O fenylopiracetamie pisałem już na blogu obszerny artykuł, a teraz wspomnimy jeszcze kilka słów o jego mniej znanej pochodnej. Wiem, że wśród moich czytelników jest sporo amatorów fenylopiracetamu, dlatego poniżej opisana substancja powinna Was zaintrygować.

Czym jest RGPU-95?

RGPU-95, a inaczej p-Cl-Phenylpiracetam (czasem też cebaracetam) jest chemicznie fenylopiracetamem z dołączoną cząsteczką chloru. Ta mała zmiana sprawia, że siła działania jest od 5 do 10 razy większa niż w przypadku fenylopiracetamu.

Efekty RGPU-95 zauważane w badaniach na myszach:

  • lekkie zwiększenie zdolności poznawczych,
  • poprawę pamięci,
  • łagodzenie symptomów depresyjnych,
  • redukcja lęków,
  • działanie przeciwpsychotyczne,
  • lekkie działanie przeciwbólowe

Struktura fenylopiracetamu i RGPU-95

Mechanizm działania cebaracetamu

Działanie jest niemalże tożsame z działaniem bazowego fenylopiracetamu, a więc obejmuje zahamowanie wychwytu zwrotnego dopaminy, co wpływa na działanie energetyzująco-motywujące. Moduluje receptory glutaminianu i receptory nikotynowe acetylocholiny, w pewnym stopniu działa też na receptory sigma. Poprzez wpływ na receptory cholinergiczne, pośrednio wpływa też na modulację układu GABA i wykazuje wyraźne działanie przeciwlękowe, o czym więcej w kolejnym akapicie.

Czym RGPU-95 różni się od zwykłego fenylopiracetamu?

Jak już wspomniałem, siłą działania, a co za tym idzie też dawkowaniem. Zakładając 5-10 krotny wzrost siły działania, dawki RGPU-95 u ludzi mogłyby mieścić się w zakresie 10–60 mg.

Znaczącą dla nas różnicą jest to, że nowszy analog nie ma na ten moment przeprowadzonych badań na ludziach, co stawia go w gorszym świetle niż fenylopiracetam. Nadal jest to tylko research chemical. Jest za to trochę badań na modelu zwierzęcym, z których można wyciągnąć wnioski na temat różnic w działaniu w stosunku do pierwowzoru.

W działaniu stwierdzono, że RGPU-95 ma większy wpływ na redukcję lęków, więc jest skuteczniejszym anksjolitykiem niż fenylopiracetam. Z tego względu powinien potencjalnie lepiej się sprawdzać u osób, które doświadczają lęków i irytacji po przyjęciu fenylopiracetamu. W założeniu miałby też dawać lepszą efektywność terapeutyczną w przypadkach, gdy zaburzeniom kognicji towarzyszą też zaburzenia nastroju, wykazując lekkie działanie antydepresyjne.

Okres półtrwania jest dość podobny, jednak w praktyce może działać odrobinę dłużej niż fenylopiracetam. Szacuje się też nieco lepszą zdolność do przenikania bariery krew-mózg. Nie są to jednak informacje o solidnych podstawach w literaturze.

Gdzie kupić RGPU-95?

Jedynym znanym mi sklepem z tą substancją jest amerykański sklep NewMind.com, stamtąd też zaczerpnąłem swoje opakowanie na test.

NewMind.com RGPU-96 - pochodna fenylopiracetamu - sklep z nootropami

Źródło:

https://newmind.com/rgpu-95-p-cl-phenylpiracetam.html