Ampakiny to zbiorcze określenie substancji, których działania opiera się w głównej mierze o pozytywną allosteryczną modulację receptorów AMPA układu glutaminianu. Ta ciężkobrzmiąca modulacja oznacza, że owe substancje nasilają działanie innych substancji aktywujących ten typ receptorów (głównie glutaminianu). Receptory AMPA są receptorami jonotropowymi, a odpowiadają m.in. za regulację neuroplastyczności, formowanie pamięci i komunikację pomiędzy różnymi rejonami mózgu.

Popularne ampakiny:

  • sunifiram,
  • unifiram,
  • IDRA-21,
  • substancje z grupy CX, m.in. CX-515, CX-717 i inne.

Są stale prowadzone badania nad kolejnymi lekami o nazwach zaczynających się od CX, w poszukiwaniu tej najefektywniejszej z najbezpieczniejszym profilem działania. Tematyka badań obejmuje poszukiwania leku na demencję, w tym Alzheimera i Parkinsona, na ADHD, schizofrenię, a nawet lekooporną depresję.

W społecznościach nootropowych/biohakerskich krążą spekulacje, że to właśnie do tej grupy należy przyszłość smart drugs i że to właśnie ampakiny w kolejnych latach będą najwydajniej wspierać zdolności kognitywne i redukować potrzebę snu.

e-book - Nootropy. Z czym to się je?