Modafinil jest jednym z najpopularniejszych leków nootropowych. Niestety, jego status prawny jest czynnikiem mocno ograniczającym dostępność, dlatego coraz większą popularność buduje sobie również jego prekursor – adrafinil. W jego przypadku regulacje nie są już tak rygorystyczne.

Jak działa adrafinil?

Adrafinil zaliczany jest do eugeroików, choć w oryginalnej formie jest całkowicie nieaktywny. Po przyjęciu oralnym ulega przemianie w modafinil w wątrobie. Dzięki temu jego profil działania jest niemalże identyczny, jak w przypadku modafinilu. Podobnie jak on, został stworzony do walki z narkolepsją. Do 2011 roku sprzedawany był we Francji pod nazwą handlową Olmifon. Był i jest do tej pory stosowany jako lek nootropowy oraz jako narzędzie do walki ze zmęczeniem (także indukowanym pracą zmianową).

Wśród efektów Adrafinilu wyróżnić można:

  • długotrwały wzrost energii i motywacji
  • poprawę koncentracji i klarowności myślenia
  • lepszą pamięć i sprawniejsze przetwarzanie informacji
  • redukcję uczucia zmęczenia
  • poprawę czasu reakcji

O szczegółach działania modafinilu, łącznie z dawkowaniem, interakcjami i mechanizmem działania możecie poczytać TUTAJ.

Czym się różni od modafinilu?

Po pierwsze – dawkowaniem. Adrafinil ma nieco słabsze działanie, dlatego zazwyczaj stosowane dawki są o około 50% większe niż w przypadku modafinilu. Dawkowanie adrafinilu mieści się zazwyczaj w zakresie 300-900 mg.

Ze względu na konieczność przemiany do substancji aktywnej, możliwe jest też dłuższe oczekiwanie na kumulację w krwiobiegu i odczucie początku działania. Odpowiednio wysokie stężenie pojawia się po około 45-60 minutach, a w pełni odczuwalne działanie po 2 godzinach. Dość ważną informacją jest też to, że adrafinil może negatywnie wpływać na kondycję wątroby, co oznacza, że może być trochę mniej bezpieczny niż modafinil.

Z obserwacji użytkowników zdarzają się osoby, które dobrze reagują na modafinil, jednak mają niską wrażliwość na adrafinil. Oznaczać to może niski stopień konwersji w wątrobie, prawdopodobnie ze względu na genetyczne predyspozycje.

Status prawny adrafinilu

W Polsce niestety dystrybucja adrafinilu nie jest oficjalnie możliwa, ze względu na ograniczenie narzucone ustawą antydopingową. Adrafinil widnieje na liście substancji zakazanych przez WADA. Nie jest jednak zakazane spożywanie, ani posiadanie adrafinilu, zatem bez większych problemów można go kupić na zagranicznych portalach, bez konieczności posiadania recepty. Zapytacie pewnie, gdzie kupić Adrafinil? Otóż adrafinil kupić można np w sklepie Muscle Zone (wpisując kod WOJTEK05 dodatkowe 7% rabatu).