W uogólnieniu kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie niż mężczyźni, a także bardziej ufają naturalnym środkom. Dzięki temu rynek obfituje w suplementy i zioła dedykowane dla kobiet, a mężczyźni mają mniejszy wybór, jeśli chodzi o suplementy dedykowane konkretnie dla nich. Eurycoma longifolia, zwana też Tongkat Ali, wydaje się idealnie spełniać kryteria męskiego suplementu. Wspiera męską gospodarkę hormonalną, dodaje wigoru i zwiększa odporność na stres. Sprawdź, jak dokładnie działa Longjack i kiedy warto go stosować.

Apollo's Hegemony Eurycoma Longjack korzeń w kapsułkach

 

Czym jest Longjack?

Eurycoma longifolia, szerzej znana jako Longjack lub Tongkat Ali, jest rośliną historycznie wykorzystywaną jako afrodyzjak i ogólne remedium na problemy męskiej natury. Niemalże równie popularne było wykorzystywanie jej w leczeniu malarii, a także gorączki i problemów gastrycznych.

Naturalnie występuje na terenach Malezji, Laosu, Birmy, Kambodży, Tajlandii, Wietnamu oraz części wysp Indonezji. E. longifolia to wysokie, smukłe, krzewiaste drzewo, które rośnie na piaszczystej glebie. Należy do rodziny Simaroubaceae. Ma złożone liście na gałęziach, które mogą dorastać do 1 m długości. Liście są pierzaste i zielone. Liczne listki są przeciwległe lub przeciwstawne, lancetowate do jajowato-lancetowatych, 5–20 cm na 1,5–6 cm, z gładkimi brzegami. Kwiaty drobne, czerwonawe, jednopłciowe, gęsto ułożone. Owoce pestkowe są jajowate z wyraźnym prążkowaniem o wymiarach 1–2 cm na 0,5–1,2 cm, a po osiągnięciu dojrzałości stają się ciemnoczerwonobrązowe.

W celach leczniczych i prozdrowotnych stosuje się ekstrakty z korzenia Eurycoma. Roślina jest bogata w różne klasy związków bioaktywnych, takich jak kwassynoidy, alkaloidy kantyn-6-onu, alkaloidy β-karbolinowe, triterpenowe trirukallan, pochodne skwalenu i bifenyl neolignan, oraz bioaktywne steroidy. Z tej wyliczanki najważniejsze są kwassynoidy, w skład których wchodzą; eurykomanon (pasakbumina-A), eurykomanole, pasakbumina-B, hydroksyklaineanony, eurykomalaktony, eurykomadilaktony, eurylaktony, laurykolaktony, longilaktony i hydroksyglaucarubol.

Nazwy: Tongkat Ali, Eurycoma longifolia, Longjack, Żeń-szeń malezyjski, Pasak Bumi.

korzeń cięty tongkat ali
Cięty korzeń Tonkat Ali

Kompleksowy wpływ na męską seksualność i płodność

Longjack jest afrodyzjakiem, poprawia libido i optymalizuje męską gospodarkę hormonalną. Takie deklaracje znane są z medycyny tradycyjnej, a obecnie sprawdzane przez naukowców w odpowiednio zaprojektowanych badaniach.

W większości przypadków rozpuszczalne w wodzie ekstrakty z E. longifolia były w stanie zwiększyć męską płodność (zwiększając objętość nasienia, liczbę plemników i ich ruchliwość) i u gryzoni, i w badaniach na ludziach. Longjack, w szczególności zawarty w nim eurykomanon, u szczurów wzmagał spermatogenezę poprzez wpływ na oś podwzgórze-przysadka-gonady. Zauważono, że kuracja podnosiła testosteron poprzez stymulację komórek Leydiga w jądrach oraz przez hamowanie aromatyzacji androgenów do estrogenów.

Przeprowadzono randomizowane, podwójnie zaślepione i kontrolowane placebo badanie w celu zbadania afrodyzjakalnych działań ekstraktu E. longifolia u mężczyzn. Było to 12-tygodniowe badanie na 109 mężczyznach w wieku od 30 do 55 lat. Podzielono ich na 2 grupy: 300 mg ekstraktu E. longifolia (Physta®) dziennie i placebo. Grupa E. longifolia wykazała wzrost współczynnika erekcji (mierzone IIEF15, The International Index of Erectile Function), poprawę libido (o 14% po 12 tygodniach), oraz w grupie z wyjściowo kiepskimi parametrami nasienia: poprawę ruchliwości plemników o 44,4% i objętości nasienia o 18,2%.

Kolejne badanie dotyczyło wpływu ekstraktu z E. longifolia (Physta®) na sprawność seksualną i samopoczucie u mężczyzn. W tym badaniu mężczyźni w wieku 40–65 lat byli poddawani badaniu przesiewowemu przez 12 tygodni. Wyniki wykazały znaczną poprawę wyników w dzienniczku prób odbycia stosunku płciowego, skali twardości erekcji, inwentarzu zdrowia seksualnego mężczyzn i skali objawów starzenia się mężczyzn. Stwierdzono, że Physta® był dobrze tolerowany i skuteczniejszy niż placebo w zwiększeniu sprawności seksualnej u zdrowych ochotników.

Środki podnoszące testosteron zazwyczaj kojarzone są też ze wspomaganiem sportowym. Ekstrakty Eurycoma również badano pod kątem wpływu na wydajność sportową, jednak niestety bez optymistycznych rezultatów. Tak więc poprawa kondycji sportowej na pewno nie powinna być głównym motywem stosowania tej rośliny w suplementacji.

Działanie adaptogenne

Jest ono mniej znaczące niż wpływ na płodność i seksualność, jednak nadal występuje i stanowi miły dodatek do głównych właściwości. Na ludziach przeprowadzono jedno badanie, w którym sprawdzono wpływ Tongkat Ali na poziom lęków i parametry związane ze stresem. Badanie trwało 4 tygodnie, a udział w nim brały 63 osoby (32 mężczyzn i 31 kobiet). Badanych podzielono na dwie grupy: placebo i 200 mg dziennie ekstraktu korzenia Eurycoma (Physta™). Na koniec badania nie zauważono różnic we wskaźnikach objawów depresyjnych, wigoru i zmęczenia, natomiast pojawiła się poprawa w poziomie napięcia psychicznego (-11%), gniewu (-12%) i dezorientacji (-15%).

wykres przedstawiający wpływ korzenia eurycoma longifolia na samopoczucie
Źródło – doi: 10.1186/1550-2783-10-28

Wyraźną poprawę zauważono też w parametrach fizjologicznych, a konkretnie w zmianach stężenia kortyzolu i testosteronu w ślinie. Kortyzol wzrósł w mniejszym stopniu w porównaniu do placebo (-16%), a testosteron znacząco podniósł swoje stężenie (+44%).

Wpływ Longjack na kortyzol w ślinie
Źródło – doi: 10.1186/1550-2783-10-28
Wpływ Tongkat ali na stężenie testosteronu w ślinie
Źródło – doi: 10.1186/1550-2783-10-28

Ze względu na wpływ na gospodarkę hormonalną i stan psychologiczny, Longjack jest adaptogenem dla dojrzałych mężczyzn, ponieważ przeciwdziała stresowi wynikającemu z fizjologicznych objawów starzenia się u mężczyzny.

Zapobieganie osteoporozie

Ze względu na potencjalny wzrost poziomu androgenów, Longjack może być stosowany jako profilaktyka osteoporozy, szczególnie u mężczyzn. W korzeniu tej rośliny są obecne eurypeptydy, które obniżają SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) i stymulują syntezę DHEA. Jest to słabszy od testosteronu, ale nadal znaczący androgen. W badaniach na szczurach zauważono skuteczność nawet u osobników po wycięciu jąder. Na działanie przeciw osteoporozie mają wpływ też wspomniane wyżej przeciwutleniające działanie SOD oraz obecność alkaloidów i triterpenów. Kolejnym, sprzyjającym zdrowiu kości czynnikiem jest obecność tlenku azotu w korzeniu Eurycoma Longjack. Tlenek azotu stymuluje procesy formowania kości i hamuje ich resorpcję. Ogół działania składników tej rośliny wpływa na wzmocnienie proliferacji osteoblastów i apoptozy osteoklastów. Naukowcy sugerują, że korzeń Eurycoma longifolia jest dobrym suplementem do przeciwdziałania osteoporozie wywołanej deficytem androgenów.

Pozostałe właściwości Tongkat Ali

W korzeniu tej rośliny znajduje się sporo dysmutazy ponadtlenkowej oraz alkaloidy i triterpeny. Wszystkie te składniki sprawiają, że suplementacja Longjackiem skutkuje sprawniejszą redukcją wolnych rodników.

Roślina ta jest znana z działania przeciwmalarycznego. Chan i wsp. w swoich badaniach zauważyli, że takie działanie wynika z aktywności 10-hydroksykantyn-6-onu, eurykomalaktonu, eurykomanonu i eurykomanolu. Składniki te działają przeciwko pierwotniakom Plasmodium falciparum powodującym malarię u ludzi. Kardono i wsp. do tej listy dopisali jeszcze kwas 7-metoksy-β-karbolino-1-propionowy.

Pewne badania (in vitro i in vivo) pokazywały działanie cytotoksyczne i antyproliferacyjne. Działanie obserwowano na liniach różnych ludzkich nowotworów, w tym płuc, piersi i szyjki macicy.

Dawkowanie Longjack w suplementacji

W suplementach diety dostępnych na polskim rynku zazwyczaj znajdziemy 300 mg ekstraktu na kapsułkę w koncentracji 200:1. Można zacząć suplementację od 1 kapsułki dziennie, jednak z doświadczenia wiem, że optymalne efekty pojawiają się zazwyczaj przy 2 kapsułkach dziennie – jednej rano i jednej wieczorem.

Eurycoma nie działa doraźnie. By poczuć pierwsze efekty, musisz się uzbroić w cierpliwość na chociaż tydzień.

Moja opinia

Stosowałem ekstrakty Longjacka kilkukrotnie i moje wrażenia są bardzo pozytywne. Stosowałem po 2 kapsułki dziennie (rano i wieczorem). Czułem wyraźnie lepsze efekty niż przy jednej kapsułce, a większych dawek już nie próbowałem. W moim przypadku było czuć działanie adaptogenne i taki naturalny przypływ witalności, podobnie jak kiedyś czułem suplementując żeń-szeń koreański. Działanie było odczuwalne wyraźnie, bez wątpliwości czy to efekt placebo, a ogólny profil całkiem dobrze pokrywał się z deklarowanymi właściwościami. Świetna sprawa jako dodatek do PCT. Podejrzewam, że świetnie sprawdzi się też do częstszego stosowania u mężczyzn po 40tce, gdzie stopniowo mogą się pojawiać efekty hormonalnego starzenia się. Eurycoma w takiej sytuacji powinna opóźniać objawy starzenia i pozwolić dłużej cieszyć się pełnym wachlarzem cech uważanych za atrybuty męskości.

Niekiedy Tongkat Ali jest określany jako alternatywa dla TRT. Moim zdaniem bije z tego zbytni entuzjazm. Roślina może posłużyć bardziej jako uzupełnienie TRT lub element kuracji do stosowania, gdy pacjent się jeszcze do TRT nie kwalifikuje. Longjack może troszkę podnieść testosteron, gdy ten wyjściowo jest niski, jednak silniejszych efektów należy oczekiwać w poprawie parametrów nasienia i samopoczucia.

Źródła:

  • Rehman SU, Choe K, Yoo HH. Review on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Uses, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology. Molecules. 2016;21(3):331. Published 2016 Mar 10. doi:10.3390/molecules21030331
  • Mohd Effendy N, Mohamed N, Muhammad N, Naina Mohamad I, Shuid AN. Eurycoma longifolia: Medicinal Plant in the Prevention and Treatment of Male Osteoporosis due to Androgen Deficiency. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:125761. doi:10.1155/2012/125761