Profilaktyczne badania krwi to ważna sprawa i warto je robić chociaż raz w roku. Monitorując ich wyniki, możemy wcześnie wychwycić rozwijający się po cichu problem i w porę go stłumić. Możemy natrafić też na przyczynę objawów, które już nam dokuczają. Korzyści jest ogrom. Ale czy można takie badania wykonać… źle? Oczywiście. Jeśli nie przygotujesz się dobrze, to wyniki mogą być przekłamane. Jednym z mało znanych faktów jest, że wyniki wielu parametrów zaburza suplementacja biotyny.

Jak biotyna wpływa na wyniki badań krwi?

Suplementy z biotyną stosowane są głównie dla poprawy stanu włosów, skóry i paznokci, jednak bywa używana także w celach neurologicznych: w ramach leczenia stwardnienia rozsianego, czy zapobiegania wypadaniu włosów podczas przyjmowania walproinianu.

biotyna

Kiedy bierzesz biotynę, jest ona wchłaniana i krąży we krwi. Poziom biotyny we krwi wzrasta wkrótce po przyjęciu dawki i może wpływać na wyniki testu laboratoryjnego przez wiele godzin lub nawet dni później (w zależności od dawki). Zwiększone stężenie biotyny we krwi może wpływać na niektóre rodzaje badań zwanych testami immunologicznymi (immunoassays), ponieważ część z nich wykorzystuje biotynę jako element metody testowej.

 Nadmiar biotyny we krwi zakłóca funkcje biotyny użytej w testach immunologicznych i może powodować fałszywie zawyżone lub fałszywie zaniżone wyniki. 

Te niedokładne wyniki badań mogą spowodować, że pracownicy służby zdrowia będą błędnie diagnozować swoich pacjentów i podejmować nieprawidłowe działania.

Biotyna w suplementacji jest bardzo popularna, dlatego istnieje duża potrzeba nagłaśniania jej wpływu na badania laboratoryjne. Swego czasu (listopad 2017) nawet FDA (Food and Drug Administration) publikował ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa.

„biotyna może znacząco zakłócać niektóre testy laboratoryjne i powodować nieprawidłowe wyniki testów…”.FDA

Celem tego ostrzeżenia miał być wzrost świadomości o problemie wśród pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów. Jednym z powodów była śmierć pacjenta, któremu badanie fałszywie wykazało brak zawału, co jak się okazało, było efektem stosowania przez niego dużych dawek biotyny i nieuwzięcia tego pod uwagę przy interpretacji badania.

Przeczytaj też:

Jakie parametry we krwi może zaburzyć biotyna?

Jest ich sporo, a lista obejmuje również te bardzo popularne badania.

Najważniejsze badania, jakie może zaburzać suplementacja biotyny:

  • TSH oraz hormony tarczycy (FT4 i FT3)
  • parathormon
  • kortyzol
  • LH i FSH
  • poziom witaminy D3
  • troponina – wykorzystywana jako marker w szybkiej diagnostyce zawału
  • prolaktyna
  • PSA (Prostate Specific Antigen)
  • ferrytyna

Badania wrażliwe na wysokie stężenia biotyny we krwi to m.in. te wykorzystujące: testy immunoenzymatyczne (ELISA), testy immunologiczne chemiluminescencyjne (CLIA), western blotting i cytometrię przepływową.

Jeśli planujesz badania krwi, koniecznie odstaw suplementy z biotyną

Kiedy przestać brać biotynę? Najlepiej już na kilka dni przed planowanym pobraniem krwi. Optymalnie jest ją odstawić od 3 do 7 dni wcześniej. Długość tej przerwy jest zależna od wielkości dawki biotyny, jaką stosujesz oraz od sprawności nerek.

Dotyczy to wszystkich suplementów, które mają w składzie biotynę:

  • monopreparaty z samą biotyną,
  • witaminy B-Complex,
  • multiwitaminy,
  • suplementy na włosy, skórę i paznokcie,
  • kolageny – czasem mają dodatek biotyny.

Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy biotyna jest zalecona przez lekarza w ramach protokołu leczniczego. Gdy biotyna jest częścią kuracji zaleconej przez lekarza, to skonsultuj z nim, czy odstawiać biotynę przed badaniami. Być może powie, by nie odstawiać biotyny, ponieważ jej podaż jest zbyt ważna. Wtedy można dobrać metody laboratoryjne niewykorzystujące biotyny w odczynnikach lub wziąć fakt przyjmowania biotyny pod uwagę podczas analizy wyników.

WAŻNE: W nagłych sytuacjach, gdy np. trafiamy do szpitala, personel może zapytać: czy przyjmujesz jakieś leki? Warto wtedy wspomnieć także o suplementacji biotyną, jeśli taką stosujesz. Lekarz powinien mieć wtedy na uwadze ten fakt podczas interpretacji badan krwi.

Źródła: