Rozwój social media sprawił, że regularnie natrafiamy na trendy i wyzwania, które z logiką mijają się szerokim łukiem. Taki mukbang na przykład, to transmitowanie na żywo spożywania posiłków, zazwyczaj bardzo obfitych, złożonych z wielu potraw. Choć wielu osobom wydaje się to nie mieć sensu, to jednak jest to trend, który rozlał się na większość świata, a ogromna ilość ludzi z zaciekawieniem owe transmisje ogląda. Przy trendach, które osiągają globalną skalę, zawsze pojawia się krytyka i analiza wpływu na zdrowie publiczne. Nie inaczej jest w przypadku mukbang, gdzie narodziło się sporo krytyki, głównie przez podejrzenie wpływu na wyzwalanie zaburzeń odżywiania.
Czym jest mukbang?
Mukbang (lub meokbang) to popularny trend z Korei Południowej, który polega na jedzeniu dużych porcji jedzenia i transmitowaniu tego na żywo przez internet. Sama nazwa (먹방) w języku koreańskim jest zlepkiem słów transmisja i jeść. Mukbang w koreańskich mediach obecny jest już od 2014 roku.
Osoby, które przeprowadzają mukbang, zazwyczaj rozmawiają z widzami na żywo podczas konsumpcji. Trend ten narodził się w Korei Południowej, ale dzięki mocy mediów społecznościowych szybko rozprzestrzenił się na wiele innych krajów, w tym na Stany Zjednoczone. Początkowo koreańscy streamerzy nadawali na platformie video AfreecaTV, jednak szybko opanowali także YouTube.
Obecnie uznaje się, że mukbang jest znaczącym narzędziem promującym kuchnię koreańską na świecie. Jest istotną częścią Hallyu (Koreańskiej Fali) terminu odnoszącego się do fenomenu międzynarodowego rozwoju popularności koreańskiej popkultury, obejmującej m.in. muzykę K-POP.
Dlaczego mukbang stał się tak popularny?
Istnieje kilka czynników, które przyczyniły się do popularności mukbang. Po pierwsze, ludzie lubią oglądać inne osoby podczas jedzenia, szczególnie wtedy, gdy jedzenie ma dla nich egzotyczny charakter lub po prostu apetycznie wygląda. Druga sprawa to że, mukbang umożliwia osobom samotnym jedzenie „w towarzystwie” i jednoczesną interakcję z innym człowiekiem. Po trzecie, mukbang stał się sposobem na zarabianie pieniędzy dla wielu ludzi, którzy te transmisje przeprowadzają.
Punkt drugi ma szczególnie istotne, znaczenie mając na uwadze, że w Korei do spożywania posiłków podchodzi się bardzo towarzysko. Dla wielu Koreańczyków jest nie do pomyślenia, by jeść w samotności. Osoby, które z różnych przyczyn nie mają możliwości towarzyskiego jedzenia (np. choroba leżąca, lęki społeczne, życie bez rodziny) traktują oglądanie mukbang jako swego rodzaju substytut jedzenia w towarzystwie.
Niektórzy charakterystykę mukbang porównują do tzw. cheat meals. Chodzi o „oszukane posiłki” u osób, które na co dzień dbają o dietę i regularnie trenują. Cheat meal składa się z potraw, które zgoła odstają od ogólnego schematu diety, a mają być po prostu smaczne i komfortowe, nawet gdy nie są szczególnie zdrowe. Jest to zabieg zaplanowany, by utrzymać większy komfort psychiczny podczas diety. Niektórzy podobnie podchodzą do oglądania mukbang, z tym że u nich samo oglądanie konsumpcji przez innych może dać odpowiednią satysfakcję.
Wiele filmów z mukbangiem jest postrzeganych i oznaczanych przez użytkowników jako „ASMR”, co jest skrótem od autonomous sensory meridian response. Chodzi o pożądane uczucie mrowienia na czubku głowy po doświadczaniu/słuchaniu/oglądaniu pewnych skomplikowanych audiowizualnych wyzwalaczy, takich jak delikatne szeptanie, przewracanie kartek książki lub delikatne siorbanie i przeżuwanie przez kogoś. Często streamerzy ustawiają mikrofon w ten sposób, by wyraźnie było słychać odgłosy jedzenia.
Krytyka wokół mukbang
Chociaż mukbang jest bardzo popularny, to spotyka się także z krytyką. Jednym z najczęstszych zarzutów wobec mukbang jest to, że zachęca do jedzenia w nadmiernych ilościach i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ponadto niektórzy ludzie krytykują mukbang za to, że nie jest to właściwe zachowanie w kulturze jedzenia, która powinna być bardziej poważna i skupiona na jedzeniu w ciszy.
- Mindful eating – sztuka uważnego jedzenia
- Jak zmniejszyć apetyt?
Jak jest w rzeczywistości? Naukowcy dokonali sporego przeglądu reakcji internautów na transmisje mukbang. Wnioski mówią, że wpływ tego trendu na ludzi jest mieszany. Zależnie od indywidualnej sytuacji danej osoby, mukbang może dawać pozytywne efekty (zachęta do jedzenia, podnoszenie apetytu u osób, które mają z nim problem, hamowanie napadowego objadania się, zmniejszenie uczucia samotności), jak i negatywne (zaburzanie wzorców jedzenia, jedzenie bez kontroli). Podsumowaniem tej pracy jest wniosek, że oglądania mukbang nie da się jednoznacznie określić korzystnym lub niekorzystnym zjawiskiem, ponieważ w praktyce ukazuje oba oblicza, w zależności od osoby.
Podsumowanie
Mukbang to trend z Korei Południowej, który polega na jedzeniu dużych porcji jedzenia i transmitowaniu tego na żywo przez internet, prowadząc jednocześnie czat z widzami. Pomimo swojej popularności, mukbang spotyka się ze sporą krytyką ze względu na możliwy zły wpływ na zdrowie publiczne i zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia i inne. Niemniej jednak doniesienia z literatury naukowej są mieszane, a mukbang nadal cieszy się dużą popularnością na całym świecie i przyciąga rzesze fanów.
Strand M, Gustafsson SA. Mukbang and Disordered Eating: A Netnographic Analysis of Online Eating Broadcasts. Cult Med Psychiatry. 2020;44(4):586-609. doi:10.1007/s11013-020-09674-6
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT