Królestwo grzybów ma bardzo mało uwagi w społeczeństwie. Zbyt mało. Dlatego cieszy mnie, że stopniowo pojawiają się przystępne formy wiedzy o tych niezwykle ciekawych organizmach. Mam już na koncie bardziej zaawansowane książki na temat grzybów, a po książkę „Grzyby lecznicze” sięgnąłem w sumie z czystej ciekawości.

Ta książka napisana została przez Tero Isokauppila. Tero jest Finem, który w 2012 roku założył firmę Four Sigmatic, która obecnie jest jednym z najmocniejszych graczy, jeśli chodzi o dystrybucję ekstraktów grzybów leczniczych i różnych suplementów z nich wykonanych. Ich kawa z grzybami była pierwszym tego typu produktem, jaki widziałem na rynku. Dopiero po jakimś czasie zaczęły się pojawiać nowe takie kawy innych marek ze składem naśladującym te od Four Sigmatic. Tero w książce przedstawia kilka słów o sobie, o swojej młodości i życiu na farmie w Finlandii oraz ciekawostki ze swojej kariery jako założyciela grzybowej firmy.

Czego dowiesz się z tej książki?

Książka zaczyna się kilkoma stronami przedmowy dr Marka Hymana – amerykańskiego lekarza, pisarza i celebryty. Opowiada pokrótce swoją drogę do poznania grzybów i zaletach, które w nich widzi.

Po przedmowie mamy rozdział poświęcony autorowi. Tero opowiada konkretnie o sobie, swojej historii i o tym, jak zagłębiał się w grzybowy świat.

Kolejny rozdział to „Słownik terminów mykologicznych”. W nim opisane zostało kilka pojęć z zakresu mykologii, których znajomość jest faktycznie przydatna, gdy zaczynamy się interesować działaniem grzybów witalnych. Opisy są napisane prosto, aczkolwiek bardziej rozbudowane niż te zwięzłe definicje, które znamy z prawdziwych słowników. Te pojęcia to m.in. owocnik, grzybnia, ekstremofile, adaptogeny, polisacharydy, beta-glukany i kilka innych. Opisane są też takie pojęcia jak podwójna ekstrakcja.

Najbardziej znaczący rozdział (z tych teoretycznych) stanowi opis 10 grzybów leczniczych wyselekcjonowanych przez Tero jako najciekawsze i warte poznania.

Opisane grzyby lecznicze to:

  • Lakownica żółtawa (Reishi)
  • Huba brzozowa (Chaga)
  • Maczużnik chiński (Cordyceps)
  • Soplówka jeżowata (Lion’s Mane)
  • Twardnik japoński (Shiitake)
  • Żagwica listkowata (Maitake)
  • Wrośniak różnobarwny (Turkey Tail)
  • Płomiennica zimowa (Enoki)
  • Boczniak ostrygowaty
  • Trzęsak morszczynowaty

Każdemu z tych grzybów przeznaczone zostało kilka stron.

Dużą i znaczącą część książki zajmują przepisy na przeróżne dania i napoje z użyciem grzybów leczniczych. Jest ich łącznie 50, a część z nich przedstawiona jest na schludnych fotografiach. Przepisy charakteryzują się różnym poziomem skomplikowania, wykorzystują różne grzyby w różnych formach – świeże, suszone lub ekstrakty. Podzielone zostały na sekcje kategoryzowane według ich głównych właściwości zdrowotnych.

Moja opinia

Książka napisana jest bardzo prostym językiem. Nie wymaga żadnej fachowej wiedzy, by do niej przysiąść, jest zrozumiała dla laików i w sumie pisana chyba głównie do nich. Mam wrażenie, że autor zbyt mocno skupiał się na anegdotach i przykładach ze swojego życia. Kto liznął trochę nauki, może od książki wymagać odrobinę mocniejszego wejścia w szczegóły, a spora obecność wzmianek o spektakularnych efektach stosowania poszczególnych grzybów u swoich znajomych może ograniczać zaufanie.

Przepisy są całkiem ciekawe, choć największym ograniczeniem zapewne będzie zdobycie każdego rodzaju grzyba. Zapewne każdy wybierze z nich coś dla siebie, ponieważ zróżnicowanie kategorii tych dań i poziomu złożoności przepisów jest serio szerokie, jednak nie nastawiaj się, że użyjesz każdego z nich. Są tu receptury na risotto, herbatę z Chagi, żel energetyczny z buraków i Cordycepsa, ciasto czekoladowe, a nawet alkoholowe drinki z dodatkiem grzybów. Sam, na razie skorzystałem z przepisu na Kombucha z dodatkiem ekstraktu Reishi, ale w przyszłości pewnie wypróbuję jeszcze kilka innych.

Ogólnie książkę uważam za zbyt prostą i przeznaczoną głównie dla osób, które nie wiedzą jeszcze nic o grzybach leczniczych. Kuje mnie też w oczy ilość anegdotek, ale to bardzo subiektywne odczucie. Może być za to fajną lekturą dla kompletnych laików w dziedzinie grzybów leczniczych, by lekko liznąć tematu w prosto i lekko napisanej lekturze.

książka Tero Isokauppila - Grzyby lecznicze

Tytuł książki: Grzyby lecznicze
Autor: Tero Isokauppila
Wydawnictwo: Vivante
ISBN: 978-83-66074-23-1
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 328

Przeczytaj to!

Widzę, że interesują Cię grzyby, więc polecę Ci serię moich artykułów na temat właściwości poszczególnych grzybów leczniczych:

Sprawdź też moją recenzję książki W czym grzyby są lepsze od Ciebie?”.

Miłej lektury!