Peptyd BPC-157 jest obecnie chyba najpopularniejszym z peptydów, stosowanych nieoficjalnie w celach leczniczych. Poza ciekawymi właściwościami regeneracyjnymi ma też pewien wpływ na układ nerwowy.

Ebook Doping w sporcie, szkodliwość i profilaktyka - sterydy anaboliczne, sarmy i peptydy

BPC-157 – co to jest?

Rozwinięciem skrótu BPC jest body protection compound, co jest dość wymowne. BPC 157 to syntetycznie pozyskiwany peptyd, którego pierwowzorem jest jeden z peptydów naturalnie występujących w ludzkim żołądku. BPC w badaniach cieszy się bardzo dobrymi wynikami, jeśli chodzi o profil bezpieczeństwa. Wynika to z bliskiego podobieństwa do substancji, która jest nie tylko dobrze znana w naszym organizmie, ale też sprzyja jego dobrej kondycji.

Czy BPC-157 jest legalne?

Jest to substancja z tzw. szarej strefy. Oficjalnie nie jest dopuszczona do użytku przez ludzi, a w szczególności nie jest produktem leczniczym i jako taki nie może być sprzedawany. Nie jest też suplementem diety. Z drugiej strony nie jest to substancja kontrolowana i posiadanie ani zakup nie podlegają żadnym restrykcjom prawnym. W sieci sklepy sprzedają peptyd BPC-157 jako surowiec do badań laboratoryjnych, choć wszyscy wiedzą, że klienci nie w takim celu to kupują 😉

Stanowisko WADA w sprawie BPC-157

Do tej pory nie było obaw. Przez bardzo długi czas BPC nie było uważane za doping i nie widniało na liście substancji zakazanych przez WADA. Pamiętać trzeba jednak, że WADA zakazuje nie tylko konkretnych substancji, ale też form ich podawania, tak więc stosowanie zastrzyków nie spotka się z zadowoleniem kontrolerów.

Poniżej fragment informacji ze strony usada.org:

Is BPC-157 prohibited under the WADA Prohibited List?

No. WADA has clarified that BPC-157 is not a prohibited substance at this time. However, this could change in the future if it is determined to meet at least two of the three inclusion criteria for the WADA Prohibited List.

Sytuacja zmienia się jednak całkowicie od 1 stycznia 2022 roku. W nowym, wypuszczanym co roku dokumencie z listą substancji i metod zakazanych przez WADA pojawiło się BPC-157! I to konkretnie wymienione z nazwy. Stworzono dla niego nową kategorię S0, w której mają być wszelkie designer drugs, czyli substancje o działaniu farmakologicznym, które oficjalnie nie zostały dopuszczone do użytku medycznego lub np. zostały wycofane. Na ten moment jedynie BPC-157 zostało w tej kategorii wymienione z nazwy, a pozostałe substancje mają być wykluczane na zasadzie zgodności z definicją.

Działanie regeneracyjne BPC-157

Wpływ na usprawnienie regeneracji tkanek jest głównym obiektem zainteresowania badaczy zgłębiających tajniki działania BPC-157 w laboratoryjnych czterech ścianach. Ujmując to precyzyjniej, najchętniej badany jest wpływ na kondycję układu pokarmowego oraz tempo regeneracji urazów — ran skóry i złamań.

Popularność badań nad wpływem na układ pokarmowy wynika z pochodzenia pierwowzoru. Nie da się ukryć, że rezultaty tych badań są całkiem atrakcyjne, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę również bardzo niską częstotliwość skutków ubocznych. Jest sporo badań z zastosowaniem BPC-157 po różnego rodzaju zabiegach na układzie pokarmowym, gdzie notowano dużo sprawniejszą rekonwalescencję. W relacjach użytkowników w sieci przewija się też sporo praktycznych doniesień o fajnych efektach przy różnego rodzaju nadżerkach w śluzówce żołądka lub jelit oraz w łagodzeniu objawów związanych z pracą żołądka. Badania na ludziach ciężko znaleźć, ale mam gorącą nadzieję, że niebawem się takie pojawią!

W przypadku innych tkanek obwodowych badania prowadzone są m.in. na urazach ścięgien. W rezultatach widywano sprawniejszą regenerację tkanki ścięgien u szczurków niż w przypadku grupy placebo. Wśród mechanizmów działania regeneracyjnego BPC wskazywana jest zdolność do szybszego wzrostu fibroblastów, co wynika ze wzrostu ekspresji i aktywacji białek FAK oraz paksyliny. Zauważano również wzrost oporności na oksydacyjne działanie nadtlenku wodoru oraz pewną zależność od tlenku azotu. Stosowanie peptydu wraz z jego inhibitorami nie dawało tak dobrych efektów.

Działanie BPC-157 na układ nerwowy

Zacznijmy od działania neuroprotekcyjnego. W badaniach (na szczurkach oczywiście) stosowano neurotoksyny, takie jak MPTP i rezerpina, które używane są do wywoływania modelu choroby Parkinsona. W rezultatach zauważono, że działanie owych toksyn w towarzystwie BPC drastycznie spadło, zmniejszając objawy choroby niemalże do zera. Nie jestem pewien, czy na ten moment BPC w pełni zasługuje na miano leku nootropowego, ale jeśli nie, to na pewno jest od niego o włos!

Wpływ na układ i działanie GABA

Niesłychanie atrakcyjne są doniesienia o wpływie na układ GABA i możliwość regeneracji układu po lekach działających na układ tego neuroprzekaźnika. Życie ze słabo działającym GABA jest udręką, dlatego leki o mechanizmie aktywującym ten układ są często ordynowane w przypadku różnych problemów. Niestety, życie to nie bajka, a odstawianie takich leków to wręcz horror. I tutaj pojawia się magia, gdyż w badaniach na gryzoniach zauważono, że BPC 157 podawane równolegle z diazepamem (lek z grupy benzodiazepin) zmniejsza tempo budowania tolerancji, poprawia efektywność działania i pomaga zachować homeostazę kompleksu receptora GABA. Spoza doniesień laboratoryjnych, wielu internautów raportuje korzyści (niekiedy wręcz nieprawdopodobne) z włączenia BPC-157 podczas odstawiania leków gabaergicznych.

Działanie przeciwdepresyjne i interakcja z serotoniną

Są również przesłanki o działaniu przeciwdepresyjnym, które wynika z interakcji z układem serotoniny. Działanie to zanotowano w testach wymuszonego pływania (test Porsolta), gdzie zauważono efekty szybsze niż w przypadku klasycznego antydepresantu, imipraminy. Interakcja z serotoniną jest interesująca, ponieważ zmienia się z biegiem czasu podczas stosowania BPC-157. Na początku BPC-157 podnosi poziom serotoniny w pewnych rejonach mózgu (jądro węchowe przednie i istota czarna), jednak obniża w innych (podwzgórze, hipokamp i grzbietowa część wzgórza). Po 7 dniach stosowania zauważono jednak, że sytuacja się zmienia. Wzrost serotoniny notowano w większej ilości obszarów mózgu: substancja czarna, boczne jądro ogoniaste, jądro półleżące i nadrzędne oliwki, natomiast spadki zauważono już tylko w grzbietowym jądrze szwu, więc ogólny bilans już po kilku dniach nabiera dużo żywszych barw.

e-book - Nootropy. Z czym to się je?

Inne działania

Najważniejsze mamy już omówione, jednak warto wspomnieć też o innych działaniach. Wachlarz właściwości tego peptydu jest naprawdę imponujący.

Gospodarka elektrolitowa

Z innych, ciekawych właściwości BPC-157 można wymienić stabilizację gospodarki elektrolitowej. Jego działanie częściowo zabezpiecza organizm przed ekscesywnymi stężeniami magnezu i potasu. Nadmiar magnezu występuje rzadko i nie jest szczególnie groźny, jednak nadmiar potasu zagraża życiu i jest jednym z najniebezpieczniejszych zaburzeń elektrolitowych.

Redukcja szkodliwości NLPZ

BPC-157 umożliwia redukcję niepożądanych działań niesterydowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy określa się go wręcz dumnym mianem antidotum na zatrucia NLPZ. BPC-157 okazuje się czynnikiem modulującym procesy cytoprotekcyjne, w tym mechanizm cytoprotekcji adaptacyjnej. W ten sposób chroni żołądek i jelita przed drażniącym działaniem leków takich jak diklofenak, ibuprofen, aspiryna i indometacyna. Może też wspomagać wątrobę podczas działania ibuprofenu, paracetamolu i diklofenaku. Stabilizuje zmiany temperatury i zapalenia stawów oraz zmniejsza ból (zapalny, niezapalny i zależny od prostaglandyn). Mówiąc w skrócie, neguje jedne z najpopularniejszych skutków ubocznych stosowania NLPZ.

Ochrona przed insuliną

Kolejne doniesienia mówią, że BPC chroni przed skutkami przedawkowania insuliny. Gdy podawano go bezpośrednio po iniekcji z insuliny w wysokiej dawce, notowano niższe ryzyko ataków padaczkowych wywołanych hipoglikemią. Stężenia glukozy we krwi były wyższe, a także zmniejszał się negatywny wpływ na zdrowie wątroby, wrzody żołądka i uszkodzenia tkanki nerwowej mózgu.

Stymulowanie angiogenezy

Peptyd ten wpływa na wzrost ekspresji VEGFR2 (vascular endothelial growth factor receptor 2) i aktywacji ścieżki sygnalizacyjnej VEGFR2-Akt-eNOS. W ten sposób nasila angiogenezę, czyli rozrost włosowatych naczyń krwionośnych.

BPC-157 – dawkowanie

Nie jest to środek oficjalnie stosowany w lecznictwie, a bardziej research chemical stosowany przez wiele osób na własną odpowiedzialność. Z tego względu oficjalnych rekomendacji co do dawkowania nie ma. W sieci i wśród użytkowników spotkać się możemy jednak z różnymi schematami dawkowania, dedykowanymi różnym przypadłościom.

Jak brać BPC-157? Zazwyczaj jednorazowa dawka BPC 157 to około 250 mcg, a w zależności od skali nasilenia problemu stosuje się raz lub dwa razy dziennie. Gdy ma działać jedynie wspomagająco to nawet raz na 2-3 dni. W bardzo wymagających przypadkach stosowane bywają większe dawki, 750-800 mcg w skali dnia, rozbite na 2-3 porcje. Czas kuracji również zależny jest od potrzeb. Często 4 tygodnie okazują się optimum. Na pytanie, jak stosować BPC-157 można odpowiedzieć na różne sposoby, ponieważ dużo zależy od celu i oczekiwań.

Najczęściej wyróżniane metody podania BPC-157 to podanie doustne i zastrzyki podskórne (często miejscowo). Ciekawą informacją jest to, że BPC jest dobrze przyswajany doustnie nawet bez żadnych dodatków w postaci inhibitorów proteaz itp. Stabilność cząsteczki w środowisku żołądka jest bardzo praktyczna.

Jak przygotować roztwór BPC-157?

Zastanawiasz się, jak rozrobić BPC-157? Tutaj niestety trzeba skorzystać z matematyki. Musimy ustalić, jakie mają być dawki jednorazowe i wziąć pod uwagę pojemność fiolki z peptydem. Przyjmijmy, że fiolka to standardowe 5 mg, a porcja to standardowe 250 mcg. W całej fiolce mamy wtedy 20 porcji, a więc najlepiej jest do fiolki wstrzyknąć 2 ml soli fizjologicznej lub wody bakteriostatycznej. Jedna porcja 250 mcg BPC to 0,1 ml takiego roztworu, co bez problemu można odmierzyć strzykawką tuberkulinową (tzw. insulinówka). Po przygotowaniu roztworu najlepiej jest go trzymać w lodówce i dla pewności, nie wstrząsać drastycznie fiolką.

Przeciwwskazania

Najsilniejszym przeciwwskazaniem do stosowania BPC-157 są choroby nowotworowe. Powodem jest to, że BPC-157 nasila angiogenezę. Rozwój naczyń krwionośnych w normalnych warunkach jest korzystnym zjawiskiem, gdyż poprawia ukrwienie tkanek i transport substancji odżywczych, a dzięki temu może też usprawniać regenerację. Jeśli jednak występują już jakieś zmiany nowotworowe, to nasilenie angiogenezy może przyspieszać rozwój sieci naczyniowych nowotworu, a to oznacza postęp choroby.

Poza tym, doniesienia odnośnie do bezpieczeństwa stosowania i występowania skutków ubocznych są bardzo korzystne. Wyraźne skutki uboczne praktycznie nie występują. Zalecana jest jedynie ostrożność podczas stosowania z lekami, gdyż temat interakcji z innymi farmaceutykami nie jest jeszcze wystarczająco zgłębiony.

Gdzie kupić BPC-157?

Jest kilka sklepów w Anglii i w Stanach Zjednoczonych, w których można kupić peptyd BPC-157 jako research chemical. Oczywiście nie jest dopuszczony do stosowania w celach innych niż badania laboratoryjne, więc wszelkie próby przyjęcia oralnego, wstrzykiwania, czy też stosowania na skórę są podejmowane na własne ryzyko.

Zagraniczne sklepy, które mają w ofercie BPC-157 w fiolkach:

  • UK Peptides
  • Peptides UK
  • Peptide Sciences
  • Limitless Life Nootropics
  • Nootropic Sources

Jeśli interesuje Cię peptyd BPC w kapsułkach, przeczytaj kolejny rozdział.

Stabilna forma BPC-157 w tabletkach i kapsułkach

Poza „zwykłą” formą BPC-157, która zazwyczaj dostępna jest w znanych nam fiolkach, są też różnego rodzaju sole, które zwiększają stabilność peptydu BPC-157 w niesprzyjających warunkach (także w kapsułkach). Stabilna forma BPC stanowi sól z którymś z aminokwasów: argininą, ornityną lub lizyną (L-, D- lub DL-). Warto wspomnieć, że jako najlepsza wskazywana jest forma soli z L-argininą.

Przewaga tej formy nad tradycyjnym BPC objawia się w większej odporności na działanie wysokich temperatur. Drugim, jeszcze ważniejszym parametrem jest wyższa stabilność w warunkach panujących w żołądku, czyli w środowisku kwasowym, niemałej temperaturze (~37 st.) i obecności soków trawiennych. W badaniach doskonale imitujących te warunki, po kilku godzinach inkubacji zauważano znacznie większe ilości zachowanego BPC, gdy te było w formie soli argininowej, niż w przypadku innych form. Dla jeszcze lepszego działania, twórcy tej formy sugerują używanie w recepturze któregoś z trzech cukrów: trehalozy, sorbitolu lub D-mannitolu, z czego D-mannitol jest najlepszy.

Stabilna forma BPC-157 nosi nazwę Bepecin, a można ją kapsułkować bez strat jakości. Wbrew pozorom, nie jest nowością. Wzmianki o tej formie w literaturze fachowej można znaleźć już z 2005 roku, a w 2013 roku tę formę soli aminokwasowej BPC opatentowano. Patent jest założony przez chorwackiego badacza Rudolfa Recmana, reprezentującego słoweńską firmę Diagen d o o. Numery patentowe to: US 9,850,282, EP2968442. W opisie patentu jest dużo więcej informacji na temat stabilnych soli BPC-157, dużo bardziej szczegółowych, dlatego zainteresowanych zachęcam do zapoznania się.

Link do treści patentu: EP2968442

Gdzie kupić BPC-157 w tabletkach lub kapsułkach?

Obecnie na europejskim rynku „suplementów diety” dostępne są 4 kapsułkowane preparaty zawierające stabilne BPC-157:

  • Labolic BPC-157 – 10% rabatu z kodem GRANANERWACH na muscle-zone.pl
  • Oura Labs BPC-157
  • Synthagen BPC-157 (dawniej Salsura Nutrition)

Tabletki BPC-157 są bez wątpienia wygodniejszą formą stosowania niż zastrzyki. Nie wymagają obliczeń, rozrabiania, ani regularnego wkłuwania się we własne tkanki.

Cena BPC-157

Jedno opakowanie kapsułek stabilnego BPC-157 ma cenę w zakresie 200-240 zł + ewentualne koszta wysyłki.

Średnia cena rynkowa BPC-157 5 mg w fiolkach oscyluje wokół 100 zł + koszt wysyłki.

Źródła (rozwiń)
  • Zeljko Djakovic et al. „Esophagogastric anastomosis in rats: Improved healing by BPC 157 and L-arginine, aggravated by L-NAME” World J Gastroenterol. 2016 Nov 7; 22(41): 9127–9140.
  • Xiao-Chang Xue et al. „Protective effects of pentadecapeptide BPC 157 on gastric ulcer in rats” World J Gastroenterol. 2004 Apr 1; 10(7): 1032–1036.
  • Chung-Hsun Chang et al. „The promoting effect of pentadecapeptide BPC 157 on tendon healing involves tendon outgrowth, cell survival, and cell migration” J Appl Physiol 2011
  • Jelovac N et al. „The effect of a novel pentadecapeptide BPC 157 on development of tolerance and physical dependence following repeated administration of diazepam.” Chin J Physiol. 1999 Sep 30;42(3):171-9.
  • Sikiric P et al. „A behavioural study of the effect of pentadecapeptide BPC 157 in Parkinson's disease models in mice and gastric lesions induced by 1-methyl-4-phenyl-1,2,3,6-tetrahydrophyridine.” J Physiol Paris. 1999 Dec;93(6):505-12.
  • Tohyama Y et al. „Effects of pentadecapeptide BPC157 on regional serotonin synthesis in the rat brain: alpha-methyl-L-tryptophan autoradiographic measurements.” Life Sci. 2004 Dec 3;76(3):345-57.
  • Sikiric P et al. „The antidepressant effect of an antiulcer pentadecapeptide BPC 157 in Porsolt's test and chronic unpredictable stress in rats. A comparison with antidepressants.” J Physiol Paris. 2000 Mar-Apr;94(2):99-104.
  • Ilic S et al. „Over-dose insulin and stable gastric pentadecapeptide BPC 157. Attenuated gastric ulcers, seizures, brain lesions, hepatomegaly, fatty liver, breakdown of liver glycogen, profound hypoglycemia and calcification in rats.” J Physiol Pharmacol. 2009 Dec;60 Suppl 7:107-14.
  • Predrag Sikiric et al. „Toxicity by NSAIDs. Counteraction by Stable Gastric Pentadecapeptide BPC 157” Current Pharmaceutical Design, 2013, 19, 76-83
  • Ming-Jer Hsieh et al. "Therapeutic potential of pro-angiogenic BPC157 is associated with VEGFR2 activation and up-regulation" J Mol Med (Berl). 2017 Mar;95(3):323-333.

A jeśli masz własne doświadczenia i chcesz wyrazić opinie o BPC-157, to nie krępuj się, by je przedstawić w komentarzu!