Wielokrotnie na Grze na nerwach odnosiłem się do rosyjskiej myśli medycznej, tutaj również to zrobię. Na tapet bierzemy kolejny ciekawy lek nootropowy, który równocześnie uspokaja i redukuje lęki za sprawą interakcji z układem GABA. Wśród leków zachodu ciężko jest o takie kombinacje, natomiast w rosyjskich aptekach jest takich propozycji kilka. Pantogam Active jest jednym z nich.
Pantogam Active – co to jest?
Składnikiem aktywnym leku Pantogam Active® jest kwas hopantenowy (ang. hopantenic acid). Wersja Active leku jest mieszanką racemiczną, co zostało wdrożone w 2008 wieku jako modernizacja wcześniejszego, podstawowego Pantogamu. Wcześniej od czasu odkrycia przez dr. V.M. Kopelevicha w 1977 roku badany i stosowany był jedynie jego izomer D-. Lek produkowany jest przez rosyjską firmę PIQ Pharma.
Pantogam stosowany jest w Rosji, jednak nie jest dopuszczony do użytku medycznego w innych Państwach europejskich, ani w USA.
Synonimy: N-pantoyl-GABA, homopantothenic acid.
Jak działa hopantenic acid?
W strukturze chemicznej kwasu hopantenowego zawarty jest kwas gamma-aminomasłowy (GABA), a konkretniej GABA osadzono w cząsteczce kwasu pantotenowego, co definiuje sporą część jego działania. Lek dociera do receptorów GABA i je aktywuje, czemu zawdzięczamy działanie antykonwulsyjne i uspokajające.
Pantogam Active® zwiększa odporność mózgu na niedotlenienie i działanie toksyn. Stymuluje procesy anaboliczne w neuronach, łączy umiarkowane działanie uspokajające z łagodnym działaniem pobudzającym. Działa przeciwastenicznie i lekko przeciwlękowo. Zmniejsza pobudliwość ruchową. Pozytywnie wpływa na aktywność umysłową.
Badania pokazują, że Pantogam Active szczególnie dobrze radzi sobie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Znacząca redukcja lęków i poprawa kognicji pojawiała się już w ciągu pierwszego tygodnia stosowania. W grupie badanej stosowano od 600 do 1200 mg dziennie, a badaniu podlegali pacjenci z oddziału kardiologicznego.
Składnik aktywny efektywnie przekracza barierę krew-mózg. W ustroju nie jest metabolizowany – wydalamy go w niezmienionej postaci.
Różnice między Pantogam a Pantogam Active
Poniżej główne cechy, którymi Pantogam Active różni się od swojego poprzednika.
W spektrum interakcji z neuroreceptorami:
- silniejszy wpływ na receptory GABA-B,
- interakcja z receptorami D2-dopaminy i niebenzodiazepinowym miejscem receptorów GABA-A dzięki L-stereoizomerowi.
W spektrum działania terapeutycznego:
- bardziej wyraźny efekt nootropowy,
- działanie neuroprotekcyjne,
- silniejszy efekt przeciwdrgawkowy,
- lekkie działanie przeciwlękowe,
- efekt stabilizujący wegetację.
Zastosowania Pantogamu
W rosyjskiej praktyce medycznej Pantogam i Pantogam Active stosuje się w następujących celach:
- zaburzenia funkcji poznawczych w przypadku organicznych uszkodzeń mózgu (w tym następstw neuroinfekcji i urazów czaszkowo-mózgowych) oraz zaburzeń nerwicowych;
- niewydolność naczyń mózgowych, spowodowana zmianami miażdżycowymi w naczyniach mózgowych;
- hiperkineza pozapiramidowa (padaczka miokloniczna, pląsawica Huntingtona, zwyrodnienie wątrobowo-soczewkowe, choroba Parkinsona itp.) oraz zespół pozapiramidowy spowodowany podaniem neuroleptyków;
- stosowanie w połączeniu z lekami przeciwdrgawkowymi w leczeniu padaczki;
- przeciążenia psycho-emocjonalne, obniżona sprawność umysłowa i fizyczna, dla poprawy koncentracji i pamięci;
- neurogenne zaburzenia oddawania moczu (częstomocz, parcia naglące, nietrzymanie moczu z parcia, moczenie);
- w ramach kompleksowej terapii leczenia schizofrenii.
Dawkowanie
Preparat Pantogam Active występuje w opakowaniach po 60 kapsułek, a w każdej jest po 300 mg kwasu hopantenowego. Standardowe dawkowanie obejmuje stosowanie 2 lub 3 razy dziennie po 1-3 kapsułek.
Standardowy czas kuracji mieści się w granicach od 1 do 4 miesięcy. W wymagających przypadkach wydłuża się cykl nawet do 12 miesięcy. Po przeprowadzeniu cyklu zalecana jest przerwa 3-6 miesięcy, po czym można kurację ponowić.
Najlepiej jest przyjmować po posiłkach. Jako górną granicę dziennej dawki wyznacza się 2400 mg, czyli 8 kapsułek.
Duże dawki dzienne sprawiają, że na kurację potrzeba niestety sporo opakowań, co może czynić ją dość kosztowną.
Bezpieczeństwo i interakcje
Należy brać pod uwagę, że Pantogam nasila działanie leków przeciwdrgawkowych, neuroleptyków i barbituranów. Zalecana jest ostrożność przy stosowaniu z lekami hamującymi układ nerwowy.
Działanie Pantogamu jest wzmacniane przez glicynę i kwas etidronowy.
Najczęściej zauważane skutki uboczne Pantogamu to ospałość, bóle i zawroty głowy, nudności. Możliwe są reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia alergii zalecane jest natychmiastowe odstawienie leku, natomiast w przypadku innych skutków ubocznych zazwyczaj wystarczy redukcja dawki.
Pantogam Active nie jest wskazany kobietom w czasie ciąży i laktacji ani pacjentom z niewydolnością nerek. Ze względu na brak informacji dotyczących bezpieczeństwa, nie stosuje się go również u osób poniżej 18 roku życia.
Źródła:
- cosmicnootropic.com/instructions/pantogam-instruction
- pantogam-aktiv.ru/
- Smulevich AB, Volel BA, Ternovaya ES, Nikitina YM. [Pantogam activ (D-, L-hopantenic acid) in the treatment of cognitive and anxiety disorders in patients with arterial hypertension]. Zh Nevrol Psikhiatr Im S S Korsakova. 2015;115(12):40-49. Russian. doi: 10.17116/jnevro201511511240-49. PMID: 26978493.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
1 Komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
Dzień dobry, podaję dziecku choremu na autyzm ,po operacji usunięcia guza w mózgu z typu 1. Nie całkowitego z powodu wystąpienia możliwości paraliżu. 3 razy dziennie po 3 tabletki od 3 tygodni. Widzę że dziecko szybciej reaguje na polecenia. Oraz pewniej komunikuje potrzeby. , jest bardziej obecny a kontakt wzrokowy się poprawił. Mlod6 jest 3 miesiące od operacji, w między czasie były robione e komory normobaryczne 9 wejść.