Jaśmin (Jasminum sambac L.) jest rośliną z rodziny oliwkowatych, ma sympatyczne, małe, białe kwiatki. W wielu ogrodach na świecie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Często parzona jest z niego delikatna, ale aromatyczna herbata, którą możesz w szczególności kojarzyć z orientalnych restauracji.

Ze względu na przyjemny zapach, ekstrakty jaśminu są chętnie stosowane w przemyśle kosmetycznym. Poza ładnym zapachem ma też wyraźne działanie biologiczne na człowieka. W aromaterapii jaśmin znany jest z działania antybakteryjnego oraz z pobudzania układu nerwowego, co jest wykorzystywane w walce z apatią, depresją i innymi zaburzeniami nastroju. Działanie aktywizujące zauważane jest i u zwierząt, i u ludzi.

Masaż z olejkiem jaśminowym

Przeprowadzono badanie, w którym sprawdzono wpływ wmasowywania olejku jaśminowego w skórę na wybrane parametry biochemiczne i fizjologiczne. Wmasowywanie olejku w skórę może działać trochę intensywniej niż sama inhalacja, ponieważ wtedy substancje czynne trafiają do ustroju dwoma sposobami – do krwiobiegu poprzez absorpcję skórną, oraz bezpośrednio do mózgu, przez śluzówkę nosa i nerwy węchowe, ponieważ podczas masażu zapach jaśminu nadal dociera do nosa.

masaż z eterycznym olejkiem jaśminowym

W badaniu oceniano parametry wiązane ze stanem pobudzenia: ciśnienie krwi, tętno, saturacja krwi tlenem, częstość oddechu i temperatura skóry. Ponadto, badani musieli ocenić w kwestionariuszu swój stan emocjonalny pod względem relaksacji, wigoru, spokoju, uważności, nastroju i czujności w celu oceny subiektywnej oceny nastroju.

W badaniu wzięło udział czterdziestu zdrowych ochotników. Olejek jaśminowy aplikowano miejscowo na skórę brzucha uczestników. Rezultaty pokazały, że w porównaniu z placebo, olej jaśminowy powodował znaczny wzrost częstości oddechu, saturacji krwi oraz skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, co wskazywało na wzrost pobudzenia autonomicznego układu nerwowego.

W aspekcie subiektywnych ocen, uczestnicy z grupy badanej czuli się bardziej czujni i mieli więcej energii, ale byli mniej zrelaksowani niż uczestnicy z grupy kontrolnej. Wyniki te jednoznacznie sugerują wzrost pobudzenia, potwierdzając stymulujące działanie olejku jaśminowego. Badacze sugerują, że olejek ten może być stosowany w aromaterapii do łagodzenia objawów depresyjnych i poprawiania nastroju. Tym bardziej w obliczu wcześniejszych badań, gdzie notowano zmiany w profilu fal mózgowych (wzrost fal beta) w badaniu EEG po inhalacji jaśminowego olejku eterycznego.

Przydatne wskazówki

Olejek jaśminowy możesz kupić w formie absolutu lub rozczynu, najczęściej 5%. O ile rozczyn jest już generalnie gotowy do dyfuzji, to absolut jest na tyle silnie skoncentrowany, że nawet jego zapach może być drażniący. Zarówno do dyfuzji, jak i do masażu, zaleca się używanie oleju o niskiej koncentracji.

Do masażu najlepiej jest olejek eteryczny rozcieńczyć w innym, neutralnym oleju. Może to być np. olejek migdałowy. Większa ilość oleju ułatwia masaż, a mniejsze stężenie substancji czynnych zapobiega podrażnieniom skóry.

Oczywiście olejek jaśminowy nie musi być stosowany do masażu, by pobudzał. Może to być równie dobrze tradycyjna dyfuzja z pomocą kominka do aromaterapii lub nebulizatora. Aczkolwiek w niektórych przypadkach wsmarowanie niewielkiej ilości olejku np. w nadgarstki lub klatkę piersiową może być wygodniejsze.

PS. Zapoznaj się z praktycznymi informacjami na temat sposobów aromaterapii – CZYTAJ

Źródło: Tapanee Hongratanaworakit „Stimulating Effect of Aromatherapy Massage With Jasmine Oil” Nat Prod Commun. 2010 Jan;5(1):157-62.