Peptyd BPC-157 – działanie na układ nerwowy - gra na nerwach
Peptyd BPC-157 - wpływ na układ nerwowy

Peptyd BPC-157 – działanie na układ nerwowy

Opublikowano 8 kwietnia 2019 przez Wojciech Nowosada

BPC-157 jest obecnie chyba najpopularniejszym z peptydów, stosowanych off label w celach leczniczych. Poza ciekawymi właściwościami regeneracyjnymi, ma też pewien wpływ na układ nerwowy.

BPC-157 – co to jest?

Rozwinięciem skrótu BPC jest body protection compound, co jest dość wymowne. Jest to syntetycznie pozyskiwany peptyd, którego pierwowzorem jest jeden z peptydów naturalnie występujących w ludzkim żołądku. Bliskie podobieństwo do substancji, która jest nie tylko dobrze znana w naszym organizmie, ale też sprzyja jego dobrej kondycji sprawia, że BPC w badaniach cieszy się bardzo dobrymi wynikami, jeśli chodzi o profil bezpieczeństwa.

Działanie regeneracyjne BPC-157

Wpływ na usprawnienie regeneracji tkanek jest głównym obiektem zainteresowania badaczy zgłębiających tajniki działania BPC-157 w laboratoryjnych czterech ścianach. Ujmując to precyzyjniej, najchętniej badany jest wpływ na kondycję układu pokarmowego oraz tempo regeneracji urazów – ran skóry i złamań.

Popularność badań nad wpływem na układ pokarmowy wynika z pochodzenia pierwowzoru. Nie da się ukryć, że rezultaty tych badań są całkiem atrakcyjne, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę również bardzo niską częstotliwość skutków ubocznych. Jest sporo badań z zastosowaniem BPC po różnego rodzaju zabiegach na układzie pokarmowym, gdzie notowano dużo sprawniejszą rekonwalescencję. W relacjach użytkowników w sieci przewija się też sporo praktycznych doniesień o fajnych efektach przy różnego rodzaju nadżerkach w śluzówce żołądka lub jelit oraz w łagodzeniu objawów związanych z pracą żołądka. Badań na ludziach ciężko znaleźć, ale mam gorącą nadzieję, że niebawem się takie pojawią!

W przypadku innych tkanek obwodowych, badania prowadzone są m.in. na urazach ścięgien. W rezultatach widywano sprawniejszą regenerację tkanki ścięgien u szczurków niż w przypadku grupy placebo. Wśród mechanizmów działania regeneracyjnego BPC wskazywana jest zdolność do szybszego wzrostu fibroblastów, co wynika ze wzrostu ekspresji i aktywacji białek FAK oraz paksyliny. Zauważano również wzrost oporności na oksydacyjne działanie nadtlenku wodoru oraz pewną zależność od tlenku azotu – stosowanie peptydu wraz z jego inhibitorami nie dawało tak dobrych efektów.

Działanie BPC-157 na układ nerwowy

Zacznijmy od działania neuroprotekcyjnego. W badaniach (na szczurkach oczywiście) stosowano neurotoksyny, takie jak MPTP i rezerpina, które używane są do wywoływania modelu choroby Parkinsona. W rezultatach zauważono, że działanie owych toksyn w towarzystwie BPC drastycznie spadło, zmniejszając objawy choroby niemalże do zera.

Wpływ na układ i działanie GABA

Niesłychanie atrakcyjne są doniesienia o wpływie na układ GABA i możliwość regeneracji układu po lekach działających na układ tego neuroprzekaźnika. Życie ze słabo działającym GABA jest udręką, dlatego leki o mechanizmie aktywującym ten układ są często ordynowane w przypadku różnych problemów. Niestety, życie to nie bajka, a odstawianie takich leków to wręcz horror. I tutaj pojawia się magia, gdyż w badaniach na gryzoniach zauważono, że BPC-157 podawane równolegle z diazepamem (lek z grupy benzodiazepin) zmniejsza tempo budowania tolerancji, poprawia efektywność działania i pomaga zachować homeostazę kompleksu receptora GABA. Spoza doniesień laboratoryjnych, wielu internautów raportuje korzyści (niekiedy wręcz nieprawdopodobne) z włączenia BPC-157 podczas odstawiania leków gabaergicznych.

Działanie przeciwdepresyjne i interakcja z serotoniną

Są również przesłanki o działaniu przeciwdepresyjnym, które wynika z interakcji z układem serotoniny. Działanie to zanotowano w testach wymuszonego pływania (test Porsolta), gdzie zauważono efekty szybsze niż w przypadku klasycznego antydepresantu, imipraminy. Ta interakcja z serotoniną jest interesująca, ponieważ zmienia się z biegiem czasu podczas stosowania BPC-157. Na początku BPC-157 podnosi poziom serotoniny w pewnych rejonach mózgu (jądro węchowe przednie i istota czarna), jednak obniża w innych (podwzgórze, hipokamp i grzbietowa część wzgórza). Po 7 dniach stosowania zauważono jednak, że sytuacja się zmienia – wzrost serotoniny notowano w większej ilości obszarów mózgu: substancja czarna, boczne jądro ogoniaste, jądro półleżące i nadrzędne oliwki, natomiast spadki zauważono już tylko w grzbietowym jądrze szwu, więc ogólny bilans już po kilku dniach nabiera dużo żywszych barw.

Inne działania

Z innych, ciekawych właściwości BPC można wymienić stabilizację gospodarki elektrolitowej (zabezpiecza przed ekscesywnymi stężeniami magnezu i potasu), redukcję niepożądanych działań leków NLPZ oraz chroni przed skutkami przedawkowania insuliny.

Nie jestem pewien, czy na ten moment BPC w pełni zasługuje na miano leku nootropowego, ale jeśli nie, to na pewno jest od niego o włos!

BPC-157 – dawkowanie

Nie jest to środek oficjalnie stosowany w lecznictwie, a bardziej research chemical stosowany przez wiele osób na własną odpowiedzialność. Z tego względu oficjalnych rekomendacji co do dawkowania nie ma. W sieci i wśród użytkowników spotkać się możemy jednak z różnymi schematami dawkowania, dedykowanymi różnym przypadłościom.

Zazwyczaj dawka jednorazowa to około 250 mcg, a w zależności od skali nasilenia problemu stosuje się raz lub dwa razy dziennie, a gdy ma działać jedynie wspomagająco to nawet raz na 2-3 dni. W bardzo wymagających przypadkach stosowane bywają większe dawki, 750-800 mcg w skali dnia, rozbite na 2-3 razy. Czas kuracji również zależny jest od potrzeb, często 4 tygodnie okazują się być optimum.

Najczęściej wyróżniane metody administracji do podanie doustne i iniekcje podskórne (często miejscowo). Ciekawą informacją jest to, że BPC jest dobrze przyswajany doustnie nawet bez żadnych dodatków w postaci inhibitorów proteaz itp. Stabilność cząsteczki w środowisku żołądka jest bardzo praktyczna.

Jak przygotować roztwór?

Tutaj niestety trzeba skorzystać z matematyki. Musimy ustalić jakie mają być dawki jednorazowe i wziąć pod uwagę pojemność fiolki z peptydem. Przyjmijmy, że fiolka to standardowe 5 mg, a porcja to standardowe 250 mcg. W całej fiolce mamy wtedy 20 porcji, a więc najlepiej jest do fiolki wstrzyknąć 2 ml soli fizjologicznej lub wody bakteriostatycznej. Jedna porcja 250 mcg BPC to 0,1 ml takiego roztworu, co bez problemu można odmierzyć strzykawką tuberkulinową (tzw insulinówka). Po przygotowaniu roztworu najlepiej jest go trzymać w lodówce i dla pewności, nie wstrząsać drastycznie fiolką.

Peptyd BPC 157 - działanie, właściwości, dawkowanie, gdzie kupić

Gdzie kupić BPC-157?

Jest kilka sklepów w Anglii i w Stanach Zjednoczonych, w których można kupić peptyd BPC-157 jako research chemical. Oczywiście nie jest dopuszczony do stosowania w celach innych niż badania laboratoryjne, więc wszelkie próby przyjęcia oralnego, wstrzykiwania, czy tez stosowania na skórę są podejmowane na własne ryzyko.

Sklepy, które mają w ofercie BPC-157:

 • UK Peptides
 • Peptides UK
 • Peptide Sciences
 • Limitless Life Nootropics
 • Nootropic Sources

Źródła:

Zeljko Djakovic et al. „Esophagogastric anastomosis in rats: Improved healing by BPC 157 and L-arginine, aggravated by L-NAME” World J Gastroenterol. 2016 Nov 7; 22(41): 9127–9140.
Xiao-Chang Xue et al. „Protective effects of pentadecapeptide BPC 157 on gastric ulcer in rats” World J Gastroenterol. 2004 Apr 1; 10(7): 1032–1036.
Chung-Hsun Chang et al. „The promoting effect of pentadecapeptide BPC 157 on tendon healing involves tendon outgrowth, cell survival, and cell migration” J Appl Physiol 2011
Jelovac N et al. „The effect of a novel pentadecapeptide BPC 157 on development of tolerance and physical dependence following repeated administration of diazepam.” Chin J Physiol. 1999 Sep 30;42(3):171-9.
Sikiric P et al. „A behavioural study of the effect of pentadecapeptide BPC 157 in Parkinson’s disease models in mice and gastric lesions induced by 1-methyl-4-phenyl-1,2,3,6-tetrahydrophyridine.” J Physiol Paris. 1999 Dec;93(6):505-12.
Tohyama Y et al. „Effects of pentadecapeptide BPC157 on regional serotonin synthesis in the rat brain: alpha-methyl-L-tryptophan autoradiographic measurements.” Life Sci. 2004 Dec 3;76(3):345-57.
Sikiric P et al. „The antidepressant effect of an antiulcer pentadecapeptide BPC 157 in Porsolt’s test and chronic unpredictable stress in rats. A comparison with antidepressants.” J Physiol Paris. 2000 Mar-Apr;94(2):99-104.
Ilic S et al. „Over-dose insulin and stable gastric pentadecapeptide BPC 157. Attenuated gastric ulcers, seizures, brain lesions, hepatomegaly, fatty liver, breakdown of liver glycogen, profound hypoglycemia and calcification in rats.” J Physiol Pharmacol. 2009 Dec;60 Suppl 7:107-14.
Predrag Sikiric et al. „Toxicity by NSAIDs. Counteraction by Stable Gastric Pentadecapeptide BPC 157” Current Pharmaceutical Design, 2013, 19, 76-83

Zainteresowanych tematem peptydów, zapraszam również do wpisu o wpływie GHK-Cu na układ nerwowy.

A jeśli masz własne doświadczenia z BPC-157 i masz ochotę się nimi podzielić z innymi, to nie krępuj się, by je przedstawić w odpowiednim WĄTKU NA FORUM.

2 komentarze

 • Łukasz 9 kwietnia 2019 at 17:57

  Brakuje mi w tym artykule wspomnienia o anegdotycznych rewelacyjnych efektach u osób z rozregulowanym układem dopaminergicznym (po stosowaniu np. amfetaminy) – jest trochę doniesień o powrocie ludzi do „normalności” po np. latach stosowania Adderallu z użyciem właśnie BPC-157 😉

  Odpowiedź
  • Wojciech Nowosada 9 kwietnia 2019 at 19:10

   Będę uzupełniał o to, w najbliższych dniach może znajdę trochę czasu na przegląd sieci. Dzięki za sugestię!

   Odpowiedź

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *