Ogólnopolski Tydzień Mózgu 2019 - gra na nerwach
Światowy Tydzień Mózgu 2019 - Brain Awareness Week 2019 - Dni mózgu

Ogólnopolski Tydzień Mózgu 2019

Opublikowano 2 lutego 2019 przez Wojciech Nowosada

W dniach 11-17 marca 2019 obchodzimy coroczny Brain Awareness Week (Światowy Tydzień Mózgu). Jest to kampania społeczna organizowana, by poszerzyć świadomość społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego i emocjonalnego, funkcjonowania mózgu i układu nerwowego oraz zagrożeń, które mogą ich dotknąć.

W ciągu tego tygodnia w większości dużych miast w Polsce organizowane są różnego rodzaju imprezy tematyczne i konferencje. Większość z nich jest darmowa, a skorzystać mogą osoby w każdym wieku.

Wydarzenia na Brain Awareness Week 2019

Poniżej przedstawię wykaz ciekawszych wydarzeń z okazji tygodnia mózgu, odbywających się w różnych częściach Polski.

Poznań

W dniach 11-15 marca organizowany będzie szereg tematycznych wydarzeń w Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Wykłady odbywać się będą codziennie od godz. 17.00 do 19.00, a wstęp jest bezpłatny, bez konieczności rezerwacji biletów. Dokładne informacje dostępne są TUTAJ.

14go marca w godzinach 17:00 – 18:30 na uniwersytecie SWPS (Kutrzeby 10) odbędzie się wykład prowadzony przez neurobiolożkę prof. dr hab. Małgorzatę Kossut. Temat przewodni wykładu to „Tajemnice neuroplastyczności mózgu„. Wstęp jest wolny, jednak obowiązują zapisy. Więcej informacji TUTAJ.

 

Warszawa

Od 12 do 15 marca codziennie o godzinie 17tej organizowane są darmowe wykłady w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN (ul. Ludwika Pasteura 3).

Tematy wykładów:

12 marca dr hab. Ewa Kublik Elektryczny język neuronów, EEG i BCI – pokaz na żywo!
13 marca prof. dr hab. Krzysztof Turlejski HM – najsłynniejszy pacjent świata. Krótka historia lobotomii i psychochirurgii.
14 marca dr Marta Obara-Michlewska Czysty mózg to sprawny mózg – rola układu glimfatycznego.
15 marca prof. dr hab. Małgorzata Skup Przypadek Chrestophera Reeve’a. Wczoraj i dziś naprawy rdzenia kręgowego.

Więcej informacji w wydarzeniu na FB.

 

Wrocław

12go marca w godzinach 18:00 – 19:30 na uniwersytecie SWPS we Wrocławiu będzie możliwość uczestniczenia w trzech wykładach. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Mózg – pułapki myślenia”. Podczas spotkania wygłoszone zostaną następujące wykłady:

 • 18.00-18.25 – „Wróżka prawdę ci powie (?) – o potrzebie i sile wiary w przepowiednie” – dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS
 • 18.30-18.55 – „Pułapki konsekwencji” – prof. Dariusz Doliński
 • 19.00-19.25 – „Jaka była nasza przeszłość – trochę o płynnej tożsamości” – prof. Tomasz Maruszewski

Wydarzenie jest darmowe, jednak musicie pamiętać o zapisach. Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.

 

Toruń

W Toruniu przez cały tydzień 11-17 marca można uczestniczyć w darmowych wykładach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5. Z dokładnym programem i charakterystyką prelegentów zapoznać się możecie TUTAJ.

 

Kraków

W Krakowie w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się seria wykładów w ciągu całego Tygodnia Mózgu. W Krakowie Brain Awareness Week obchodzony jest od 1999 roku, a tegoroczna impreza odbywa się po hasłem „Neurobiologia w służbie człowieka„. Plan tygodnia możecie sprawdzić tutaj:

 • 11 marca – „Jak słyszy bardzo młody mózg i co jeśli nie słyszy?”
  Dr Monika Matusiak (1. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Warszawa, 2. Światowe Centrum Słuchu, Kajetany)
 • 12 marca – „Dopalacze – niekończąca się historia”
  Prof. dr hab. Jolanta B. Zawilska (Zakład Farmakodynamiki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
 • 13 marca – „Jak pobudzić sieci nerwowe w zdrowym i uszkodzonym rdzeniu kręgowym?”
  Prof. dr hab. Małgorzata Skup (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie)
 • 14 marca – „Wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu”
  Prof. dr hab. Filip Rybakowski (Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)
 • 15 marca – „Choroby rzadkie, czyli codzienność w neurologii”
  Prof. dr hab. Joanna Pera (Katedra Neurologii UJ CM i OK Neurologii, Szpital Uniwersytecki w Krakowie)
 • 16 marca – „Jak neuronauka wpływała na psychiatrię i rozumienie natury człowieka”
  Dr Bogusław Habrat (Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa)
 • 17 marca – (niedziela) „STATEK NEUROBIOLOGICZNY”

Wydarzenie jest darmowe, a szczegóły dostępne są TUTAJ.

 

Gdańsk

12go marca o godzinie 16:00 w sali seminaryjnej nr 103 w budynku Atheneum Gedanense Novum (AGN) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się wykład pod tytułem „Żywienie pacjentów neurologicznych„. Podczas wykładu poruszone zostaną tematy związane z wpływem diety, składników odżywczych i niedożywienia na kondycję układu nerwowego. Wydarzenie na FB TUTAJ.

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, w dniach 15-16 marca odbędą się już po raz 9 Dni Mózgu. Wstęp na imprezę jest wolny, a w planach jest obfity pakiet ciekawych wykładów i warsztatów. Pełen program znajdziecie TUTAJ, natomiast poniżej macie tematy samych wykładów:

15 marca
9:00 Fakty i mity na temat uczenia się i pamięci dr Dorota Myślińska Czy rzeczywiście wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Używamy bardziej półkuli „artystycznej” czy „inżynierskiej”? Jesteś „wzrokowcem”, „słuchowcem” czy „kinestetykiem”? Próbowałeś już „gimnastyki mózgu”? Na wykładzie spróbujemy skonfrontować popularne neuro- i psychomity z aktualną wiedzą neurobiologiczną.
10:00 Łasy umysł, czyli skąd bierze się miejsce na deser Klaudia Misiolek Dlaczego paczki chipsów mają tak nieznośnie szeleszczące opakowania? Dlaczego żaden rosół nie smakuje tak dobrze jak ten u naszej mamy? Skąd bierze się miejsce na deser po sytym obiedzie? Jeśli te pytania Cię zaintrygowały, zapraszam serdecznie na wykład, podczas którego porozmawiamy między innymi o dopaminie, lodach krabowych i satysfakcji.
11:00 Historii filmowych kilka o dorastaniu Prof. UG dr hab. Wioletta Radziwiłłowicz Wystąpienie przybliży problematykę znaczenia historii życia dla zdrowia psychicznego młodzieży. Fabuła kilku filmów będzie tłem w omówieniu różnorodnych trudności rozwojowych, przebiegu normatywnego kryzysu w okresie dorastania, a także powikłanego objawami najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.
12:00 Sąd nad przestępcą – rozprawa neurobiologiczna M. Adamska, W. Długokęcka, M. Dobkowski, P. Grabowski, W. Górecka, M. Halemska, K. Korab, K. Ozierańska, A. Sadowska, K. Wachowicz, A. Wróbel, dr W. Glac Jedyna w swoim rodzaju rozprawa sądowa, w której o losach oskarżonego przesądzą nie dowody zbrodni, a jego własny mózg.
Podczas rozprawy prokuratorzy będą starali się wykazać, że oskarżony posiada mózg przestępcy, natomiast obrońcy za wszelką cenę będą chcieli dowieźć, że jego mózg wcale nie predysponuje go do zbrodni. Werdykt wyda sąd, który rozpatrzy wszystkie argumenty „za” i „przeciw”.
13:00 Neurochirurgia dziś i jutro Studenckie Koło Neurochirurgii GUMed
14:00 Podróż na Marsa Marcin Kowalski Czym jest płeć? Czy X i Y zawsze „dają” chłopca? Czym różnią się kobiety i mężczyźni? I co do tego wszystkiego ma mózg? Te i inne pytania będą towarzyszyć słuchaczom podczas podróży w poszukiwaniu róźnic pomiędzy mózgiem kobiety i mężczyzny.
16 marca
10:00 Nasz cudowny mózg – wykład dla dzieci dr Wojciech Glac Mózg to najbardziej skomplikowana struktura we wszechświecie. Jak działa mózg, jakie kryje tajemnice i w jaki sposób dyryguje orkiestrą złożoną z miliardów komórek naszego ciała? O tym wwszystkim podczas wykładu dedykowanego najmłodszym i tym nieco starszym.
11:00 Prehistoryczny mózg na diecie Marcin Kowalski Czy jesteś tym, co jesz? Czy rzeczywiście jedzenie ma wpływ na nasz mózg? Czy wiemy jak się odżywiać, by wspomagać neurony? Podczas wykładu obalimy różne mity na temat wpływu żywienia i suplementacji na mózg oraz przedstawimy kilka dobrych porad na temat sposóbów utrzymania mózgu w dobrej kondycji.
12:00 Osobowość borderline a mózg Przemysław Bargiel Czym jest zaburzenie osobowości typu borderline? Czym się charakteryzuje? Jak działa mózg osoby dotkniętej tym zaburzeniem?
13:00 W poszukiwaniu przyczyn zaburzeń ze spektrum autyzmu mgr Kacper Ptaszek Zaburzenia ze spektrum autyzmu zaliczane są do grupy zaburzeń neurorozwojowych, to znaczy w trakcie przebiegu których mamy do czynienia z problemami w organizacji układu nerwowego i rozwoju psychospołecznego. Co może być ich przyczyną – zimne matki, szczepienia, defekty neuroanatomiczne, zaburzenia genetyczne, metabolizm organizmu, środowisko?! W trakcie wykładu poznamy różne hipotezy – mniej lub bardziej trafne – na temat przyczyn „autyzmu”.
14:00 Czy psychoterapia zmienia mózg? Magdalena Witkowska Czy psychoterapia zmienia mózg? Podczas godzinnego wykładu pochylimy się nad tym ciekawie brzmiącym pytaniem. Będzie mowa o nurobiologicznych aspektach psychoterapii, nie zabraknie też czasu, aby opowiedzieć trochę o samej psychoterapii i o mechanizmach jej działania. Brzmi interesująco? Jeśli tak, to do zobaczenia na wykładzie.
15:00 Neurobiologia depresji dr Wojciech Glac O przyczynach i podłożu depresji: jakie są przyczyny depresji?, jakie są objawy depresji i jakie zmiany w mózgu za nimi stoją? jak działają leki przeciwdepresyjne? oraz kto jest mniej, a kto bardziej narażony na rozwój depresji?

Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe wydarzenia z okazji Tygodnia Mózgu 2019, nie krępujcie się i piszcie w komentarzach!

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *