Dobranie właściwych leków na depresję jest nie lada wyzwaniem. Nierzadko psychiatrzy wielokrotnie muszą zmieniać lek, by w końcu trafić na ten najbardziej odpowiedni dla danego pacjenta. Od czego zależy efektywność leków przeciwdepresyjnych? Jak zwiększyć ich skuteczność?
W bazach medycznych widnieją publikacje, w których opisany jest wpływ różnych suplementów diety, stosowanych równocześnie z lekami antydepresyjnymi. Poniżej mały przegląd suplementów, które zwiększały efektywność leczenia.
Metylofolian
Dzięki zastosowaniu aktywnej metylowanej formy witaminy B9 poprawia się profil działania leków z grupy SSRI oraz SNRI. W ciągu 60 dni leczenia stosowano dość spore, typowo terapeutyczne dawki tej witaminy, ponieważ było to 7,5 oraz 15 mg. Metylofolian w połączeniu z lekiem dawał większy odsetek znaczącej poprawy (18,5%), niż lek osobno (7%). Co ważne, w grupie z metylofolianem uczestnicy o połowę rzadziej rezygnowali z leczenia ze względu na skutki uboczne, a także szybciej notowali efekty leczenia. Należy też zaznaczyć, że jest to efekt charakterystyczny dla metylofolianu i nie dotyczy zwykłego kwasu foliowego (kwasu pteroilomonoglutaminowego).
Lawrence D. Ginsberg, MD, Alondra Y. Oubre, PhD, and Yahya A. DaouD, MS „L-methylfolate Plus SSRI or SNRI from Treatment Initiation Compared to SSRI or SNRI Monotherapy in a Major Depressive Episode” Innov Clin Neurosci. 2011 Jan; 8(1): 19–28. Published online 2011 Jan. PMCID: PMC3036555
Niacyna
Leki SSRI działają przeciwzapalnie, między innymi obniżając stężenie interferonu gamma. Brzmi dobrze, jednak cytokiny zapalne w odpowiednich ilościach są potrzebne również do podtrzymywania pewnych korzystnych procesów. W tym przypadku takim procesem jest ścieżka metabolizmu tryptofanu, przez kynureninę, która finalnie prowadzi do syntezy NAD. Interferon gamma jest potrzebny do działania enzymu 2,3-dioksygenazy indolaminy (IDO) działającego na tej ścieżce, a gdy ten proces osłabimy, poziom NAD+ spada, co jak wiadomo, nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Z tego względu niekiedy sugeruje się suplementację niacyny, by nasilić syntezę NAD+ i nie przystawać na kompromisy. Dobrym, choć bardziej kosztownym rozwiązaniem wydaje się suplementacja Niagen (rybozyd nikotynamidu), zamiast tradycyjnej niacyny.
Viljoen M et al. „Antidepressants may lead to a decrease in niacin and NAD in patients with poor dietary intake.” Med Hypotheses. 2015 Mar; 84(3):178-82.
Probiotyk Lactobacillus plantarum 299v
W tym przypadku mamy badanie polskich badaczy. Dowiedziono w nim, że zastosowanie tego konkretnie szczepu probiotyku pozwala obniżyć stężenia kynureniny, a co za tym idzie osłabić procesy degenerujące układ nerwowy i zachować lepsze funkcje kognitywne. Jest to szczep, który zawarty jest m.in. w SanProbi IBS
Rudzki, L., Ostrowska, L., Pawlak, D., Małus, A., Pawlak, K., Waszkiewicz, N., & Szulc, A. (2018). „Probiotic Lactobacillus Plantarum 299v decreases kynurenine concentration and improves cognitive functions in patients with major depression: A double-blind, randomized, placebo controlled study. Psychoneuroendocrinology.”
Kreatyna
Jest kilka doniesień o działaniu kreatyny zwiększającym skuteczność SSRI, a co szczególnie ciekawe, płeć żeńska jest czynnikiem predysponującym do skorzystania z tych benefitów w dużo większym stopniu. Jednym z przykładowych badań jest to, w którym grupce kobiet opornych na działanie fluoksetyny dołączono do leczenia 4 g Creapure dziennie, a po 8 tygodniach zanotowano ponad 50% poprawy w symptomach depresyjnych.
Douglas G. Kondo et al. „Open-label adjunctive creatine for female adolescents with SSRI-resistant major depressive disorder: A 31-phosphorus magnetic resonance spectroscopy study” J Affect Disord. 2011 Dec; 135(0): 354–361.
Przeczytaj więcej, jak kreatyna działa na mózg.
S-adenozylometionina
SAMe również sprawdza się w roli „pomocnika” leków SSRI, szczególnie w przypadkach oporności na leczenie. Tutaj podobnie jak w przypadku badania z kreatyną, dołączono SAMe w dawce 800 mg dziennie do prowadzonego już leczenia SSRI. PO takim zabiegu zanotowano około dwukrotnie większą częstość poprawy nastroju oraz remisji niż w grupie kontrolnej (same leki). Badacze sugerują, że SAMe jest bezpiecznym, dobrze tolerowanym i skutecznym środkiem do terapii uzupełniającej leczenie SSRI.
Papakostas GI et al. „S-adenosyl methionine (SAMe) augmentation of serotonin reuptake inhibitors for antidepressant nonresponders with major depressive disorder: a double-blind, randomized clinical trial.” Am J Psychiatry. 2010 Aug;167(8):942-8.
Podsumowanie
W badaniach widać, że niekiedy słabe efekty leczenia antydepresantami mogą się wyraźnie poprawiać po zastosowaniu suplementów, które nie są nawet szczególnie wymyślne, a stanowią raczej podstawy. Warto do leczenia podchodzić w sposób kompleksowy, nie ograniczając się całkowicie tylko do tego, co na receptę. Suplementy, pomimo często kiepskiej reputacji wśród lekarzy, mogą być bardzo fajnie wykorzystywane.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT