Tytuł książki „W czym grzyby są lepsze od Ciebie?” jest zaczepny i odrobinę kontrowersyjny. Odnosi się jednak do aspektów życia grzybów, o których wiedza nie jest popularna, co dobrze ilustruje grafika na okładce książki. Cała książka napisana jest w atrakcyjnej formie – spisana jest w formie rozmowy/wywiadu, gdzie Karolina Głowacka nadaje jej tok, a Marta Wrzosek rozwija merytorykę. Pani Marta, główny autor książki, jest doktorem habilitowanym i mykologiem z dużym doświadczeniem. W książce dzieli się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i doniesieniami z własnej praktyki. Pani Karolina natomiast jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce popularnonaukowej i technologicznej.
Świat grzybów bardzo mnie intrygował, a wiedza o nich nie jest powszechna, dlatego od dłuższego czasu przymierzałem się do zakupu. Ostatnimi czasy zauważyłem, że tytuł ten stopniowo staje się niedostępny w wielu sklepach, co było ostatecznym zapalnikiem. Już teraz zdradzę, że nie żałuję ani zakupu, ani czasu poświęconego na lekturę 🙂
Czego dowiesz się z książki?
Ostatnimi czasy w mediach pojawia się sporo materiałów o grzybach, jednak nawet gdy pojawi się w nich jakaś zajawka na temat złożoności całego królestwa Fungi, to główna część materiału rozbija się o grzyby psychodeliczne i ich potencjał terapeutyczny. Jest to oczywiście niezwykle ciekawe zagadnienie i ma bardzo praktyczną wartość dla ludzkości, jednak żądni wiedzy mogą oczekiwać czegoś więcej. W tej książce tematyka grzybów pokryta została w dużo większej powierzchni. Na temat działania psychodelicznego jest tu tylko jeden z siedemnastu rozdziałów. Co więcej, w wypowiedziach Marty Wrzosek można wyczuć nutkę sceptycyzmu co do odważnych teorii o wpływie spożycia grzybów psychodelicznych na gwałtowny wzrost tempa rozwoju gatunku ludzkiego.
Z pozostałych rozdziałów zaczerpniemy multum ciekawostek o rodzajach grzybów (nie tylko tych owocnikowych, które znamy z lasów), historii całego królestwa, ich przeróżnych stylach życia. Mnie zafascynowały szczególnie informacje o „drapieżnych” grzybach i ich metodach na zdobywanie pokarmu. Pasjonujące są też kooperatywy, w jakie grzyby wchodzą z bakteriami, roślinami i zwierzętami, ale też to, jak potrafią na nich pasożytować. Poruszony jest temat wpływu grzybów na kulturę człowieka – obecność grzybów w historycznych rycinach i malowidłach, wpływ na religie w różnych częściach świata, a także wykorzystanie grzybowych motywów w bardziej współczesnej sztuce.
Marta Wrzosek, jako dr hab. mykolog opisuje, na czym polega praca jej i jej zespołu oraz jakie współcześnie wyzwania stawia mykologia przed naukowcami. Gdzieniegdzie wplata też informacje o własnych doświadczeniach w pracy z grzybami, również o współpracy w przypadkach kryminalnych. Przedstawia nam obecny status prac nad wykorzystaniem grzybów w działaniach ekologicznych, dotyczących zarówno wykorzystania ich do degradacji śmieci, które już stworzyliśmy, jak i użycia grzybów i ich produktów jako ekologicznych i biodegradowalnych surowców do produkcji nowych dóbr.
Książkę wieńczy ostatni rozdział o przyziemnym, lecz bardzo praktycznym wydźwięku, czyli o tym jakie mało znane, a jadalne i smaczne grzyby można znaleźć w polskich lasach. Przydatne są też porównania do ich bardzo podobnych, acz trujących kuzynów, ze wskazaniem na to jak je od siebie odróżnić i zbierać grzyby bezpiecznie.
Moja opinia
Książkę czyta się całkiem lekko, choć zdaję sobie sprawę, że ktoś kompletnie niezainteresowany biologią pewnie miałby inne odczucia. Forma wywiadu fajnie dzieli treść rozdziałów na mniejsze klastry i sprawia, że treść nie jest tak sucha, jak to czasem bywa w książkach popularnonaukowych. Tekst uzupełniany jest zdjęciami, ilustracjami i szkicami, co przy tej tematyce jest niemalże obowiązkowe, bo grzyby potrafią zaskakiwać i zachwycać swoją prezencją.
Ogólnie tematyka jest dość niszowa. Wymaga od czytelnika chęci poznania grzybów w szerszym spektrum aspektów niż tylko to, w jakie stany świadomości mogą nas przenieść, lub czy wyjdzie z nich dobra zupa. Jest tu wiele ciekawostek, które mogą zachwycić każdego, ale są też momenty, w których osoby bez zacięcia przyrodniczego mogą się lekko nudzić. Niemniej uważam, że jeśli szukasz materiałów o grzybach, a nie o ludziach, którym grzyby pomagają, to będziesz z tej pozycji zadowolony.
Tytuł książki: W czym grzyby są lepsze od Ciebie?
Autorzy: Marta Wrzosek, Karolina Głowacka
Wydawnictwo: Feeria Science
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 328
9.0punktów
Zalety
- Pokrycie wielu aspektów grzybowej tematyki
- Atrakcyjna forma wywiadu
- Przydatne zdjęcia i ilustracje uzupełniające
Wady
- Raczej nie jest dla każdego, wymaga chęci do zgłębiania wiedzy biologicznej
Opinia
Książka bardzo przypadła mi do gustu i całą przeczytałem z zainteresowaniem. Polecę każdemu, kto chce nabyć wiedzę o grzybach w zakresie wykraczającym poza aspekty z aktualnych trendów.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT