Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie zadanie na Twojej liście TO DO to ta najbardziej obrzydliwa, tłusta i śliska żaba? Taka, do której nie masz ochoty się nawet zbliżyć? No cóż, dzięki technice Eat the Frog zajmiesz się właśnie tą żabą jako pierwszą!

Zwiększanie produktywności to kluczowy element osiągania sukcesu zarówno w pracy, jak i życiu osobistym. W obecnych czasach, kiedy każda minuta ma znaczenie, ważne jest poszukiwanie skutecznych strategii zarządzania czasem. Jedną z popularnych metod jest technika Eat the Frog.

eat the frog

Eat the Frog — po co jeść tę biedną żabę?!

Technika Eat the Frog (Zjedz żabę) polega na wykonywaniu najważniejszych i najtrudniejszych zadań jako pierwszych. Chodzi o podjęcie wyzwania i stawienie czoła tym mniej przyjemnym zadaniom, które jednak mają największą wartość, zamiast odkładać je na później.

Jeśli Twoim problemem w pracy jest ciągłe odkładanie ważnych zadań na później i poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na „bieżączki”, to metoda Eat the Frog będzie dla Ciebie idealnym sposobem na zwiększenie produktywności. Za przewrotną nazwą tej techniki kryje się prosta, ale jakże ważna i skuteczna zasada pomagająca odnieść sukces z wielu dziedzinach życia.

Komu najbardziej pomoże ta technika?

Eat the Frog da najlepsze efekty osobom:

 • z tendencją do prokrastynacji;
 • przytłoczonym nadmiarem obowiązków;
 • mającym trudność ze zdecydowaniem, które zadania robić jako pierwsze;
 • dążącym do samorozwoju i wzrostu efektywności pracy;
 • menedżerom i przedsiębiorcom;
 • które dużo pracują, ale nie widzą postępów.

Jak zastosowanie techniki 'Eat the Frog’ pomaga w efektywnym zarządzaniu czasem

Technika Eat the Frog opiera się na zasadzie wykonywania najważniejszych i najtrudniejszych zadań jako pierwszych w ciągu dnia.

Eat a live frog first thing in the morning and nothing worse will happen to you the rest of the day.Mark Twain

Ten cytat świetnie obrazuje, jak działa tytułowa metoda. Oznacza to, że powinniśmy zacząć od realizacji zadań, które sprawiają nam największy dyskomfort lub wymagają większego nakładu pracy. Gdy to zrobisz, to dalej będzie tylko z górki. Bo nic gorszego się już nie przytrafi, prawda?

Zastosowanie techniki Eat the Frog przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala na skoncentrowanie się na najważniejszych i priorytetowych zadaniach, które często są pomijane na rzecz innych, mniej ważnych, ale łatwiejszych obowiązków. Wykonanie trudniejszych zadań jako pierwszych daje poczucie satysfakcji i odczuwalnego postępu, co mobilizuje do dalszej pracy.

Przeczytaj też:

Kroki do sukcesu, czyli jak zacząć korzystać z techniki Eat the Frog?

Aby zacząć korzystać z metody Eat the Frog i czerpać z niej korzyści, warto zastosować kilka prostych kroków:

 1. Identyfikuj priorytety — przed rozpoczęciem dnia spisuj listę zadań i oceniaj je pod kątem ważności; wybierz to, co jest najważniejsze do zrobienia, czyli „żabę”, którą musisz zjeść jako pierwszą.
 2. Określ trudność zadań — na podstawie swojej listy zadań, przypisz im poziomy trudności; wybierz te, które wymagają większego nakładu pracy lub sprawiają Ci największy dyskomfort.
 3. Rozpocznij od najtrudniejszego zadania — po zidentyfikowaniu „żaby” rozpocznij od jej „zjedzenia” jako pierwszej czynności danego dnia; skup się na tym zadaniu bez rozpraszania się i poświęć mu swoją pełną uwagę.
 4. Odczuj satysfakcję i kontynuuj — w ramach aktu domknięcia rytualnie odznacz zadanie na swojej liście TO DO; to zmotywuje Cię do kontynuowania pracy nad pozostałymi zadaniami.

Powyższe punkty możesz potraktować jako swego rodzaju checklistę. Prawda, że prosta?

metoda eat the frog
Życie byłoby wspaniałe, gdyby „żaba” do zjedzenia była właśnie taka.

Zalety implementacji techniki Eat the Frog i zyski dla Twojej produktywności

Wdrożenie techniki Eat the Frog może przynieść liczne korzyści dla Twojej produktywności. Oto kilka z nich:

 1. Skoncentrowana praca — rozpoczynając dzień od najważniejszych i najtrudniejszych zadań, masz możliwość skupienia się na nich bez rozpraszania się; zamiast rozciągać się na mniej istotne obowiązki, skupiasz swoją uwagę na priorytetach.
 2. Motywacja i poczucie postępu — wykonywanie trudniejszych zadań jako pierwszych sprawia, że widzisz realne i motywujące postępy w pracy; z każdą zjedzoną „żabą” zwiększasz swoje zaufanie do siebie i motywację do kontynuowania pracy.
 3. Zwiększenie efektywności — zadania, które najbardziej wymagają Twojej uwagi i energii, często przynoszą największe rezultaty; rozpoczynając od nich, masz szansę osiągnąć lepsze wyniki i wykorzystać swój potencjał w pełni.
 4. Lepsze zarządzanie czasem — technika Eat the Frog pomaga w planowaniu i priorytetyzacji zadań; wykonując najważniejsze zadania jako pierwsze, unikasz odkładania ich na później i skracasz czas potrzebny na ich realizację.
 5. Redukcja stresu — zabieranie się od razu za najtrudniejsze zadania pozwala zminimalizować stres z nimi związany; gdy masz za sobą te trudniejsze wyzwania, reszta dnia wydaje się łatwiejsza i bardziej przystępna.

„Eat that Frog” – książka Briana Tracy’ego

Bestseller i jedna z najpopularniejszych książek, jakie wydał Brian Tracy, nosi właśnie tytuł Eat That Frog. To on najmocniej spopularyzował to podejście, o którym niegdyś wspomniał Mark Twain. Brian Tracy jest ekspertem, autorem książek z dziedziny rozwoju osobistego, psychologii i zarządzania czasem.

Podsumowanie

Technika „Eat the Frog” jest skutecznym narzędziem w zwiększaniu produktywności i efektywnego zarządzania czasem. Wybieranie najtrudniejszych zadań jako pierwszych pozwala na skoncentrowaną pracę, motywację, poczucie postępu i lepszą kontrolę nad harmonogramem prac. Próbuj wprowadzać tę technikę do swojej codziennej rutyny i dostrzeż różnicę w swojej produktywności. Pamiętaj, że „żabę” trzeba zjeść, więc dlaczego by nie zacząć od niej już teraz?