Iryzyna to adipomiokina, czyli białko produkowane przez mięśnie szkieletowe i tkankę tłuszczową. Pełni funkcję hormonu umożliwiającego komunikację pomiędzy mięśniami, tkanką tłuszczową i innymi organami. Jest stosunkowo niedawno poznaną substancją i nadal poznajemy jej funkcje w organizmie.
Iryzyna a wysiłek fizyczny
Iryzyna jest potocznie określana jako hormon wysiłku fizycznego. Faktem jest, że jest ona szczególnie intensywnie wydzielana podczas wzmożonej pracy mięśni. Jako hormon przekazuje z mięśni informacje do pozostałych organów, wywołując tym samym odpowiednią reakcję metaboliczną, by dostosować się do sytuacji, jaka panuje podczas wzrostu aktywności.
Nadzieje związane z iryzyną
W badaniach nad iryzyną wypatruje się możliwości terapeutycznych w zaburzeniach metabolicznych. Dotychczasowe doniesienia pokazują, że żywo uczestniczy ona w regulacji gospodarki węglowodanowej i poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Według badaczy iryzyna inicjuje proces brązowienia tkanki tłuszczowej, czyli zamieniania tkanki tłuszczowej białej w brunatną, która jest dla nas bardziej pożądana w aspekcie regulacji metabolizmu, masy ciała i termogenezy.
Pojawiają się również doniesienia o potencjalnej działalności iryzyny w mózgu, między innymi poprzez interakcję z BDNF.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT