Organizm człowieka, niczym superpojazd, potrzebuje sprawnych dostaw paliwa, żeby pracować z najwyższą efektywnością. Za paliwo zazwyczaj uznajemy składniki energetyczne pożywienia, jednak jest to jedynie substrat. Zanim je wykorzystamy, muszą zostać wchłonięte i przetworzone przez mitochondria. Dopiero wtedy mogą skutecznie zasilać komórki w energię. PQQ jest jednym z czynników, które mogą zwiększać ilość mitochondriów i tym samym usprawniać proces zaopatrywania komórek w cząsteczki energetyczne.

auplement diety aliness pqq+q10

Co to jest PQQ?

PQQ, czyli pirolochinolinochinon (przeczytaj na głos!) to przeciwutleniacz mocno aktywny w mitochondriach. Mitochondrium to organellum komórkowe, w których zachodzi oddychanie komórkowe i przetwarzanie energii. Działając w nim, PQQ chroni je przed szkodliwym działaniem nadmiaru rodników tlenowych, a także nasila biogenezę nowych mitochondriów. Ma specyfikę podobną do witamin, jednak nie spełnia całkowicie definicji witaminy.

Dzięki kontrolowaniu statusu REDOX może zabezpieczać sprawne funkcjonowanie wielu ścieżek sygnalizacyjnych i działanie niektórych struktur. PQQ produkowane jest przez bakterie i w niewielkich ilościach znajduje się w pożywieniu. Dostarczać je możemy głównie z herbaty, owoców i natto (fermentowana soja). Średnio dziennie z pożywieniem przyjmujemy od 0,1 do 1 mg PQQ. Jako suplement diety stosowany jest z wiarą poprawy gospodarki energetycznej, poprawy samopoczucia, ochrony układu nerwowego i spowalniania starzenia.

struktura chemiczna pqq

PQQ stymuluje produkcję nowych mitochondriów!

Nasilanie mitochondriogenezy to największa zaleta wśród właściwości PQQ. Efekt ten wywołuje stymulując białko i koaktywator transkrypcyjny PGC-1α poprzez fosforylację CREB. W wyniku aktywacji szlaku PGC-1α, PQQ zwiększał aktywację jądrowych czynników oddechowych (NRF-1 i NRF-2) oraz ekspresję mRNA Tfam, TFB1M i TFB2M.

U myszy i szczurów niedoborowi PQQ towarzyszy obniżona ilość mitochondriów. Ich funkcjonalność jest za to przywracana nawet dzięki niewielkiej ilości PQQ w diecie. Wykazano, że PQQ dodatkowo zabezpiecza przed hamowaniem biogenezy mitochondriów przez różnego rodzaju toksyny.

Działanie PGC-1α

PGC-1α ogółem wpływa nie tylko na biogenezę mitochondriów, ale też na termogenezę adaptacyjną, metabolizm glukozy i kwasów tłuszczowych, rozwój serca oraz zmienianie typu włókien mięśniowych.

Zainteresowanie PGC-1α dynamicznie wzrasta, ponieważ szybko rosnąca liczba dowodów mocno sugeruje, że jest silnym regulatorem metabolizmu energetycznego zarówno w zaburzeniach metabolicznych, jak i u osób zdrowych. PGC-1α jest dużo w tkankach ze szczególnie dużą ilością mitochondriów, takich jak brunatna tkanka tłuszczowa i mięśnie szkieletowe. Ekspresja PGC-1α jest duża również w mózgu i nerkach.

Wpływ tego czynnika na metabolizm sugeruje, że może być interesującym celem w leczeniu zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu II i otyłości. Naukowcy wskazują, że zaburzenia pracy PGC-1α są ściśle powiązane z przypadłościami takimi jak właśnie cukrzyca, otyłość i kardiomiopatia.

Praktyczne znaczenie

Zwiększanie ilości mitochondriów powinno być celem każdego, komu zależy na witalności. Nie tylko teraz, ale i w szczególności na stare lata. Z liczniejszymi i sprawniejszymi mitochondriami można cieszyć się dużo lepszym zdrowiem w wielu aspektach. Sprawniejszy metabolizm oznacza m.in. stabilniejszy poziom energii w ciągu dnia i łatwiejsze dbanie o sylwetkę. Dobra kondycja mitochondriów to z kolei jeden z najważniejszych czynników, by łagodnie się starzeć. Ogół działania PQQ wskazuje także na działanie neuroprotekcyjne.

Osobiście mam bardzo dobrą opinię o PQQ. Sam cyklicznie stosuję w połączeniu z innymi antyoksydantami, często też polecam innym spróbować.

Przeczytaj też:
  • NAD+, czyli cząsteczka młodości
  • NMN — przeciwstarzeniowy suplement podnoszący NAD+
  • Na czym polega dieta SIRT?

Efekty suplementacji widoczne w badaniach na ludziach

Może ilość badań na ludziach jeszcze nie jest zawrotna, ale na szczęście jest dostępnych kilka, z których można wyciągnąć przydatne wnioski. Poniżej streszczenie 2 popularnych badań.

Badanie 1

Badanie 1

W jednym z badań, które mnie zainteresowało już dawno temu, stosowano PQQ w dawce 20 mg dziennie przez 8 tygodni i sprawdzano, jak wpłynie na odczucie stresu, zmęczenie, sen i ogólną jakość życia u uczestników. Udział w nim wzięło 17 osób.

Efekty ogólnie były pozytywne. Jednym z najbardziej znaczących wniosków był korzystny wpływ na sen. Poprawiała się jego długość i jakość. Poprawie ulegało samopoczucie badanych, m.in. poprzez zmniejszenie uczucia zmęczenia. Zmianie ulegała reakcja kortyzolu po przebudzeniu, co korelowało ze zmianami w jakości snu. Nie zauważono za to wpływu na jakość życia seksualnego i życia społecznego. W tym badaniu pewne efekty ujawniały się po 4 tygodniach, jednak po 8 tygodniach były silniejsze i było ich więcej.

Badanie 2

Badanie 2

W innym badaniu sprawdzano jak spożycie PQQ wpływa na parametry biochemiczne związane ze statusem oksydacyjnym, stanem zapalnym i funkcją mitochondriów. Badanie podzielono na 2 etapy: w pierwszym pomiarów dokonywano po pojedynczej dawce (0,2 mg PQQ/kg) pobierając kilka próbek krwi w ciągu 48 godzin, a w drugim wprowadzono suplementację codzienną przez 3 dni, a czwartego dokonano pomiarów.

Pojedyncza dawka pokazała spodziewane zmiany w markerach potencjały przeciwutleniającego. 3-dniowa suplementacja już pokazała więcej zmian. Suplementacja PQQ spowodowała znaczne obniżenie poziomu białka C-reaktywnego w osoczu, IL-6 i amin metylowanych w moczu, takich jak N-tlenek trimetyloaminy, oraz zmiany w metabolitach, które określają aktywność pracy mitochondriów.

Jak stosować PQQ?

Standardowe dawkowanie PQQ to 20 mg dziennie. Niektórzy stosują 10 mg, niektórzy 40, jednak 20 mg zdecydowanie najczęściej wybierany wariant i właśnie taką dawkę zazwyczaj znajdujemy w pojedynczej kapsułce suplementu diety.

Zdecydowanie warto nastawiać się na długotrwałą suplementację, trwającą minimum 8 tygodni. Jest to jeden z tych suplementów, które nie nadają się dla niecierpliwych. Jeśli jednak szukasz czegoś, co zadziała delikatnie, u podstaw i w bezpieczny sposób, to warto zwrócić uwagę właśnie na PQQ.

Warto wykorzystać synergie z innymi suplementami

Samo w sobie PQQ jest bardzo fajną substancją, ale odpowiednio je łącząc, można wyciągnąć jeszcze więcej. Szczególnie bliskim przyjacielem PQQ jest koenzym Q10. CoQ10 również jest mitochondrialnym przeciwutleniaczem i razem jeszcze lepiej radzą sobie z wymiataniem wolnych rodników i wspomaganiem produkcji energii. PQQ+Q10 to naprawdę świetny zestaw, który często pojawia się w mojej suplementacji.

Dla jeszcze lepszego wsparcia biogenezy mitochondriów popularne jest równoległe stosowanie resweratrolu, EGCG z zielonej herbaty, kwercetyny oraz źródeł genisteiny i hydroksytyrozolu. Jest wiele możliwości synergicznych połączeń, a wybory najlepiej dokonać przeglądając profile działania tych dodatkowych suplementów, by wybrać najlepiej dopasowane do swoich oczekiwań.

Źródła:

  • Jonscher KR, Chowanadisai W, Rucker RB. Pyrroloquinoline-Quinone Is More Than an Antioxidant: A Vitamin-like Accessory Factor Important in Health and Disease Prevention. Biomolecules. 2021 Sep 30;11(10):1441. doi: 10.3390/biom11101441. PMID: 34680074; PMCID: PMC8533503.
  • Chowanadisai W, Bauerly KA, Tchaparian E, Wong A, Cortopassi GA, Rucker RB. Pyrroloquinoline quinone stimulates mitochondrial biogenesis through cAMP response element-binding protein phosphorylation and increased PGC-1alpha expression. J Biol Chem. 2010 Jan 1;285(1):142-52. doi: 10.1074/jbc.M109.030130. Epub 2009 Oct 27. PMID: 19861415; PMCID: PMC2804159.
  • Liang H, Ward WF. PGC-1alpha: a key regulator of energy metabolism. Adv Physiol Educ. 2006 Dec;30(4):145-51. doi: 10.1152/advan.00052.2006. PMID: 17108241.
  • Masahiko Nakano et al. Effects of Oral Supplementation with Pyrroloquinoline Quinone on
    Stress, Fatigue, and Sleep; Functional Foods in Health and Disease 2012, 2(8):307-324
  • Harris CB, Chowanadisai W, Mishchuk DO, Satre MA, Slupsky CM, Rucker RB. Dietary pyrroloquinoline quinone (PQQ) alters indicators of inflammation and mitochondrial-related metabolism in human subjects. J Nutr Biochem. 2013 Dec;24(12):2076-84. doi: 10.1016/j.jnutbio.2013.07.008. PMID: 24231099.