Nandrolon – dlaczego psuje psychikę? - gra na nerwach
Jak nandrolon wpływa na psychikę? - Skutki uboczne nandrolonu

Nandrolon – dlaczego psuje psychikę?

Opublikowano 14 stycznia 2019 przez Wojciech Nowosada

Nandrolon jest jednym z najpopularniejszych sterydów anaboliczno-androgennych. Jest to stary środek, dlatego jest dość dobrze poznany, jednak nie może się niestety poszczycić najkorzystniejszym profilem bezpieczeństwa. Skutki uboczne są dość powszechne, a część z nich dotyczy psychiki.

Jak nandrolon wpływa na psychikę?

Postanowiono sprawdzić jakie jest podłoże zaburzeń poznawczych i agresji wywoływanej nandrolonem (deca durabolin, nandrolone decanoate). W tym celu zebrano grupę chętnych szczurów, które przez dwa tygodnie mogły skorzystać z codziennych zastrzyków z dekanianu nandrolonu (w siłownianym żargonie popularna „deka”). Następnie sprawdzano u nich interakcje neurosteroidów z receptorami NMDA i sigma.

W rezultatach okazało się, że nandrolon zmniejsza powinowactwo neurosteroidów, takich jak między innymi siarczan pregnenolonu, siarczan pragnanolonu i siarczan dehydroepiandrosteronu do receptorów sigma-1.

Elfverson M et al. „Chronic administration of the anabolic androgenic steroid nandrolone alters neurosteroid action at the sigma-1 receptor but not at the sigma-2 or NMDA receptors.” Neuropharmacology. 2011 Dec;61(7):1172-81.

Jak działa receptor sigma-1?

Aktywacja tego receptora ma korzystny wpływ na nastrój. Mechanizm ten jest charakterystyczny dla niektórych leków przeciwdepresyjnych (fluwoksamina, fluoksetyna, sertralina, amitryptylina, imipramina) oraz używek rekreacyjnych (kokaina). Ich agonizm wywiera też działanie neuroprotekcyjne i poprawia neuroplastyczność. Nandrolon zmniejszając powinowactwo neurosteroidów do tego receptora może negatywnie odbijać się na kondycji mentalnej i zdrowiu układu nerwowego.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sigma-1_receptor

Interesują Cię skutki uboczne trenbolonu? Sprawdź TUTAJ!

1 Komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *