Witamina B6 podnosi intensywność marzeń sennych - gra na nerwach
Marzenia senne Witamina B6 zwiększa intensywność snów

Witamina B6 podnosi intensywność marzeń sennych

Opublikowano 3 lipca 2019 przez Wojciech Nowosada

Sen dla większości jest czasem wypoczynku, który niczym nie może zostać zmącony. Są jednak osoby, dla których spanie jest okazją do doświadczenia niesamowitych wrażeń. Pewne zabiegi pozwalają podnieść intensywność, realność i barwność marzeń sennych do maksymalnego poziomu. Jednym z takich zabiegów jest stosowanie witaminy B6 bezpośrednio przed zaśnięciem, w dość sporej dawce.

Jak witamina B6 wpływa na sny?

Są na to badania! A w takim badaniu wzięła udział grupa śmiałków – 18 studentów głodnych wrażeń, w tym 12 kobiet i 6 mężczyzn. Każdy z uczestników poddany był trzem próbom – przyjmowanie odpowiednio 100 mg witaminy B6, 250 mg lub placebo. Witamina B6 była w najprostszej, najpopularniejszej formie chlorowodorku pirydoksyny, którą można za kilka zł nabyć w każdej aptece. Każda z tych prób trwała po pięć dni, a pomiędzy nimi były dwudniowe okresy przerwy.

O poranku były zbierane informacje o nocnych doświadczeniach. Na ocenę składały się takie parametry, jak wyrazistość snów, ich dziwaczność, emocjonalność oraz barwność.

Rezultaty badania ucieszą fanów mocnych wrażeń – stosowanie 250 mg witaminy B6 przed snem może znacznie podnosić intensywność snów. Ocena była wystawiana biorąc pod uwagę parametry takie jak ich dziwaczność, czy też nasycenie emocjonalne.

Źrodło:

Ebben M, Lequerica A, Spielman A. „Effects of pyridoxine on dreaming: a preliminary study.” Percept Mot Skills. 2002 Feb;94(1):135-40.

A jak to wygląda u Ciebie, lubisz podnosić intensywność snów? Jeśli tak, to podziel się sposobami w komentarzu!

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *