Pisałem już na blogu o wpływie zapachu lawendy na układ nerwowy, to może teraz coś o rozmarynie.

Głównymi składnikami aktywnymi w rozmarynie są α-pinen (19,41%), 1,8-cineol (20,08%) i kamfora (21,25%). α-pinen i 1,8-cineol wykazują działanie lekko stymulujące układ nerwowy oraz w pewnym stopniu hamują aktywność actylocholinoesterazy. Wcześniejsze badania na zwierzętach oraz na ludziach z administracją naskórną (użycie olejku rozmarynowego do masażu) wskazywały na efekty stymulujące rozmarynu. Nas jednak oczywiście najbardziej interesują badania na ludziach z właściwą formą podania, czyli inhalacją.

Efekty aromaterapii olejkiem z rozmarynu

Mamy tu publikację, w której opisano wyniki badań EEG, pomiarów podstawowych parametrów (ciśnienie, tętno, szybkość oddechu) i osobiste odczucia osób wystawionych na woń rozmarynu. Olejek rozrabiano w bazie z oleju migdałowego, a inhalację przeprowadzano z użyciem odpowiedniej maski. By wyniki były rzetelne, sprawdzono też efekty ekspozycji na zapach samego oleju migdałowego. Czynnikiem, który może zaburzać wyniki jest subiektywna ocena atrakcyjności zapachu (przyjemny zapach sam w sobie wpływa na układ nerwowy, niezależnie od źródła), dlatego na wstępie wykonano inhalacje próbną. Po niej przeprowadzono kwestionariusz i do właściwego badania pozostawiono jedynie osoby z neutralnymi odczuciami.

Wykazano, że zapach tej rośliny przyspiesza oddech oraz podnosi tętno i ciśnienie krwi. Spadkowi za to uległa temperatura skóry. Badanie EEG wskazywało na osłabienie fal alfa1 (8–10.99 Hz) i alfa2 (11–12.99 Hz), z jednoczesnym wzmocnieniem fal beta(13–30 Hz), co oznacza stan większej czujności. Wśród subiektywnych odczuć odnotowano mniejszą senność, wzrost aktywności i większą mentalną świeżość.

Widać zatem, że aromat rozmarynu działa stymulująco, przeciwnie do lawendy. Całkiem ciekawe rezultaty. Kiedyś sceptycznie podchodziłem do aromaterapii, jednak zagłębiając się w wyniki badań, widać że coś jednak działa 😉

Może mamy tu kogoś z podobnymi odczuciami co do rozmarynu?

Winai Sayorwan et al. „Effects of Inhaled Rosemary Oil on Subjective Feelings and Activities of the Nervous System” Sci Pharm. 2013 Apr-Jun; 81(2): 531–542.