono, że suplementowane szczury szybciej inicjowały czynności seksualne, zwiększały ich częstość, a czas do ejakulacji znacznie się wydłużył. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie ciekawa, gdyż zasadniczo afrodyzjaki raczej przyspieszają wytrysk.
W lutym 2023 roku opublikowano wyniki badań, w których udział brały szczury z zaburzeniami erekcji wywołanymi paroksetyną (SSRI, lek na depresję). Sprawdzano w nim, czy podawanie ekstraktu Fadogia pomoże uporać się z tym problemem i porównywano efekty do kuracji sildenafilem (substancja czynna Viagry). Wyniki pokazały, że Fadogia podobnie jak sildenafil odwracała negatywny wpływ paroksetyny na erekcję, czyli podnosiła poziom tlenku azotu (NO) w tkance penisa, a także cGMP, katalazy, SOD, T-SH, GSH i GST, a obniżała AChE, PDE5, arginazę, ACE, TBARS i H2O2.
Połączenie Fadogia agrestis i Tongkat ali
Oba zioła uznawane są za bardzo skuteczne, jako naturalne wzmacniacze funkcji seksualnych dla mężczyzn. Taką kombinację omawia i stosuje m.in. znany amerykański neurobiolog Andrew Huberman, którego podcasty cieszą się popularnością na całym świecie. Jego wypowiedzi m.in. w rozmowie z Joe Roganem nadały popularności zarówno samej Fadogii, jak i jej kombinacji z Tongkat ali.
W poniższym nagraniu mowa o Tongkat ali i Fadogia agrestis zaczyna się od 5:28.
Huberman opisuje Fadogię jako ziele, które poniekąd naśladuje hormon luteinizujący (LH). Oznacza to, że ma stymulować komórki jąder do produkcji steroidów, w tym testosteronu. Mówi też, że oba te zioła razem mogą dać znaczący skok wolnego testosteronu.
Poniżej jeszcze jedno ciekawe nagranie. W nim informacje przedstawiane przez Hubermana są rozszerzone o dane z literatury fachowej, które też opisywałem wyżej.
- Właściwości Tongkat ali
- Jak testosteron wpływa na dopaminę?
- Jak zwiększyć libido? — skuteczne sposoby
Czy są skutki uboczne?
Jedno z badań na szczurach, gdzie podawano im ekstrakt Fadogia agrestis przez 28 dni pokazało, że pogorszyły się niektóre parametry zdrowia jąder. Wzrósł m.in. stosunek masy jąder do całkowitej masy ciała i parametry biochemiczne, takie jak stężenie cholesterolu w jądrach, kwasu sialowego, glikogenu, kwaśnej fosfatazy i transferazy g-glutamylowej, przy jednoczesnym istotnym spadku w aktywności jądrowej fosfatazy zasadowej, fosfatazy kwaśnej, dehydrogenazy glutaminianowej oraz stężenia białka.
W sieci pojawiają się dyskusje, że owa toksyczność dla jąder wynikała z wysokich dawek wyciągu zastosowanych u gryzoni. Być może z odpowiednią kalibracją dawki dla ludzi udałoby się czerpać same korzyści. Tego jednak dowiemy się dopiero po publikacji stosowanych badań klinicznych.
Dawkowanie ekstraktów Fadogia agrestis
Na ten moment nie ma oficjalnych rekomendacji ani żadnego opublikowanego badania klinicznego, na którym można by się oprzeć. Andrew Huberman mówi jednak o dawkach dziennych od 425 do 600 mg ekstraktu Fadogia.
Źródła:
- Yakubu MT, Akanji MA, Oladiji AT. Aphrodisiac potentials of the aqueous extract of Fadogia agrestis (Schweinf. Ex Hiern) stem in male albino rats. Asian J Androl. 2005;7(4):399-404.
- Ogunro OB, Yakubu MT. Fadogia agrestis (Schweinf. Ex Hiern) Stem Extract Restores Selected Biomolecules of Erectile Dysfunction in the Testicular and Penile Tissues of Paroxetine-Treated Wistar Rats. Reprod Sci. 2023;30(2):690-700.
- Yakubu MT, Akanji MA, Oladiji AT. Effects of oral administration of aqueous extract of Fadogia agrestis (Schweinf. Ex Hiern) stem on some testicular function indices of male rats. J Ethnopharmacol. 2008;115(2):288-292.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT