Kolorowanki od najmłodszych lat umilają nam czas i sprzyjają rozwojowi zdolności kreatywnych i artystycznych. Wypełnianie wzorów barwami to prosta aktywność, która ma w sobie coś niezwykle relaksującego i napawającego radością. W życiu prawie każdego człowieka jednak przychodzi czas, gdy porzucamy tę aktywność, uznając ją za dziecinną i odcinając się od beztroskich chwil, które zapewniały do tej pory.
Dlaczego warto w końcu wrócić do kolorowanek?
Warto czasem wrócić do dziecięcych lat i znów oddać się beztrosce. Kolorowanki dla dorosłych to sposób na odprężenie, oddanie się nostalgii i zbawienne oczyszczenie umysłu. W przeciwieństwie do kolorowanek, które towarzyszyły nam w wieku wczesnoszkolnym, takie kolorowanki antystresowe charakteryzują się dużo większą złożonością wzorów, bardziej abstrakcyjnymi motywami oraz nierzadko dużo większą swobodą w doborze barw, dzięki czemu jednocześnie można potrenować też kreatywność i zmysł estetyki.
Kolorowanki dla dorosłych do druku
Mam dla Ciebie kilka kolorowanek antystresowych w PDF, w formacie gotowym do druku na kartce A4. Kliknij którąś z poniższych miniaturek, by otworzyć plik.
Pobierz:
Powyższe kolorowanki są jedynie do użytku prywatnego, bez dalszej dystrybucji, modyfikacji i komercyjnego wykorzystania. Możesz jednak je śmiało sobie wydrukować i oddać się kolorowaniu bez zbędnych trosk.
—
Sprawdź też gotowe kolorowanki dla dorosłych w księgarniach, których możesz używać dla siebie lub sprawić komuś w prezencie. Sprawdź:
Czy kolorowanki dla dorosłych faktycznie się sprawdzają?
Co nieco o takich kolorowankach przewija się również w publikacjach naukowych. Dla przykładu w publikacji Naveendran Rajendran et al. [2020] przedstawiono rezultaty eksperymentu, w którym sprawdzono, jak kolorowanki dla dorosłych wpływały na poziom lęku wśród osób oczekujących 2 godziny w poczekalni na oddziale ratunkowym. Poziom lęku oceniano kwestionariuszem Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS-A). Kwestionariusz ma 21-punktową skalę, a do badania zakwalifikowano osoby ze znacznym poziomem leku, czyli z wynikami przynajmniej 7 punktów. Osoby z takimi wynikami (53 spośród 117 osób) podzielono na grupę badaną (26 osób) i kontrolną (27 osób). Po 2 godzinach osoby, które miały do dyspozycji kolorowanki miały według kwestionariusza poziom lęku niższy o średnio 3,7 punktu, w porównaniu do spadku o 0,3 punktu w grupie kontrolnej. Wyniki pokazują, że tak prosty zabieg, jak kolorowanie obrazków może zauważalnie zmniejszać poziom lęku w wymagających tego sytuacjach.
W 2018 roku na łamach Frontiers in Psychology opublikowano artykuł z analizą tematu używania kolorowanek jako praktykę redukującą lęk i pomagającą wdrożyć się w praktykę mindfulness (sprawdź, czym jest medytacja mindfulness). Opisano tam wyniki dwóch eksperymentów. W pierwszym wzięło udział 88 studentów, których podzielono na grupę kolorującą mandale (bez prowadzenia przez trenera mindfulness) i grupę, która sama swobodnie tworzyła własne rysunki. Przed i po takiej aktywności sprawdzano poziom lęku i uważności. W tym przypadku w żadnym z parametrów niestety nie zauważono zmian. Drugi eksperyment również obejmował studentów (72 osoby), którzy w pierwszej grupie kolorowali mandale bez prowadzenia, a w drugiej kolorowali mandale z prowadzeniem treningu mindfulness, tak jak to ma miejsce w innych treningach tego rodzaju medytacji. Tutaj bez zdziwienia, podobnie jak w pierwszym eksperymencie kolorowanie mandali bez prowadzenia nie dawało zmian w lęku i uważności. Natomiast grupa prowadzona odnotowała redukcję lęku, jednak nadal bez wpływu na uważność. Co ciekawe, w wywiadzie końcowym sporo uczestników narzekało na obecność głosu towarzyszącego kolorowaniu.
Dalej trafić możemy na publikację z 2016 roku, w której Miriam Rigby i Mark Taubert z Velindre Cancer Centre w Cardiff (Walia) dzielą się obserwacjami dotyczącymi obecności kolorowanek dla dorosłych w klinice dla pacjentów z nowotworami. W UK w 2015 roku kolorowanki dla dorosłych zyskały drastyczną popularność, trafiając na listy bestsellerów w księgarniach. Również we wspomnianej klinice kolorowanki zaczęły się coraz częściej pojawiać przy łóżkach pacjentów. Trend zaczął się od pacjentów używających kolorowanek podczas zabiegów chemioterapii, co zauważali coraz to kolejni pacjenci, prosząc personel o zapewnienie im podobnej rozrywki. Pacjenci zauważają, że z kolorowankami antystresowymi długie godziny, dnie i noce spędzane w klinice mijają jakby szybciej. Wśród komentarzy pacjentów cytują:
- „It relaxes the mind and the body” – To relaksuje umysł i ciało.
- ”While you are doing it, you concentrate only on that one task.” – Gdy to robisz, koncentrujesz się jedynie na tym jednym zadaniu.
W ostatniej publikacji, którą chciałbym przytoczyć, przedstawiane jest porównanie wpływu na lęk i niepokój trzech podobnych praktyk: kolorowanie mandali, kolorowanie kartki w kratę lub malowanie na pustej kartce. Wyniki pokazały, że dwie pierwsze aktywności dawały podobne efekty i obie były skuteczniejsze niż malowanie czystej kartki. Autorzy sugerują, że wypełnianie kolorem kompleksowych, geometrycznych struktur wprawia nas w specyficzny stan, bardziej medytacyjny i wyciszający wewnętrzny dialog. Warto dodać, że to badanie było przeprowadzane pod lekkim stresem, który wywoływano u badanych poprzez zapytanie o ich przeżycie najbardziej napawające strachem, a później o opisywanie tego przeżycia na kartce papieru. Poziom lęku sprawdzano kwestionariuszem State Anxiety Inventory.
Kolorowanie jako forma „sztukoterapii”?
Kolorowanki dla dorosłych niekiedy uznawane są za jeden z wariantów „sztukoterapii” (ang. art therapy), choć nie wszyscy się z tym zgadzają. Ze specjalistycznych opinii możemy dowiedzieć się, że różnica w kolorowaniu i sztukoterapii polega na tym, że kolorowanie pozwalała pacjentowi się uspokoić, podczas gdy sztukoterapia pozwala na odkrywanie niepokoju, zrozumienie go i normalizację emocji. Tak więc kolorowanie jest dużo płytszym narzędziem, które jest używane podczas sztukoterapii, ale samo w sobie nie jest uznawane za sztukoterapię przez specjalistów.
Faktem jest jednak, że kolorowanie nosi przynajmniej pewne znamiona takiego rodzaju terapii, ponieważ uruchamia myślenie kreatywne i wiele wskazuje na to, że efektywnie redukuje poziom odczuwanego lęku i niepokoju. W końcu sięgając dwukrotnie po kolorowankę z abstrakcyjnym wzorem (np. popularne mandale), modyfikując rozkład barw, można stworzyć całkowicie odmienne dzieła, wywołujące różne odczucia. Kolorowanie można uznać też za swego rodzaju wstęp do sztukoterapii dla opornych. Ze względu na umiarkowaną intensywność może być fajnym przedsmakiem dla osób, które z różnych powodów wystrzegają się bardziej zaawansowanych prac twórczych.
Moja opinia
W moim odczuciu takie odstresowujące kolorowanki są szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy pilnie zająć czymś myśli, np. podczas oczekiwania na jakieś wydarzenie lub gdy ciężko jest się pozbyć natrętnych myśli. Kolorowanie jest nieskomplikowaną aktywnością, która jednak mocno angażuje i wymusza skupienie całej uwagi na tej konkretnej czynności, co potwierdzają też doniesienia z literatury przytoczonej wyżej.
Taka praktyka jest o tyle fajna, że może zadziałać w dowolnym momencie. Gdy tylko zmagasz się z nadmiernym rozmyślaniem, wystarczy wydrukować sobie arkusz kolorowanki i oddać się tej aktywności, a efekt powinien się pojawić nawet ad hoc, bez regularnego praktykowania. Co więcej, pokusiłbym się o stwierdzenie, że regularne kolorowanie samo w sobie raczej nie zwiększy szczególnie swojej skuteczności. W trybie regularnym może być jednak stosowane jako narzędzie do osiągania innych celów. Jako przykład podam wieczorne wyciszenie, gdy odstawiamy elektronikę i oddajemy się mniej stymulującym aktywnościom. W tym przypadku kolorowanki mogą stanowić alternatywę dla np. czytania książki.
Uważam, że kolorowanie jest też świetną, wspólną aktywnością dla dzieci i rodziców. Każdy z Was może sięgnąć po własną kolorowankę o adekwatnym poziomie złożoności, co dla wszystkich sprawi dużo większą frajdę i odprężenie. Warto pamiętać, że na rozwój dzieci najlepiej wpływają aktywności wykonywane wspólnie z rodzicem, gdy towarzyszą temu dodatkowe komentarze i rozmowy.
Podsumowując, zdecydowanie polecam Ci skorzystać z wyżej podlinkowanych kolorowanek antystresowych do wydrukowania 🙂 Często się przydają!
Przeczytaj też:
- Sposoby na redukcję stresu i lęku
- Jak działa aromaterapia?
- Jak obniżyć poziom kortyzolu?
- Jak naturalnie podnieść serotoninę?
Źródła:
- Rajendran N, Mitra TP, Shahrestani S, Coggins A. Randomized Controlled Trial of Adult Therapeutic Coloring for the Management of Significant Anxiety in the Emergency Department. Acad Emerg Med. 2020 Feb;27(2):92-99. doi: 10.1111/acem.13838. Epub 2020 Jan 20. PMID: 31957143.
- Mantzios M, Giannou K. When Did Coloring Books Become Mindful? Exploring the Effectiveness of a Novel Method of Mindfulness-Guided Instructions for Coloring Books to Increase Mindfulness and Decrease Anxiety. Front Psychol. 2018;9:56. Published 2018 Jan 30. doi:10.3389/fpsyg.2018.00056
- Rigby M, Taubert M. Colouring books for adults on the cancer ward. BMJ. 2016;352:h6795. Published 2016 Jan 6. doi:10.1136/bmj.h6795
- https://comfortableshoesstudio.com/2015/06/opinion-adult-coloring-books-and-art-therapy/
- Nancy A. Curry and Tim Kasser „Can Coloring Mandalas Reduce Anxiety?” Art Therapy: Journal of the American Art Therapy Association, 22 (2) pp. 81-85 © AATA, Inc. 2005
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT