Czym jest neurofeedback? Opis i zastosowanie - gra na nerwach
Neurofeedback - zabiegi biofeedback EEG - trening umysłu

Czym jest neurofeedback? Opis i zastosowanie

Opublikowano 4 lipca 2019 przez Wojciech Nowosada

Neurofeedback jest neurologiczną odmianą biofeedback, czyli badania polegającego na obserwacji i interpretacji informacji zwrotnych z organizmu. Wykorzystując neurofeedback można opracowywać spersonalizowane terapie w różnych zaburzeniach neurologicznych, takich jak depresja, ADHD, zaburzenia koncentracji, zaburzenia lękowe, problemy ze snem itp.

Przebieg sesji neurofeedback

Podczas sesji neurofeedback na głowie pacjenta instalowane są elektrody elektoencefalogramu. Aparat EEG monitorując zmiany w falach mózgowych w czasie rzeczywistym przekazuje informacje do komputera, by te mogły być zaprezentowane w formie wizualnej, która jest przystępna i zrozumiała dla pacjenta. Pacjent, dzięki samokontroli może zmieniać np. poziom skupienia i tym samym wpływać na to, co dzieje się na monitorze. Na wielu osobach robi to spore wrażenie, gdyż za pomocą samej pracy mózgu możemy sterować elektronicznym urządzeniem, bez wykorzystania ruchu, ani dźwięku.

Prezentacja wizualna może mieć postać prostej gry video, gdzie kontrolując pracę swojego mózgu możemy np. utrzymywać prawidłowy tor jazdy samochodu, tak by nie wypadł z trasy. Tego typu zabiegi z wykorzystaniem mechanizmu sprzężenia zwrotnego stanowią swego rodzaju trening na umysłu, co może się później przekładać na lepszą samokontrolę również poza gabinetem.

Poza tym, co widzi na ekranie pacjent, równocześnie terapeuta może na bieżąco interpretować odczyty z aparatu EEG w formie bardziej surowych wykresów, wyciągając własne wnioski i odpowiednio instruując uczestnika zabiegu.

Neurofeedback jest już dość mocno rozpowszechniony za oceanem, natomiast u nas w Polsce ta procedura ma jeszcze status ciekawostki, choć pojawiają się coraz to nowe gabinety i coraz więcej informacji pojawia się w sieci. Neuroterapeuci przeprowadzający takie zabiegi deklarują, że nie jest to jedynie terapia dla osób zmagających się już z różnego rodzaju dolegliwościami, ale też dla ludzi zdrowych, w ramach treningu umysłu i dalszego rozwoju. Zupełnie jak w przypadku treningu sportowego, który nie jest jedynie sposobem na rehabilitację, ale też na promowanie kultury fizycznej zdrowych i w pełni sprawnych osób, by podnosić możliwości swojego organizmu.

Osobiście kompletnie nie mam zdania na temat neurofeedback. Ciekawostki lubię, toteż i ta procedura wydaje mi się być ciekawa, jednak osobiście nie miałem styczności, ani nie znam też nikogo kto by miał. Może ktoś z szanownych czytelników ma własną opinię na temat neurofeedback i zechce podzielić się nią w komentarzu? Warto podzielić się wiedzą!

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *