Pikamilon – przeciwlękowy krewniak fenibuta - gra na nerwach
Sposób na odprężenie i relaksację - pikamilon środek nootropowy

Pikamilon – przeciwlękowy krewniak fenibuta

Opublikowano 19 czerwca 2019 przez Wojciech Nowosada

Pikamilon to kolejna substancja, która ma pobudzać układ GABA i czyścić umysł użytkownika z niepotrzebnych lęków i trosk. Ze względu na profil działania, często porównywany jest do fenibuta, którego budowa również oparta jest na cząsteczce GABA. Fenibut na blogu już omawialiśmy, zatem teraz przyjrzyjmy się jego krewniakowi.

Czym jest i jak działa pikamilon?

Otóż pikamilon (ang. picamilon, N-nicotinoyl-GABA) to nic innego, jak cząsteczka GABA sprzężona z cząsteczką witaminy B3 (niacyny). Brzmi bardzo niewinnie, jednak działanie różni się od obu tych substancji osobno – stosując GABA i niacynę nie osiągniemy takich efektów, jak stosując pikamilon. Jak wiele innych ciekawych środków neurologicznych, on również został opracowany w sowieckiej Rosji, a konkretnie w All-Union Vitamin Research Institute.

Połączenie z niacyną sprawia, że pikamilon dużo sprawniej niż sama GABA przenika barierę krew-mózg. Wielu z Was wie, że zwykłe suplementy GABA wręcz słyną z opowieści, że nie są w stanie podnieść GABA w mózgu (czy na pewno?), co jest ich największym ograniczeniem. A gdy już pikamilon przekroczy BBB, ulega hydrolizie na GABA i niacynę. Oba składniki są aktywne i wykazują pewne działania, które składają się na ogólny profil działania pikamilonu.

Działanie jest nieco inne niż w przypadku fenibutu. Fenibut jest specyficzną substancją, która ma specyficzne działanie – w dużo większym stopniu aktywuje receptory GABA(B), niż GABA(A), które są pobudzane tylko w odpowiednio wysokich dawkach. Pikamilon z kolei po prostu podnosi poziom GABA, a więc działa podobnie do naszego naturalnego neurotransmitera, reagując z oboma podtypami receptorów GABA.

Niacyna jest wazodylatatorem, rozszerza naczynia krwionośne. Ze względu na sprawną dostawę do mózgu, może usprawniać przepływ krwi mózgowej. W większości przypadków jest to dla nas bardzo korzystny efekt, ponieważ lepsze krążenie oznacza sprawniejszy transport glukozy i tlenu do neuronów. To z kolei daje wydajniejszą produkcję energii, a zasobność w energię to wysoka sprawność działania. Warto wspomnieć, że to działanie jest dość wyraźne i stanowi jeden z kluczowych punktów w menu właściwości pikamilonu.

W pewnych badaniach zauważono, że pikamilon poprawia kondycję wzroku, co jest bardzo ciekawą obserwacją. Wykazuje tez pewne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Powszechnie pikamilon uznawany jest za środek nootropowy, choć nie mam pewności czy w 100% zasługuje na ten tytuł. Zauważano jednak pewien pozytywny wpływ na pamięć u szczurów, jednak bez wątpienia sytuacja może się odwracać, gdy pikamilon będzie nadużywany – stosowany za często i/lub w zbyt dużych dawkach.

Struktura pikamilonu - lek nootropowy na redukcję lęków

W skrócie, po pikamilonie można spodziewać się następujących efektów:

  • zmniejszenie lęków i napięcia psychicznego, relaksacja
  • wzrost pewności siebie i otwartości
  • poprawa krążenia krwi mózgowej i lepsza dostawa składników odżywczych do neuronów

Skutki uboczne, interakcje i dawkowanie pikamilonu

Pikamilon jest szybko przyswajalny, szczytowe stężenie powinien osiągać w mniej niż pół godziny od przyjęcia. Przyjmowanie na pusty żołądek może dawać lepsze działanie. Standardowe dawkowanie zazwyczaj mieści się w zakresie 100-200 mg w porcji, jednak jak zawsze, najbardziej potrzebującym zdarza się eksperymentować i z większymi.

Wśród potencjalnych skutków ubocznych mogą występować: nadmierna senność, bóle głowy, efekt flush od niacyny. Nie jest wskazane łączenie z alkoholem, ani innymi środkami działającymi na GABA – fenibut, benzodiazepiny, niektóre leki nasenne.

W ogólnym ujęciu, pikamilon wydaje się być bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla zdrowia alternatywą dla fenibutu. Może być przy tym nieco mniej skuteczny w redukcji lęków, jednak to również może być kwestia indywidualnej wrażliwości.

Źródła:

  • Dorofeev BF, Kholodov LE „[Pikamilon pharmacokinetics in animals].” Farmakol Toksikol. 1991 Mar-Apr;54(2):66-9.
  • Cui W et al. „Determination of picamilon concentration in human plasma by liquid chromatography-tandem mass spectrometry.” J Chromatogr B Analyt Technol Biomed Life Sci. 2010 May 1;878(15-16):1181-4.
  • Egorov EA et al. „[Efficacy of vision correcting system „focus” for prevention and treatment of dry form of age macular degeneration].” Vestn Oftalmol. 2012 Jan-Feb;128(1):44-6.
  • Basinskiĭ SN et al. „[Pathogenetic treatment of central chorioretinal dystrophies with pikamilon].” Vestn Oftalmol. 2001 Mar-Apr;117(2):42-4.
  • Mirzoyan, R. S. et al. „Effect of picamilon on the cerebral cortical blood supply and microcirculation in the pial arteriolar system.” (1989) Bulletin of Experimental Biology and Medicine, 107(5), 668–670.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *