Jak święta, to i świąteczne ozdoby. Choinki, bombki, lampki i inne atrybuty świąt co roku dumnie prezentują się w domach, na ulicach miast, w sklepach i centrach handlowych. Zastanawialiście się kiedyś jak to wszystko wpływa na psychikę i funkcjonowanie mózgu?

Przeprowadzono badanie z użyciem fMRI (rezonans magnetyczny podczas specyficznych akcji/czynności) na dwóch grupach ludzi – obchodzących święta Bożego Narodzenia oraz tych, którzy nigdy tego nie praktykowali. Podczas badania wyświetlano uczestnikom zdjęcia w świątecznym klimacie przeplatane ze zdjęciami o podobnej tematyce, jednak bez elementów świątecznych, w regularnej, codziennej scenerii. Badacze obserwowali aktywację poszczególnych rejonów mózgu podczas oglądania zdjęć przez przedstawicieli obu grup. Poniżej zobaczyć możecie przykłady zdjęć użytych w badaniu.

zdjęcia wykorzystane w badaniu, przedstawiające bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne
Przykładowe zdjęcia użyte w badaniu.
źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4681765/

Wyniki przedstawiają, że u osób celebrujących święta Bożego Narodzenia widoki w świątecznym klimacie wywołują specyficzną reakcję w mózgu, czego nie obserwowano w przypadku zdjęć neutralnych, ani u osób nieobchodzących świąt. Rejony o zwiększonej aktywności to między innymi płaty ciemieniowe, kora przedruchowa i kora somatosensoryczna. Lewy i prawy płat ciemieniowy wiązane są między innymi z poczuciem istnienia wyższego bytu, transcendencji, duchowości. Przednia kora przedruchowa natomiast odpowiada za przetwarzanie emocji dzielonych z innymi poprzez odzwierciedlanie ich stanu. Kora somatosensoryczna (czuciowa) odgrywa rolę w odczytywaniu emocji i pozyskiwaniu informacji z twarzy. Podsumowując, sieć tych obszarów, których zwiększoną aktywność zaobserwowano w opisywanym badaniu może odpowiadać za generowanie tak zwanego ducha świąt, a otaczanie się świątecznymi atrybutami faktycznie nastraja nas na nieco inne niż zwykle, bardziej doniosłe przeżycia.

Badanie nie jest idealne, grupa badana była niewielka i jest wiele nieuwzględnionych czynników, które utrudniają interpretację jego rezultatów. Dla solidnych wniosków konieczne byłyby kolejne próby, jednak obecne wnioski stanowią fajną ciekawostkę i poniekąd tłumaczą niewytłumaczalną magię świąt i sens podtrzymywania tradycji.

Anders Hougaard et al. „Evidence of a Christmas spirit network in the brain: functional MRI study” BMJ. 2015; 351: h6266.