Test Gallupa to potoczna nazwa systemu, który bardziej oficjalnie figuruje pod nazwami Clifton StrengthsFinder (stara nazwa) i CliftonStrengths (obecnie). Jest to narzędzie analityczne, dzięki któremu po wypełnieniu odpowiedniego kwestionariusza możesz poznać swoje talenty i predyspozycje. Test talentów Gallupa jest bardzo popularnym narzędziem w świecie rozwoju osobistego i coachingu.

Test został opracowany przez Donalda Clifftona, amerykańskiego psychologa i pedagoga. Don założył firmę Selection Research, Inc., która następnie została przekształcona w funkcjonującą do dziś Gallup, Inc. Gallup jest firmą analityczną i doradczą, która (jak to określa) pomaga liderom i organizacjom rozwiązywać ich najpilniejsze problemy. Pierwsza wersja testu Gallupa weszła w życie w 1999 roku. Krótko przed śmiercią w 2003 r. Don Cliffton został uhonorowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżnieniem jako Father of Strengths-Based Psychology.

Na czym polega test CliftonStrengths?

Wykonujesz specjalny test, którego wyniki poddawane są analizie, na podstawie której szacowane są Twoje talenty. Schemat zakłada podział na 34 główne talenty, a na raporcie możesz się zapoznać z informacjami, które z tych talentów są u Ciebie najsilniejsze i w które warto inwestować czas i zasoby, by je pielęgnować. W założeniu w ten sposób masz maksymalizować swój potencjał, co wpływa na najsprawniejsze budowanie sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Działanie zgodnie z rekomendacjami wynikającymi z wyników mają przynieść nie tylko szybszy i łatwiejszy rozwój, ale też większą satysfakcję z podejmowanych działań.

Talent x Investment = Strength

Powyższe równanie oddaje główne założenie kryjące się za testem. Jak opisywał to Clifton, talent to „naturalnie powtarzające się wzorce myśli, uczuć lub zachowania”. Tak więc uznać go możemy za predyspozycję, która można wykorzystać lub nie. Poznając swoje najsilniejsze talenty, możesz inwestować w ich rozwój, by stworzyć z nich swoje mocne strony. Koncepcja ta jest szerzej opisana przez autora w książce StrengthsFinder 2.0. Wersja elektroniczna tej książki jest udostępniana klientom, którzy kupili dostęp do testu Gallupa.

Przebieg testu

Podczas testu należy udzielić 177 odpowiedzi na pytania, a na każde przypada maksymalnie 20 sekund. Każda odpowiedź udzielana jest na kilkupoziomowej skali. Jeśli nie odpowiesz, automatycznie przeskakuje do kolejnego zagadnienia. Należy wygospodarować sobie około 45 minut przed podejściem do testu, by można go było wykonać w spokoju, ponieważ jest on jednorazowy, a udzielonych odpowiedzi nie możesz edytować.

Tego testu nie da się zaliczyć lub oblać. Po prostu odpowiadasz zgodnie ze swoimi odczuciami, a to ma zobrazować Twoje predyspozycje. Tak więc każda odpowiedź jest dobra, o ile jest prawdziwa.

Raport z testu dostajesz w języku angielskim, nawet gdy sam test zrobisz po polsku. Znajdziesz w nim interpretację swoich wyników wraz z wyszczególnieniem Twoich talentów oraz sugestiami, jak je pielęgnować.

Gdzie kupić test Gallupa?

Testy są do kupienia na oficjalnej stronie firmy Gallup, Inc. Do wyboru jest pełny raport uwzględniający analizę wszystkich 34 talentów lub wersja okrojona, z opisem tylko 5 największych zalet.

Sklep jest tutaj: https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/253868/popular-cliftonstrengths-assessment-products.aspx

Cena pełnej wersji testu Gallupa (CliftonStrengths 34) to $49.99, a wersji podstawowej (Top 5 CliftonStrengths) to $19.99. Jeśli kupisz wersję podstawową, ale z czasem zechcesz poznać pozostałą część wyników, można w przyszłości dokupić pakiet rozszerzający za $39.99

PS. Może Cię zainteresować również test Bravermana – KLIK