Zaburzenia nastroju i problemy z koncentracją są bardzo powszechne, natomiast wizyty u lekarza specjalisty, by im zaradzić, już taką popularnością nie mogą się poszczycić. Znaczna część społeczeństwa problemy z psychiką uznaje za wstydliwe i nie chce zasięgać konsultacji u psychiatry, a często nawet boi się wspominać o dolegliwościach lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. By jednak nie siedzieć bezczynnie, niektórzy poszukują odpowiedzi na swoje problemy w sieci, rozglądając się za narzędziami do samodiagnostyki. Dużą popularność w tym aspekcie zyskał test Bravermana.

Czym jest test Bravermana?

Test Bravermana to specyficzny kwestionariusz psychologiczny, który podzielony jest na dwa główne bloki, a te następnie na cztery mniejsze. Pierwszy z tych dwóch głównych bloków ma określić naszą dominującą naturę, a drugi wskazać których neuroprzekaźników może nam obecnie brakować, na podstawie udzielanych przez nas odpowiedzi.

Te mniejsze bloki pytań są sekcjami odpowiadającymi czterem najważniejszym według autora neuroprzekaźnikom:

Rezultaty przedstawiane są w postaci wyników procentowych lub punktowych, zależnie od algorytmu, jaki został zastosowany. Według założenia analizując te wyniki, można określić nasze naturalne predyspozycje, a także to, w których układach w mózgu może kryć się problem, by przez spersonalizowaną kurację w szybki i prosty sposób poprawić swój stan psychiczny.

Czy warto wykonać test Bravermana?

Mimo wszystko moim zdaniem tak. Na pewno nie jest to poważne narzędzie diagnostyczne i nie wskaże precyzyjnie, co należy zmienić, jednak dla mnie interesujący jest sam proces wypełniania tego testu. Występują w nim pytania o naszą naturę, o to jacy jesteśmy na co dzień, co może czasem stanowić bodziec do pewnych refleksji. Ułatwia to proces myślenia samokrytycznego i większego zaangażowania w analizę swoich czynów i emocji, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę, że jedynie zgodne z prawdą odpowiedzi mają sens. Jeśli odpowiadalibyśmy tylko według naszych wyobrażeń, to wyniki mogłyby zostać zaburzone, dlatego solidnie przemyślane odpowiedzi stanowią filar tego testu.

PS. Sprawdź też informacje o teście talentów Gallupa — KLIK