Overthinking to powszechny problem, który ma negatywny wpływ na nasze życie codzienne. W skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji i niepokoju oraz utrudniać podejmowanie decyzji, nawet tych pozornie prostych. Overthinking po polsku oznacza nadmierne myślenie lub paraliż analityczny.

Skąd się bierze overthinking i do czego prowadzi?

Nadmierne myślenie często zaczyna się, gdy z jakiegoś powodu myśli zawędrują nam do wspomnień negatywnego wydarzenia lub sytuacji z przeszłości. Z paraliżem analitycznym mamy do czynienia, gdy nadmiernie roztrząsamy myśli o tych wydarzeniach, do tego stopnia, że zaczyna to negatywnie wpływać na nasz nastrój i stan psychiczny. Często rodzi się z tego błędne koło, ponieważ im więcej myślimy, tym silniej narasta niepokój i gniew. Może to prowadzić do poważnych problemów i zaburzać komfort psychiczny, ponieważ zamiast cieszyć się chwilą obecną, skupiasz się na negatywnych wzorcach myślowych.

Jak poradzić sobie z overthinking?

Jeśli dopada Cię paraliż analityczny, to spróbuj zrobić krok do tyłu, zapanować nad myślami i skupić się na tym, co tu i teraz, zamiast pogrążać się w nadmiernym myśleniu. W przekierowywaniu myśli na odpowiednie tory często pomaga regularnie prowadzona praktyka mindfulness, czyli tzw. medytacji uważności.