Wielokrotnie na Grze na nerwach odnosiłem się do rosyjskiej myśli medycznej, tutaj również to zrobię. Na tapet bierzemy kolejny ciekawy lek nootropowy, który równocześnie uspokaja i redukuje lęki za sprawą interakcji z układem GABA. Wśród leków zachodu ciężko jest o takie kombinacje, natomiast w rosyjskich aptekach jest takich propozycji kilka. Pantogam Active jest jednym z nich.

Pantogam Active – co to jest?

Składnikiem aktywnym leku Pantogam Active® jest kwas hopantenowy (ang. hopantenic acid). Wersja Active leku jest mieszanką racemiczną, co zostało wdrożone w 2008 wieku jako modernizacja wcześniejszego, podstawowego Pantogamu. Wcześniej od czasu odkrycia przez dr. V.M. Kopelevicha w 1977 roku badany i stosowany był jedynie jego izomer D-. Lek produkowany jest przez rosyjską firmę PIQ Pharma.

Pantogam stosowany jest w Rosji, jednak nie jest dopuszczony do użytku medycznego w innych Państwach europejskich, ani w USA.

Synonimy: N-pantoyl-GABA, homopantothenic acid.

pantogam active kapsułki

Jak działa hopantenic acid?

W strukturze chemicznej kwasu hopantenowego zawarty jest kwas gamma-aminomasłowy (GABA), a konkretniej GABA osadzono w cząsteczce kwasu pantotenowego, co definiuje sporą część jego działania. Lek dociera do receptorów GABA i je aktywuje, czemu zawdzięczamy działanie antykonwulsyjne i uspokajające.

Pantogam Active® zwiększa odporność mózgu na niedotlenienie i działanie toksyn. Stymuluje procesy anaboliczne w neuronach, łączy umiarkowane działanie uspokajające z łagodnym działaniem pobudzającym. Działa przeciwastenicznie i lekko przeciwlękowo. Zmniejsza pobudliwość ruchową. Pozytywnie wpływa na aktywność umysłową.

Badania pokazują, że Pantogam Active szczególnie dobrze radzi sobie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Znacząca redukcja lęków i poprawa kognicji pojawiała się już w ciągu pierwszego tygodnia stosowania. W grupie badanej stosowano od 600 do 1200 mg dziennie, a badaniu podlegali pacjenci z oddziału kardiologicznego.

Składnik aktywny efektywnie przekracza barierę krew-mózg. W ustroju nie jest metabolizowany – wydalamy go w niezmienionej postaci.

Różnice między Pantogam a Pantogam Active

Poniżej główne cechy, którymi Pantogam Active różni się od swojego poprzednika.

W spektrum interakcji z neuroreceptorami:

 • silniejszy wpływ na receptory GABA-B,
 • interakcja z receptorami D2-dopaminy i niebenzodiazepinowym miejscem receptorów GABA-A dzięki L-stereoizomerowi.

W spektrum działania terapeutycznego:

 • bardziej wyraźny efekt nootropowy,
 • działanie neuroprotekcyjne,
 • silniejszy efekt przeciwdrgawkowy,
 • lekkie działanie przeciwlękowe,
 • efekt stabilizujący wegetację.

Zastosowania Pantogamu

W rosyjskiej praktyce medycznej Pantogam i Pantogam Active stosuje się w następujących celach:

 • zaburzenia funkcji poznawczych w przypadku organicznych uszkodzeń mózgu (w tym następstw neuroinfekcji i urazów czaszkowo-mózgowych) oraz zaburzeń nerwicowych;
 • niewydolność naczyń mózgowych, spowodowana zmianami miażdżycowymi w naczyniach mózgowych;
 • hiperkineza pozapiramidowa (padaczka miokloniczna, pląsawica Huntingtona, zwyrodnienie wątrobowo-soczewkowe, choroba Parkinsona itp.) oraz zespół pozapiramidowy spowodowany podaniem neuroleptyków;
 • stosowanie w połączeniu z lekami przeciwdrgawkowymi w leczeniu padaczki;
 • przeciążenia psycho-emocjonalne, obniżona sprawność umysłowa i fizyczna, dla poprawy koncentracji i pamięci;
 • neurogenne zaburzenia oddawania moczu (częstomocz, parcia naglące, nietrzymanie moczu z parcia, moczenie);
 • w ramach kompleksowej terapii leczenia schizofrenii.

Dawkowanie

Preparat Pantogam Active występuje w opakowaniach po 60 kapsułek, a w każdej jest po 300 mg kwasu hopantenowego. Standardowe dawkowanie obejmuje stosowanie 2 lub 3 razy dziennie po 1-3 kapsułek.

Standardowy czas kuracji mieści się w granicach od 1 do 4 miesięcy. W wymagających przypadkach wydłuża się cykl nawet do 12 miesięcy. Po przeprowadzeniu cyklu zalecana jest przerwa 3-6 miesięcy, po czym można kurację ponowić.

Najlepiej jest przyjmować po posiłkach. Jako górną granicę dziennej dawki wyznacza się 2400 mg, czyli 8 kapsułek.

Duże dawki dzienne sprawiają, że na kurację potrzeba niestety sporo opakowań, co może czynić ją dość kosztowną.

Bezpieczeństwo i interakcje

Należy brać pod uwagę, że Pantogam nasila działanie leków przeciwdrgawkowych, neuroleptyków i barbituranów. Zalecana jest ostrożność przy stosowaniu z lekami hamującymi układ nerwowy.

Działanie Pantogamu jest wzmacniane przez glicynę i kwas etidronowy.

Najczęściej zauważane skutki uboczne Pantogamu to ospałość, bóle i zawroty głowy, nudności. Możliwe są reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia alergii zalecane jest natychmiastowe odstawienie leku, natomiast w przypadku innych skutków ubocznych zazwyczaj wystarczy redukcja dawki.

Pantogam Active nie jest wskazany kobietom w czasie ciąży i laktacji ani pacjentom z niewydolnością nerek. Ze względu na brak informacji dotyczących bezpieczeństwa, nie stosuje się go również u osób poniżej 18 roku życia.

Źródła:

 • cosmicnootropic.com/instructions/pantogam-instruction
 • pantogam-aktiv.ru/
 • Smulevich AB, Volel BA, Ternovaya ES, Nikitina YM. [Pantogam activ (D-, L-hopantenic acid) in the treatment of cognitive and anxiety disorders in patients with arterial hypertension]. Zh Nevrol Psikhiatr Im S S Korsakova. 2015;115(12):40-49. Russian. doi: 10.17116/jnevro201511511240-49. PMID: 26978493.