23 lutego każdego roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który w 2001 roku został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia.

Inicjatywa ta ustanowiona została, by poszerzać świadomość na temat choroby, jaką jest depresja. Depresja jest w społeczeństwie mocno stygmatyzowana właśnie ze względu na powszechne niezrozumienie. Chorzy niezwykle często poza samą chorobą muszą zmagać się też z poczuciem winy, które wywołują uwagi w stylu „inni mają gorzej” lub „powinieneś/powinnaś w końcu wziąć się w garść”. Z depresji dużo łatwiej jest wyjść, gdy jest się zrozumianym. Z tego względu nawet gdy nas osobiście depresja nie dotyka, może dotknąć kogoś z naszych bliskich i warto wtedy wiedzieć czym jest depresja i jak z nią postępować.

Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 300 milionów ludzi na świecie zmaga się z depresją, co jest bardzo dużą liczbą. Dotyka ludzi z każdego przedziału wiekowego, a coraz częstsze są diagnozy wśród nastolatków. Według statystyk, kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Niestety, wielu chorych zwleka z leczeniem, co często jest wynika z chęci ukrycia swojego problemu przed innymi. Zdecydowana większość z nas uważa depresję za temat wstydliwy, oznakę słabości.

Ten dzień służy promocji wiedzy na temat potencjalnych przyczyn rozwoju depresji oraz zachęceniu wszystkich, którzy odczuwają pogorszenie kondycji psychicznej, by korzystali z profesjonalnej pomocy. Z tej okazji organizowane są przeróżne spotkania, dni otwarte i wykłady, a także tematyczne akcje w social media.

Jakie są przyczyny depresji?

Potencjalnymi przyczynami mogą być:

  • zaburzenia równowagi neuroprzekaźników,
  • zmiany biochemiczne, powodujące neurodegenrację,
  • zaburzenia hormonalne,
  • traumatyczne przeżycia,
  • długotrwała ekspozycja na stres,
  • brak więzi społecznych, samotność,
  • i wiele innych.

Z większością tych problemów pacjent nie jest w stanie poradzić sobie sam, a profesjonalna opieka terapeuty/psychologa i niekiedy wsparcie farmakologiczne od psychiatry mogą przynieść rewelacyjne efekty. Jeśli nie wiesz gdzie szukać pomocy, udaj się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. On na pewno pokieruje Cię w odpowiednie miejsce, a może i od razu wyposaży w pakiet cennych informacji. Obecnie medycyna zna wiele różnych metod leczenia depresji, a szanse na powodzenie leczenia są bardzo wysokie. Pamiętajmy, że im szybciej zacznie się walczyć z chorobą, tym łatwiej ją z życia wypędzić!

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression