Środki nootropowe bardzo łatwo jest dostać w internecie, w sklepach stacjonarnych i aptek jest już niestety nieco mniejszy wybór. Jakie ciekawe nootropy można dostać w aptece?

Ginkgo Biloba

Miłorząb japoński to najbardziej znana roślina wpływająca na poprawę pamięci i funkcjonowania mózgu. Cieszy się ogromną ilością badań, skuteczność wykazuje głównie u osób starszych i zmagających się z zaburzeniami działania układu nerwowego. Poprawia pamięć, w niektórych przypadkach może wpływać na poprawę nastroju i redukcję lęków, a także efektywnie opóźnia rozwój demencji. Dodatkowo, wspiera układ krążenia i zdrowie oczu. W badaniach od dawna stosowany był lek Tanakan, ze standaryzowanym ekstraktem Ginkgo Biloba. Nadal jest on dostępny w aptekach, jednak jego cena jest dość spora. Tańszą alternatywą, która również ma status leku bez recepty, jest Ginkofar.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Ginkgo Biloba EGb 761 - IPSEN Tanakan
Tanakan

Nootropy w aptece - Ginkgo Biloba - Ginkofar

CDP Cholina (cytykolina)

Rewelacyjna forma choliny, gdy chcemy długofalowo wspomóc kondycję układu nerwowego. Jest efektywnie transportowana do mózgu, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników nootropów. Poza samą choliną dostarcza też cytydyny, która jest prekursorem do urydyny. W ten sposób poszerza się spektrum działania i dodatkowo zyskują błony komórkowe oraz układ dopaminergiczny. Cytykolina jest jednym ze skuteczniejszych nootropów, najchętniej wybieranych na początek.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - CDP Cholina Cytykolina - Solinea Citotrop
Citotrop
Nootropy w aptece - CDP Cholina Cytykolina - Axobrex
Axobrex
Nootropy w aptece - CDP Cholina cytykolina - Solinea Citogla Vis
Citogla Vis

 

Urydyna

Nukleozyd, który w formie suplementu przynosi bardzo ciekawe efekty dla zdrowia układu nerwowego. Wpływa na efektywność tworzenia błon komórkowych oraz na sprawność układu dopaminergicznego. W diecie niestety nie występuje w dużych ilościach, więc suplementacja może dawać dobre efekty. Według relacji użytkowników, urydyna może poprawiać działanie substancji stymulujących, w tym kofeiny.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Urydyna UMP - Solinea Urydynox
Urydynox
Nootropy w aptece - Urydyna UMP - Unipharm Streboxar
Streboxar

 

Kwas alfa-liponowy (ALA)

Mitochondrialny przeciwutleniacz. Uczestniczy w przemianach gospodarki energetycznej, wspomaga regenerację nerwów i chroni przed degeneracyjnym działaniem wolnych rodników. Nie daje szybkich efektów, jednak wsparcie kondycji mitochondriów zawsze jest bardzo pożądane. Kwas ALA jest stosowany w medycynie by przyspieszyć regenerację nerwów.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - ALA Kwas alfa-liponowy - Solinea Thionerv 600
Thionerv 600

 

Ashwagandha

Najpopularniejsza roślina z grupy adaptogenów. Ma dobrze udokumentowane działanie przeciwstresowe, poprawiające nastrój, wpływa też na lekką poprawę pamięci i funkcji kognitywnych. Ashwagandha jest zdecydowanie warta spróbowania, ma masę bardzo dobrych opinii.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Olimp Labs Ashwagandha
Ashwagandha

Bacopa Monnieri i Gotu Kola

Rośliny wpływające na sprawniejszą neurogenezę i regenerację uszkodzeń nerwów. Przy długotrwałym stosowaniu wpływają na poprawę pamięci i tonizację układu nerwowego. Bacopa Monnieri i Gotu Kola mają podobne mechanizmy działania, w pewnych aspektach się uzupełniają, dlatego często bywają stosowane razem. Bardzo dobre do regularnego stosowania przez dłuższy czas. Dodatkowo mogą wspomagać jakość snu.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Bacopa Monnieri i Gotu Kola - LogIQ
LogIQ

Rhodiola Rosea

Adaptogen, który dodaje energii i sił witalnych. Rhodiola rosea pozytywnie wpływa na tolerancję stresu, pamięć, koncentrację oraz motywację do działania. Zaraz za Ashwagandhą, jest najpopularniejszym adaptogenem na rynku suplementacyjnym. Posiada świetne zaplecze w postaci badań naukowych dokumentujących jej skuteczność w próbach na ludziach.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Rhodiola Rosea - Różeniec górski - Altermedica Arktyczny korzeń
Arktyczny Korzeń

 

 

Żeń-szeń

Roślina znana z właściwości energetyzujących. Główną zaletą jest wzrost sił witalnych i motywacji, jednak ma też pozytywny wpływ na kognicję. Może również podnosić popęd seksualny. Efekty zazwyczaj są szybkie, a kapsułki z żeń-szeniem bywają stosowane nawet doraźnie, w dni w których spodziewamy się wzmożonego wysiłku lub obciążenia fizycznego/psychologicznego.

Przykładowe preparaty:

Nootropy w aptece - Olimp Żeń-szeń Vita-Complex
Żeń-szeń Vita-Complex
Nootropy w aptece - Naturell Żeń-szeń Forte
Żeń-szeń Forte

Podsumowanie

Jak widać, są to głównie ekstrakty ziołowe i adaptogeny. Dostępne są jednak także takie nootropy, jak CDP Cholina i urydyna, które są bardzo fajnymi środkami. Zaletą wszystkich tych środków jest wysoki profil bezpieczeństwa (co jest charakterystyczne dla środków nootropowych) oraz to, że są dość mocno uniwersalne. Każdy z wymienionych preparatów nadaje się do stosowania przez początkujących.

Sprawdź również, jakie leki nootropowe na receptę są dostępne w aptekach.