Aromaterapia – lawenda redukuje lęki i stres - gra na nerwach
Aromateriapia - Olejek lawendowy na stres i stany lękowe

Aromaterapia – lawenda redukuje lęki i stres

Opublikowano 21 grudnia 2018 przez Wojciech Nowosada

Szukacie sposobów na walkę z lękami i stresem? Ciekawą i śmiesznie tanią opcją jest aromaterapia z użyciem olejku lawendowego.

Lawendę przetestowano u matek w okresie poporodowym. W związku ze spadkiem hormonów (oraz wzrostem obowiązków), okres ten często wiąże się z zaburzeniami nastroju, stresem i lękami. W badanie zaangażowano 140 kobiet, które podzielono na grupę aromaterapii i grupę kontrolną. Grupa badana miała zalecenia inhalowania woni z 3 kropel olejku lawendowego co 8 godzin przez okres łącznie 4 tygodni. Stres, lęki i symptomy depresyjne były zauważalnie niższe w grupie badanej już po 2 tygodniach od rozpoczęcia próby.

Maryam Kianpour et al. „Effect of lavender scent inhalation on prevention of stress, anxiety and depression in the postpartum period” Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Mar-Apr; 21(2): 197–201.

Sprawdzono także efekt lawendy na stres wynikający z ekspozycji na silny bodziec, a bardzo reprezentatywnym przykładem jaki został wybrany do badania jest operacja na otwartym sercu. 90 kandydatów do zabiegu podzielono na dwie grupy, zapachową i kontrolną. W grupie badanej eksponowano pacjentów na zapach dwóch kropli olejku przez 20 min. Przed i po interwencji wypełniano odpowiedni kwestionariusz oraz pobierano próbkę krwi, by sprawdzić poziom kortyzolu. Zanotowano, że lęki były mniejsze o 10.8% w grupie badanej, a kortyzol we krwi był niższy o aż 69.6%. Całkiem sporo!

SeyedAbedin Hosseini et al. „Effect of lavender essence inhalation on the level of anxiety and blood cortisol in candidates for open-heart surgery” Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Jul-Aug; 21(4): 397–401.

Kolejną, niestandardową sytuacją w której przetestowano zapach lawendy był zabieg wszczepienia wkładki domacicznej. Analizując zmiany wyników w kwestionariuszu Spielbergera określającym poziom lęku, 30 minutowa inhalacja poskutkowała zmianą z 43.2 punktów na 39, w porównaniu do zmiany z 42.2 na 41.5 w grupie kontrolnej.

Mahnaz Shahnazi et al. „Inhaled Lavender Effect on Anxiety and Pain Caused From Intrauterine Device Insertion” J Caring Sci. 2012 Dec; 1(4): 255–261.

Oczywiście nie trzeba rodzić dziecka, instalować wkładki domacicznej, ani poddawać się operacji serca, by korzystać z aromatu lawendy. Aromaterapia z tym zapachem jest często z powodzeniem stosowana również przez osoby zdrowe, by nieco stonizować układ nerwowy lub przyspieszyć zasypianie.

Ale uwaga! Chroniczne eksponowanie się na zapach lawendy może zwiększać ryzyko ginekomastii, więc tutaj również sprawdza się dobrze znana zasada, że co za dużo, to nie zdrowo. Osobiście dbam o swoje piersi lawendy używam jedynie doraźnie.

Diaz A et al. „Prepubertal gynecomastia and chronic lavender exposure: report of three cases.” J Pediatr Endocrinol Metab. 2016 Jan;29(1):103-7. doi: 10.1515/jpem-2015-0248.

1 Komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *