Masaż jest znanym sposobem na poprawę regeneracji przy wysokiej intensywności treningowej. Wielu sportowców i to nie tylko zawodowców, ale i amatorów, regularnie korzysta z masaży sportowych dla poprawy kondycji mięśni i sprawności swojego ciała. Czy zastanawiało Cię się jednak w jaki konkretnie sposób taki masaż wpływa na kondycję mięśni?

Wpływ masażu na regenerację mięśni

By sprawdzić jakie mechanizmy kryją się za terapeutycznymi właściwościami masażu, naukowcy wykonywali biopsję mięśni czworogłowych przed treningiem, na 10 minut po masażu wykonywanym po treningu oraz 2,5 godziny później. Wyniki oczywiście porównywano z grupą kontrolną.

Jak się okazało, masowanie trenowanego mięśnia skutkowało szeregiem zmian biochemicznych. Wykazano między innymi zwiększoną biogenezę mitochondriów dzięki nasilonej ekspresji PGC-1α, zahamowany wzrost czynnika NF-kB oraz redukcję stanów zapalnych przez spadek IL-6 i TNFα. Większa ilość mitochondriów to sprawniejsza gospodarka energetyczna, a to oczywiście przekłada się na lepsze parametry wysiłkowe oraz sprawniejszą regenerację. Redukcja stanów zapalnych zmniejsza uszkodzenia mięśni.

Całość wskazuje na to, że masaż jest efektywnym sposobem na usprawnienie regeneracji potreningowej i nie jest to subiektywna ocena masowanych osób, a fakt potwierdzony analizą parametrów biochemicznych odpowiadających za sprawność regeneracji.

Tak więc jeśli się zastanawiasz nad włączeniem masaży do swojego planu, nie powinniście się wahać! Regularne masaże nie tylko korzystnie wpływają na odczucia, takie jak mobilność mięśni, mniejszy ból itp., ale też na kwestie, których nie widzimy gołym okiem, jak właśnie wzrost ilości mitochondriów. Przyrastanie tych małych organelli powinno być celem każdego sportowca, gdyż to właśnie one zaopatrują mięśnie w energię użyteczną i pozwalają wykręcać lepsze osiągi!

Źródło:
Crane JD, Ogborn DI, Cupido C, Melov S, Hubbard A, Bourgeois JM, Tarnopolsky MA. Massage therapy attenuates inflammatory signaling after exercise-induced muscle damage. Sci Transl Med. 2012 Feb 1;4(119):119ra13. doi: 10.1126/scitranslmed.3002882. PMID: 22301554.