Zapisz się do newslettera

Jeśli chcesz dostawać informacje o najciekawszych wpisach i nowościach na blogu, koniecznie zapisz się do newslettera Gra na nerwach!

Sprawdź tematy
Na stronie zawarte są reklamowe linki afiliacyjne. Korzystając z tej strony, zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies).

Skala depresji Hamiltona

Test na depresję wg skali Hamiltona

Poniżej znajdziesz interaktywny test oparty na kwestionariuszu Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), po polsku znanym jako Skala depresji Hamiltona. Jest to jeden z najpopularniejszych testów diagnostycznych używanych w psychiatrii. Powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowany personel, gdyż samodzielne uzupełnianie kwestionariusza nie daje wiarygodnego wyniku.

skala depresji hamiltona

1. Nastrój depresyjny







2. Poczucie winy







3. Tendencje i myśli samobójcze







4. Zaburzenia snu: zasypianie





5. Zaburzenia snu: w trakcie





6. Zaburzenia snu: wczesne godziny poranne





7. Aktywność złożona i praca







8. Spowolnienie, zahamowanie

spowolnienie myślenia i mowy, upośledzona zdolność koncentracji, zmniejszona aktywność ruchowa w czasie badania







9. Niepokój, podniecenie ruchowe







10. Lęk - objawy psychologiczne







11. Lęk - objawy somatyczne

fizjologiczne objawy towarzyszące lękowi takie jak:

  • żołądkowo-jelitowe – suchość w ustach, wiatry, niestrawność, biegunka, skurcze, odbijanie
  • sercowo-naczyniowe – kołatanie serca, bóle głowy
  • oddechowe – hiperwentylacja, wzdychanie
  • częstotliwość oddawania moczu







12. Somatyczne objawy żołądkowo-jelitowe





13. Ogólne objawy somatyczne





14. Objawy płciowe

objawy takie jak utrata libido, popędu seksualnego, zaburzenia miesiączkowania





15. Hipochondria







16. Ubytek masy ciała

wybierz jedno z dwóch: A lub B

A = Według własnej oceny pacjenta





B = Według pomiarów z ostatniego tygodnia





17. Krytycyzm (wgląd)






Test na depresję online - Skala depresji Hamiltona

Skala depresji Hamiltona – test psychologiczny określający skalę nasilenia objawów depresyjnych. Objawy depresji nie zawsze są takie same, gdyż mogą dotyczyć różnych obszarów życia i mieć różne nasilenie. Test HDRS (znany też jako Ham-D) to jeden z najważniejszych kwestionariuszy używanych w psychiatrii. Jego najpopularniejszy wariant obejmuje 17 pytań. Istnieje też wariant z 21 pytaniami, jednak ostatnie 4 pytania wykraczają nieco poza sferę depresji, wchodząc w inne zaburzenia psychiczne, a z założenia mają ułatwić ocenę podtypu depresji. Te ostatnie pytania z wariantu HDRS21 nie powinny służyć ocenie nasilenia depresji, a wykorzystywanie ich do oceny nasilenia depresji (tak jak pierwsze 17 pytań) jest niepoprawne.

Wyżej znajdziesz ten test na depresję online po polsku, w formie wygodnego, interaktywnego formularza. Pamiętaj jednak, że test Ham-D powinien być przeprowadzany w formie wywiadu przez wykwalifikowanego specjalistę. Skali depresji Hamiltona nie należy traktować jako narzędzie do stawiania diagnozy samodzielnie, ponieważ subiektywność ocen może mocno zaburzać wyniki.

Największym ograniczeniem HDRS jest to, że nie ocenia nietypowych objawów depresji (np. hipersomnii lub hiperfagii).

Źródło, na podstawie którego zbudowano test w wersji polskiej (tłumaczenie własne):

  • https://dcf.psychiatry.ufl.edu/files/2011/05/HAMILTON-DEPRESSION.pdf

Normy i wyniki testu Skali depresji Hamiltona

Wyniki testu na depresję HRSD rozpatruje się na podstawie przedziałów:

  • 0-7 punktów — brak depresji
  • 8-13 punktów — łagodna depresja
  • 14-18 punktów — umiarkowana depresja
  • 19-22  punktów — ciężka depresja
  • 23 punkty i więcej — bardzo ciężka depresja

Max Hamilton - twórca testu oceniającego skalę depresji

Już w 1960 roku profesor Max Hamilton opublikował w czasopiśmie Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry informacje o stworzonym przez siebie narzędziu diagnostycznym — skali depresji Hamiltona. Rok wcześniej z kolei opublikował podobne narzędzie do mierzenia skali lęku — kwestionariusz Hamilton Anxiety Rating Scale (Ham-A). Te dwa wybitne czyny Hamilton podjął w czasie, gdy był wykładowcą psychiatrii na University of Leeds w Anglii.

M. Hamilton urodził się w 1912 roku w niemieckim mieście Offenbach nad Menem, jednak jeszcze jako małe dziecko przeniósł się z rodziną do Anglii. Szkolenie z psychiatrii klinicznej rozpoczął w Maudsley Hospital i University College Hospital, gdzie pod wpływem Sir Cyrila Burta mocno zainteresował się psychologią i statystyką.

Jednak to właśnie w nauczaniu i badaniach profesor Hamilton wniósł swój najbardziej wyróżniający się wkład. Podkreślał centralne miejsce pacjenta zarówno w pracy klinicznej, jak i w badaniach naukowych. Pomimo jego przerażającej reputacji jako nauczyciela, istnieje wiele relacji o jego życzliwości dla poszczególnych uczniów. Jego wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a wygłaszał je także po francusku i niemiecku. Szeroko stosowana skala oceny depresji Hamiltona była pierwszą z kilku opracowanych przez niego. Profesor Hamilton był prezesem Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, prezesem Fundacji Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychofarmakologii, oraz członkiem kolegium redakcyjnego Journal Psychopharmacology. W 1980 roku otrzymał od Amerykańskiego Towarzystwa Psychopatologicznego cenioną nagrodę im. Paula Hocha za wkład w badania psychiatryczne.

Prawa zastrzeżone przez Mind Development Academy Wojciech Nowosada