Udar mózgu to stan neurologiczny, który występuje, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje zatrzymany. Może to nastąpić w wyniku pojawienia się blokady, takiej jak zakrzep w naczyniu krwionośnym, lub w wyniku krwotoku. Gdy dochodzi do udaru niedokrwiennego, mózg nie otrzymuje tlenu i składników odżywczych, których potrzebuje, a komórki mózgowe zaczynają obumierać. Gdy nie jest leczony odpowiednio szybko, to pozostawia po sobie trwały i dotkliwy ślad. Może np. prowadzić do całkowitej ślepoty lub utraty koordynacji ruchowej.

Rodzaje udarów mózgu

Istnieją dwa główne rodzaje udarów: niedokrwienny i krwotoczny. Udary niedokrwienne zdarzają się, gdy dochodzi do zablokowania naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg w substancje odżywcze, a udary krwotoczne, gdy dochodzi do krwawienia w mózgu lub jego okolicach.

Jak rozpoznać objawy udaru?

Udar mózgu objawia się różnie w zależności od tego, która część mózgu została dotknięta. Istnieją jednak pewne wspólne oznaki i objawy, których należy być świadomym. Objawy udaru obejmują nagle pojawiające się:

  • osłabienie lub drętwienie kończyny po jednej stronie ciała;
  • paraliż lub trudności w poruszaniu jedną stroną ciała;
  • niewyraźna mowa lub trudności w mówieniu;
  • problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach;
  • ból głowy lub zawroty głowy.

Jeśli zauważasz u kogoś objawy wskazujące na udar mózgu, należy zareagować szybko i zadzwonić po pogotowie. Im szybciej pacjent otrzyma leczenie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji i powikłań zdrowotnych. Wiedza jak rozpoznać udar jest niezwykle przydatna i w niektórych przypadkach może uratować życie.

Przyczyny udaru

Czynniki ryzyka dla udaru obejmują takie rzeczy jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie i predyspozycje genetyczne. Według CDC, około 795 000 osób w USA dostaje udaru mózgu każdego roku, a około 140 000 z tych przypadków jest śmiertelnych.

Leczenie udaru mózgu

Leczenie udaru zależy od rodzaju udaru i jego ciężkości. W niektórych przypadkach osoby, które miały udar, będą potrzebowały rehabilitacji, która pomoże im odzyskać siły po uszkodzeniu mózgu. Udar bywa bardzo wyniszczający i niebezpieczny, ale przy szybko wdrożonym leczeniu i dobrej opiece uzupełniającej, wiele osób jest w stanie wyzdrowieć i dobrze funkcjonować.