Szukasz sposobów na walkę z lękami i stresem? Ciekawą i śmiesznie tanią opcją jest aromaterapia z użyciem olejku lawendowego. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych działający uspokajająco i nasennie, a jego działanie jest poparte literaturą fachową.

Badania sprawdzające skuteczność aromaterapii lawendą

Olejek lawendowy przetestowano u matek w okresie poporodowym. W związku ze spadkiem hormonów (oraz wzrostem obowiązków), okres ten często wiąże się z zaburzeniami nastroju, stresem i lękami. W badanie zaangażowano 140 kobiet, które podzielono na grupę aromaterapii i grupę kontrolną. Grupa badana miała zalecenia inhalowania woni z 3 kropel olejku lawendowego co 8 godzin przez okres łącznie 4 tygodni. Stres, lęki i symptomy depresyjne były zauważalnie niższe w grupie badanej już po 2 tygodniach od rozpoczęcia próby.

Maryam Kianpour et al. „Effect of lavender scent inhalation on prevention of stress, anxiety and depression in the postpartum period” Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Mar-Apr; 21(2): 197–201.

Sprawdzono także wpływ lawendy na stres wynikający z ekspozycji na silny bodziec, a bardzo reprezentatywnym przykładem, jaki został wybrany do badania, jest operacja na otwartym sercu. 90 kandydatów do zabiegu podzielono na dwie grupy, zapachową i kontrolną. W grupie badanej eksponowano pacjentów na zapach dwóch kropli olejku eterycznego z lawendy przez 20 min. Przed i po interwencji wypełniano odpowiedni kwestionariusz oraz pobierano próbkę krwi, by sprawdzić poziom kortyzolu. Zanotowano, że lęki były mniejsze o 10.8% w grupie badanej, a kortyzol we krwi był niższy o aż 69.6%. Całkiem sporo!

SeyedAbedin Hosseini et al. „Effect of lavender essence inhalation on the level of anxiety and blood cortisol in candidates for open-heart surgery” Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Jul-Aug; 21(4): 397–401.

Kolejną, niestandardową sytuacją, w której przetestowano zapach lawendy, był zabieg wszczepienia wkładki domacicznej. Analizując zmiany wyników w kwestionariuszu Spielbergera określającym poziom lęku, 30 minutowa inhalacja poskutkowała zmianą z 43.2 punktów na 39, w porównaniu do zmiany z 42.2 na 41.5 w grupie kontrolnej.

Mahnaz Shahnazi et al. „Inhaled Lavender Effect on Anxiety and Pain Caused From Intrauterine Device Insertion” J Caring Sci. 2012 Dec; 1(4): 255–261.

suszona lawenda na pościeli obok swiecy zapachowej

Podsumowanie

Oczywiście nie trzeba rodzić dziecka, instalować wkładki domacicznej, ani poddawać się operacji serca, by korzystać z aromatu lawendy. Aromaterapia z tym zapachem jest często z powodzeniem stosowana również przez osoby zdrowe, by nieco stonizować układ nerwowy lub przyspieszyć zasypianie.

Ale uwaga! Chroniczne eksponowanie się na zapach lawendy może zwiększać ryzyko ginekomastii u chłopców, więc tutaj również sprawdza się dobrze znana zasada, że co za dużo, to nie zdrowo. Osobiście dbam o swoje piersi i olejków lawendowych używam jedynie doraźnie. Wam również polecam dyfuzować olejek lawendowy w sypialni tylko w wybrane dni, gdy czujesz potrzebę większego odprężenia i wyhamowania układu nerwowego. Taki schemat powinien sprawdzić się lepiej, niż conocna aromaterapia.

Diaz A et al. „Prepubertal gynecomastia and chronic lavender exposure: report of three cases.” J Pediatr Endocrinol Metab. 2016 Jan;29(1):103-7. doi: 10.1515/jpem-2015-0248.

PS. Dowiedz się więcej na temat aromaterapii i metod jej stosowania — AROMATERAPIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH