Dopamina to katecholamina, jeden z „hormonów szczęścia”. Wytwarzana jest w układzie nerwowym, gdzie odgrywa rolę neuroprzekaźnika, a także w układzie pokarmowym, w którym jest neuromodulatorem. Odpowiada m.in. za motywację, koncentrację, odczuwanie satysfakcji i poczucie nagrody, oraz za popęd seksualny. Odpowiada też za wiele objawów początkowych faz zakochania. Powstaje przez przekształcenie aminokwasu L-tyrozyny w L-DOPĘ, z której następnie powstaje dopamina. Dopamina jest prekursorem w syntezie adrenaliny i noradrenaliny, a wszystkie te 3 neuroprzekaźniki tworzą grupę katecholamin. Rozkładają ją następujące enzymy: monoaminoksydaza (typ A i B), katecholo-O-metylotranferaza (COMT) i dehydrogenaza aldehydowa.

Dopamina stymuluje układ nagrody, a substancje i czynności, które ją mocno podnoszą, mogą uzależniać. Wzrost dopaminy jest bardzo przyjemny, a zjawisko to towarzyszy działaniu narkotyków, takich jak amfetamina, kokaina i MDMA. Jest również mocno wyrzucana podczas seksu, a szczytowe stężenie osiąga podczas orgazmu.

Niedobór dopaminy może prowadzić do anhedonii, zaburzeń depresyjnych, zaburzeń libido. Z jej niedoborem wiązana jest też choroba Parkinsona. Nadmiar dopaminy natomiast prowadzi do rozwoju różnych schorzeń neurologicznych, a występuje m.in. w schizofrenii i pląsawicy.