W obecnym świecie czai się na nas dużo stresu, a niekiedy spada on na nas całkiem niespodziewanie. Na takie okazje warto znać narzędzia, którymi można sobie pomóc. Apteka jest bardzo dobrym miejscem do poszukiwania takich narzędzi, a jednym z wartych rozważenia jest tytułowy Validol.

Czym jest Validol?

Validol to lek uspokajający bez recepty. Jest w postaci pastylek do ssania o mentolowym smaku. Substancjami czynnymi są mentol i izowalerianian mentylu (łącznie 60 mg na tabletkę) – pochodna jednej z substancji naturalnie występującej w walerianie (kozłku lekarskim).

Jest to bardzo stary i bezpieczny lek OTC o łagodnym działaniu. Pierwsze informacje o nim znane są z początku lat 20tych, a wtedy Validol sprzedawano w formie płynu. Produkcja tego leku odbywa się w Rosji i Ukrainie. Stosuje się go w stanach nadmiernego napięcia nerwowego i nerwic o niskim nasileniu, gdy nie ma jeszcze wskazań do wdrażania silnych leków uspokajających. Zadaniem mentolu jest zwiększenie uczucia świeżości i łatwiejszego oddychania, co pośrednio wpływa na komfort psychiczny. Izowalerianian mentylu natomiast w ustroju jest konwertowany do kwasu izowalerianowego, który hamuje czynność kory mózgowej i działa rozkurczowo.

Validol został stworzony w inspiracji efektywnym działaniem tonizującym kozłka lekarskiego. Naukowcy postanowili opracować łatwą do stosowania w leku pochodną najbardziej aktywnego składnika waleriany (kwasu walerianowego), co miało ułatwić precyzyjne dawkowanie i dostępność dobrej jakości medykamentów działających właśnie tak, jak waleriana.

opakowanie laku valiudol obok buteleczki z kroplami walerianowymi

Dawkowanie Validolu

Jest to lek, więc warto zasięgnąć zdania lekarza gdy chcesz go stosować regularnie, jednak zazwyczaj stosuje się 3 razy dziennie po 1 tabletce. Generalnie zalecane jest stosowanie codzienne przez 3-4 tygodnie, by osiągnąć właściwe efekty, jednak wiele osób trzyma go pod ręką na wypadek doraźnego wzrostu napięcia nerwowego.

Osobiście zazwyczaj mam w lodówce opakowanie Validolu, na wypadek gdybym potrzebował np. mocniej się wyhamować przed snem. Na takie doraźne okazje stosuję 2 tabletki naraz.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na składniki, szczególnie jeśli ktoś kiepsko reaguje na mentol. Poza tym nie ma szczególnych przeciwwskazań, no może poza ciążą, ze względu na brak dowodów bezpieczeństwa. Skutki uboczne ograniczają się do ewentualnych odczynów alergicznych.

Gdzie kupić Validol?

Powinien być dostępny w zdecydowanej większości aptek. A jeśli nie, to można złożyć zamówienie internetowe w jednej z popularnych sieciówek (jak DOZ lub Gemini) i odebrać osobiście. Cena jednego opakowania Validolu 10 tabletek to zazwyczaj 5-7 zł. Warto pamiętać, że Validol przechowuje się w lodówce!