Każdy, kto sięga po doping, powinien rzetelnie przysiąść do lektury o potencjalnych skutkach ubocznych środków, które decyduje się wprowadzać do swojego organizmu. Sterydy anaboliczne wprowadzają organizm w suprafizjologiczny stan, jednak zawsze ciągnie to za sobą koszt zdrowotny. Tym razem przyjrzymy się nandrolonom, a głównie ich działaniu na mózg i psychikę.

Ebook Doping w sporcie, szkodliwość i profilaktyka - sterydy anaboliczne, sarmy i peptydy

Czym jest nandrolon?

Nandrolon (19-nortestosteron) jest jednym z najpopularniejszych sterydów anaboliczno-androgennych. W polskich aptekach występuje pod postacią preparatów o nazwie Deca-durabolin, w którym zawarty jest ester dekanianowy. Jest to stary środek, dlatego jest dość dobrze poznany, jednak nie może się niestety poszczycić najkorzystniejszym profilem bezpieczeństwa. Skutki uboczne są dość powszechne, a część z nich dotyczy psychiki.

Nandrolon w dopingowym świecie występuje też pod postacią krótszego estra — fenylopropionianu nandrolonu, który zwyczajowo nazywa się NPP.

Jak nandrolon wpływa na psychikę?

Skutki uboczne nandrolonu są liczne i obejmują wiele aspektów zdrowotnych. Postanowiono sprawdzić, jakie jest podłoże zaburzeń poznawczych i agresji wywoływanej nandrolonem (deca durabolin, nandrolone decanoate). W tym celu zebrano grupę chętnych szczurów, które przez dwa tygodnie mogły skorzystać z codziennych zastrzyków z dekanianu nandrolonu (w siłownianym żargonie popularna „deka”). Następnie sprawdzano u nich interakcje neurosteroidów z receptorami NMDA i sigma.

W rezultatach okazało się, że nandrolon zmniejsza powinowactwo neurosteroidów, takich jak między innymi siarczan pregnenolonu, siarczan pragnanolonu i siarczan dehydroepiandrosteronu do receptorów sigma-1.

Elfverson M et al. „Chronic administration of the anabolic androgenic steroid nandrolone alters neurosteroid action at the sigma-1 receptor but not at the sigma-2 or NMDA receptors.” Neuropharmacology. 2011 Dec;61(7):1172-81.

Jak działa receptor sigma-1?

Aktywacja tego receptora ma korzystny wpływ na nastrój. Mechanizm ten jest charakterystyczny dla niektórych leków przeciwdepresyjnych (fluwoksamina, fluoksetyna, sertralina, amitryptylina, imipramina) oraz używek rekreacyjnych (kokaina). Ich agonizm wywiera też działanie neuroprotekcyjne i poprawia neuroplastyczność. Nandrolon zmniejszając powinowactwo neurosteroidów do tego receptora może negatywnie odbijać się na kondycji mentalnej i zdrowiu układu nerwowego.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sigma-1_receptor

Przeczytaj też: