Modafinil jest jednym z najpopularniejszych leków nootropowych. Niestety, jego status prawny jest czynnikiem mocno ograniczającym dostępność, dlatego coraz większą popularność buduje sobie również jego prekursor – adrafinil. W jego przypadku regulacje nie są już tak rygorystyczne.

Jak działa adrafinil?

Adrafinil zaliczany jest do eugeroików, choć w oryginalnej formie jest całkowicie nieaktywny. Po przyjęciu doustnym ulega przemianie w modafinil w wątrobie. Dzięki temu jego profil działania jest niemalże identyczny z modafinilem. Podobnie jak on, został stworzony do walki z narkolepsją. Do 2011 roku sprzedawany był we Francji pod nazwą handlową Olmifon. Był i jest do tej pory stosowany jako lek nootropowy oraz jako narzędzie do walki ze zmęczeniem (także indukowanym pracą zmianową).

Wśród efektów Adrafinilu wyróżnić można:

  • długotrwały wzrost energii i motywacji
  • poprawę koncentracji i klarowności myślenia
  • lepszą pamięć i sprawniejsze przetwarzanie informacji
  • redukcję uczucia zmęczenia
  • poprawę czasu reakcji

O szczegółach działania modafinilu, łącznie z dawkowaniem, interakcjami i mechanizmem działania możecie poczytać tutaj: MODAFINIL

Czym Adrafinil różni się od Modafinilu?

Po pierwsze – dawkowaniem. Adrafinil ma nieco słabsze działanie, dlatego zazwyczaj stosowane dawki są o około 50% większe niż w przypadku modafinilu. Dawkowanie adrafinilu mieści się zazwyczaj w zakresie 300-900 mg.

Ze względu na konieczność przemiany do substancji aktywnej, możliwe jest też dłuższe oczekiwanie na kumulację w krwiobiegu i odczucie początku działania. Odpowiednio wysokie stężenie pojawia się po około 45-60 minutach, a w pełni odczuwalne działanie po 2 godzinach. Dość ważną informacją jest też to, że adrafinil może negatywnie wpływać na kondycję wątroby, co oznacza, że może być trochę mniej bezpieczny niż modafinil.

Z obserwacji użytkowników zdarzają się osoby, które dobrze reagują na modafinil, jednak mają niską wrażliwość na adrafinil. Oznaczać to może niski stopień konwersji w wątrobie, prawdopodobnie ze względu na genetyczne predyspozycje. Tak więc w pojedynku Adrafinil vs Modafinil zdecydowanie wygrywa modafinil, a na korzyść adrafinilu jest jedynie status prawny i dostępność na rynku.

Status prawny adrafinilu

W Polsce niestety dystrybucja adrafinilu nie jest oficjalnie możliwa, ze względu na ograniczenie narzucone ustawą antydopingową. Adrafinil widnieje na liście substancji zakazanych przez WADA, a więc uznawany jest za substancję dopingującą z grupy stymulantów. Nie jest jednak zakazane spożywanie ani posiadanie adrafinilu, zatem bez większych problemów można go kupić na zagranicznych portalach, bez konieczności posiadania recepty.