Środki nootropowe bardzo łatwo jest dostać w internecie, w sklepach stacjonarnych i aptek jest już niestety nieco mniejszy wybór. Jakie ciekawe nootropy można dostać w aptece?

CDP Cholina (cytykolina)

Rewelacyjna forma choliny, gdy chcemy długofalowo wspomóc kondycję układu nerwowego. Jest efektywnie transportowana do mózgu, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników nootropów. Poza samą choliną dostarcza też cytydyny, która jest prekursorem do urydyny.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - CDP Cholina Cytykolina - Solinea Citotrop
Citotrop
Nootropy w aptece - CDP Cholina Cytykolina - Axobrex
Axobrex
Nootropy w aptece - CDP Cholina cytykolina - Solinea Citogla Vis
Citogla Vis

 

Urydyna

Nukleozyd, który w formie suplementu przynosi bardzo ciekawe efekty dla zdrowia układu nerwowego. Wpływa na efektywność tworzenia błon komórkowych oraz na sprawność układu dopaminergicznego.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Urydyna UMP - Solinea Urydynox
Urydynox
Nootropy w aptece - Urydyna UMP - Unipharm Streboxar
Streboxar

 

Kwas alfa-liponowy (ALA)

Mitochondrialny przeciwutleniacz. Uczestniczy w przemianach gospodarki energetycznej, wspomaga regenerację nerwów i chroni przed degeneracyjnym działaniem wolnych rodników.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - ALA Kwas alfa-liponowy - Solinea Thionerv 600
Thionerv 600

 

Ashwagandha

Najpopularniejsza roślina z grupy adaptogenów. Ma dobrze udokumentowane działanie przeciwstresowe, poprawiające nastrój, wpływa też na pewną poprawę pamięci i funkcji kognitywnych. Ashwagandha jest zdecydowanie warta spróbowania.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Olimp Labs Ashwagandha
Ashwagandha

Bacopa Monnieri i Gotu Kola

Rośliny wpływające na sprawniejszą neurogenezę i regenerację uszkodzeń nerwów. Przy długotrwałym stosowaniu wpływają na poprawę pamięci i tonizację układu nerwowego. Bacopa Monnieri i Gotu Kola mają podobne mechanizmy działania, w pewnych aspektach się uzupełniają, dlatego często bywają stosowane razem.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Bacopa Monnieri i Gotu Kola - LogIQ
LogIQ

Rhodiola Rosea

Adaptogen, który dodaje energii i sił witalnych. Rhodiola rosea pozytywnie wpływa na tolerancję stresu, pamięć, koncentrację oraz motywację do działania.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Rhodiola Rosea - Różeniec górski - Altermedica Arktyczny korzeń
Arktyczny Korzeń

 

Ginkgo Biloba

Miłorząb japoński to najbardziej znana roślina wpływająca na poprawę pamięci i funkcjonowania mózgu. Cieszy się ogromną ilością badań, skuteczność wykazuje głównie u osób starszych i zmagających się z zaburzeniami działania układu nerwowego.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Ginkgo Biloba EGb 761 - IPSEN Tanakan
Tanakan
Nootropy w aptece - Ginkgo Biloba - Olimp Ginkoflav Forte
Ginkoflav Forte

 

Żeń-szeń

Roślina znana z właściwości energetyzujących. Główną zaletą jest wzrost sił witalnych i motywacji, jednak ma też pozytywny wpływ na kognicję.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Olimp Żeń-szeń Vita-Complex
Żeń-szeń Vita-Complex
Nootropy w aptece - Naturell Żeń-szeń Forte
Żeń-szeń Forte

Jak widać, są to głównie ekstrakty ziołowe i adaptogeny. Dostępne są jednak także takie nootropy, jak CDP Cholina i urydyna, które są bardzo fajnymi środkami. Zaletą wszystkich tych środków jest wysoki profil bezpieczeństwa (co jest charakterystyczne dla środków nootropowych) oraz to, że są dość mocno uniwersalne. Każdy z wymienionych preparatów nadaje się do stosowania przez początkujących.

Sprawdź również, jakie leki nootropowe na receptę są dostępne w aptekach.