Jak nauka muzyki wpływa na rozwój dziecka? - gra na nerwach
Lekcja muzyki dla dziecka - Rozwój dziecka - Co daje nauka muzyki

Jak nauka muzyki wpływa na rozwój dziecka?

Opublikowano 22 grudnia 2018 przez Wojciech Nowosada

Dobrze znany jest fakt, że nauka nowych rzeczy wpływa na zwiększenie plastyczności neuronalnej. Wydaje się jednak, że nauka gry na instrumentach, szczególnie w wieku dziecięcym jest w tym aspekcie wyjątkowa, a efekty wynikające z tej nauki ciągnąć się mogą nawet całe życie. Jakie korzyści daje nauka muzyki w wieku dziecięcym?

Wśród cech, które ulegają poprawie w wyniku lekcji muzycznych wymienić można łatwiejszą naukę języków obcych i sprawniejsze operowanie nimi, umiejętności werbalne i rozumowanie niewerbalne oraz ogólny poziom inteligencji. Nauka rytmiczności z kolei poprawia funkcje motoryczne. Największe korzyści przynieść powinno rozpoczęcie ekspozycji na tego typu bodźce jeszcze przed 7 rokiem życia.

Całkiem obszerne opracowanie, w którym można znaleźć więcej szczegółów:

Ewa A. Miendlarzewska, Wiebke J. Trost „How musical training affects cognitive development: rhythm, reward and other modulating variables” Front Neurosci. 2013; 7: 279.

Osobiście trochę żałuję, że nie miałem tego typu zajęć w dzieciństwie, bo na pewno byłyby bardzo pomocne, choć gdybym wtedy usłyszał o takiej możliwości, to raczej nie zapałałbym szczególnym entuzjazmem 😉

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *