Test Bravermana – na czym polega i czy warto go wykonywać? - gra na nerwach
Test Bravermana - testy i kwestionariusze psychologiczne

Test Bravermana – na czym polega i czy warto go wykonywać?

Opublikowano 22 lipca 2019 przez Wojciech Nowosada

Zaburzenia nastroju i problemy z koncentracją są bardzo powszechne, natomiast wizyty u lekarza specjalisty by im zaradzić już taką popularnością nie mogą się poszczycić. Znaczna część problemy z psychiką uznaje za wstydliwe i nie chce zasięgać konsultacji u psychiatry, a często nawet boi się wspominać o dolegliwościach lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. By jednak nie siedzieć bezczynnie, niektórzy poszukują odpowiedzi na swoje problemy w sieci, rozglądając się za narzędziami do samodiagnostyki. Dużą popularność w tym aspekcie zyskał test Bravermana.

Czym jest test Bravermana?

Jest to specyficzny kwestionariusz, który podzielony jest na dwa główne bloki, a te następnie na 4 mniejsze. Pierwszy z tych dwóch głównych bloków ma określić naszą dominującą naturę, a drugi wskazać których neuroprzekaźników może nam obecnie brakować, na podstawie udzielanych przez nas odpowiedzi.

Te mniejsze bloki pytań są sekcjami odpowiadającymi czterem najważniejszym według autora neuroprzekaźnikom:

  • GABA
  • dopamina
  • serotonina
  • acetylocholina

Rezultaty końcowe przedstawiane są w postaci wyników procentowych lub punktowych, zależnie od algorytmu jaki został zastosowany. Według założenia analizując te wyniki można określić nasze naturalne predyspozycje, a także to w których układach w mózgu może kryć się problem, by przez spersonalizowaną kurację w szybki i prosty sposób poprawić swój stan psychiczny.

Czy warto wykonać test Bravermana?

Mimo wszystko, moim zdaniem tak. Na pewno nie jest to poważne narzędzie diagnostyczne i nie wskaże precyzyjnie co należy zmienić, jednak dla mnie interesujący jest sam proces wypełniania tego testu. Występują w nim pytania o naszą naturę, o to jacy jesteśmy na co dzień, co może czasem stanowić bodziec do pewnych refleksji. Ułatwia to proces myślenia samokrytycznego i większego zaangażowania w analizę swoich czynów i emocji, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę, że jedynie zgodne z prawdą odpowiedzi mają sens. Jeśli odpowiadalibyśmy tylko według naszych wyobrażeń, to wyniki mogłyby zostać zaburzone, dlatego solidnie przemyślane odpowiedzi stanowią filar tego testu.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *