Nie oceniaj książki po okładce? Według czeskich badaczy powiedzenie to sprawdza się w stosunku do kobiet, natomiast męską okładkę można ocenić całkiem trafnie.

Ciekawe wyniki badań

U 80 studentów (po równo kobiet i mężczyzn) przeprowadzono badania mierzące poziom IQ oraz zrobiono zdjęcia ich twarzy w neutralnym emocjonalnie wyrazie, oraz bez wyraźnych dekoracji – biżuterii, makijażu itp.

Kolejne 160 osób zostało wyznaczonych do oceniania zdjęć tych poprzednich – 80 osób oceniało poziom atrakcyjności osób ze zdjęcia, a drugie 80 wskazywało na szacowany przez nich poziom inteligencji fotografowanych ludzi.

Okazuje się, że oceny zdjęć odzwierciedlały poziom IQ męskiej części badanych osób w stopniu większym, niż możliwy do uzyskania przez przypadek. U kobiet takiej korelacji nie było, a więc u płci pięknej faktycznie ocena na podstawie wyglądu jest trudna. Mężczyznę ocenić nieco łatwiej.

Jeśli rozdzielić ogólną inteligencję na poszczególne jej komponenty, to trafność ocen najbardziej dotyczyła inteligencji płynnej i figuralnej. Tak więc można by stwierdzić, iż mężczyźni inteligentni z natury mają bardziej inteligentną aparycję.

Przeczytaj też:

Co ciekawe, trafność oceny męskich twarzy nie wynikała z analizy ich kształtu. To znaczy, że nasze mózgi używają bardziej skomplikowanego algorytmu do oszacowania poziomu inteligencji drugiego człowieka. Spekuluje się wpływ innych parametrów niż kształt i rozmieszczenie elementów morfologicznych. Może to być np. koloru oczu, włosów, skóry, tekstura skóry lub jeszcze inne, co wymaga dalszych badań.

Opracowano natomiast szablon stereotypowo inteligentnie wyglądającej twarzy, co w połączeniu z osiągnięciami medycyny estetycznej otwiera ciekawe perspektywy 😉

Postrzegany poziom inteligencji a rysy twarzy - mężczyźni

Postrzegany poziom inteligencji a rysy twarzy - kobiety

Źródło: Karel Kleisner, Veronika Chvátalová i Jaroslav Flegr “Perceived Intelligence Is Associated with Measured Intelligence in Men but Not Women” PLoS One. 2014; 9(3): e81237.