Gdy czujesz zmęczenie i nie możesz się skupić, nie ma szans na trening na pełnym gazie. By uzyskać odpowiednio wysoką intensywność i objętość treningu, trzeba po prostu czuć się dobrze i mieć energię. Odżywki przedtreningowe cieszą się dużą popularnością, ale nie każdemu to wystarcza. Stosowanie nootropików przedtreningowo może wpływać na efektywność treningu w nieco innym wymiarze.

Substancje nootropowe mogą pomagać także sportowcom

I nie mowa tu tylko sportach takich jak szachy 😉 Wiele osób, które doświadczają poprawy w nauce lub pracy po użyciu nootropów, zastanawia się, co jeszcze w życiu można tak usprawnić. Jako że temat suplementacji w sporcie jest zakorzeniony dużo mocniej niż w neuronauce, po nootropy zaczynają sięgać nawet sportowcy, którzy na co dzień nie potrzebują szczególnego wsparcia kognitywnego. Oczywiście jest wiele możliwości skorzystania z nootropików w suplementacji sportowej, a poniżej przedstawię kilka przykładów, które są stosowane przedtreningowo.

e-book - Nootropy. Z czym to się je?

Alpha GPC

Dla wielu osób będzie to faworyt! Alpha GPC jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych nootropów. Poprawia pamięć i koncentrację, ale nie ma działania typowo stymulującego. Przed treningiem dobrze się sprawdza z kilku powodów. Po pierwsze – jak już sobie ustaliliśmy, wzrost koncentracji jest bardzo pomocny na treningu. Po drugie – Alpha GPC zwiększa aktywność acetylocholiny, a ta nie tylko wpływa na sprawność mózgu, ale i na skurcze mięśniowe. W praktyce zastosowanie Alpha GPC może poprawić tzw. mind-muscle connection, czyli komunikację pomiędzy mózgiem a mięśniami. Jest po prostu łatwiej inicjować silne skurcze mięśniowe. Trzecia sprawa to wpływ Alpha GPC na wyrzuty hormonu wzrostu. Badania pokazują, że stosowanie minimum 600 mg Alpha GPC przed treningiem znacznie zwiększa peak hormonu wzrostu, co potencjalnie wpływa na lepszą regenerację.

Przeczytaj więcej > Alpha GPC <

Fenylopiracetam

Bardzo przyjemny psychostymulant, dający rewelacyjne skupienie i nieagresywny przypływ energii. Efektywnie redukuje zmęczenie, dodaje motywacji i energii, ale bez roztrzęsienia, Pozwala świetnie skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, również tym typowo fizycznym, jak ćwiczenie z ciężarami.

Ale uwaga! Fenylopiracetam widnieje na liście substancji dopingujących przygotowanej przez WADA, więc stosując go, istnieje ryzyko pozytywnego testu antydopingowego.

Przeczytaj więcej > Fenylopiracetam <

Bromantan

Kolejny stymulant dający przyjemną energię bez roztrzęsienia i lęków. Chwalony szczególnie przez osoby, którym tradycyjne stymulanty zwiększają poziom lęku i zaburzają koncentrację. Bromantan jest jednym z tych bardziej sprzyjających dobremu samopoczuciu, co pozwala w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach.

Tutaj uwaga taka sama jak w przypadku fenylopiracetamu – ze względu na działanie psychostymulujące, bromantan widnieje na liście substancji zakazanych przez WADA i jest uznawany za doping.

Przeczytaj więcej > Bromantan <

Kofeina + Teanina

I jeszcze jedna propozycja dla poszukiwaczy większej energii, tym razem bardziej klasycznie. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie treningu bez kofeiny (czy to w formie kawy, czy suplementu). Dodatek teaniny z kolei pozwala poprawić jej profil działania i zbliżyć do tych bardziej zaawansowanych, nootropowych stymulantów, jak chociażby bromantan. Kofeina z teaniną energetyzuje tak samo dobrze, ale zmniejsza ryzyko lęków, drżenia rąk i roztrzęsienia. Z dodatkiem teaniny łatwiej jest energię skierować na cel, który sami obierzemy.

Przeczytaj więcej > Kofeina i teanina <

Agmatyna

Tutaj sytuacja jest trochę odwrotna, ponieważ agmatyna jest bardziej znana z działania prosportowego, niż promózgowego. Niemniej jest to substancja, która redukuje stany zapalne w mózgu, może poprawiać samopoczucie itp., dzięki czemu jest stosowana typowo neurologicznie, a jednocześnie ma bardzo konkretne zastosowanie przedtreningowe. Mianowicie ze względu na podnoszenie tlenku azotu w ściankach naczyń krwionośnych, agmatyna wyjątkowo efektywnie poprawia ukrwienie trenowanych mięśni i nasila efekt „pompy mięśniowej”. To działanie jest podobne jak w przypadku argininy i cytruliny, ale mocniejsze. Dodatkowo agmatyna, jako inhibitor NMDA może spowalniać budowanie tolerancji na stymulanty, więc jeśli stosujesz ją przed treningiem razem ze stymulantami, to korzyści są podwójne.

Przeczytaj więcej > Agmatyna <

Fosfatydyloseryna

Nootropik działający u podstaw, bez pobudzania i wpływu na zmęczenie. Jej główną zaletą jest wpływ na wzmacnianie błon komórkowych i poprawę komunikacji neuronalnej. W kontekście treningowym jednak bardziej interesuje nas wpływ fosfatydyloseryny na stres i kortyzol. Mianowicie swego czasu PS zyskiwała popularność jako suplement, który stosowany przed treningiem zmniejsza potreningowy wzrost kortyzolu. Takie działanie może sprzyjać osobom, które są w życiu mocno zestresowane i mają wysoką reaktywność na fizyczne bodźce stresowe. Pomagać może też tym, którzy trenują późnymi wieczorami i nadmierny wzrost kortyzolu mógłby utrudniać zasypianie, pogarszając tym samym regenerację. Pamiętajmy jednak, że kortyzol fizjologicznie nie jest naszym wrogiem i pewne jego skoki po treningu są pożądane. Martwi nas jedynie jego wzrost przewyższający oczekiwania.

Przeczytaj więcej > Fosfatydyloseryna <

Olejek miętowy

Odbiegając trochę od suplementacji, jest też gratka dla fanów aromaterapii. Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z moich ulubionych olejków do stosowania w celach nootropowych do pracy umysłowej. Redukuje zmęczenie, zwiększa poziom energii, poprawia pamięć i czujność. Co najciekawsze, jest kilka badań sprawdzających wpływ olejku miętowego na parametry treningowe. Podawanie olejku w różnych formach, zarówno mocno rozcieńczonego doustnie, jak i klasyczna inhalacja skutkowały korzyściami treningowymi. Szczególnie atrakcyjne są doniesienia o poprawie parametrów siłowych, ale notowano też lepsze wyniki spirometrii i poprawę czasu reakcji. Olejek miętowy wydaje się zatem dość uniwersalnym boosterem przedtreningowym, nie tylko do sportów siłowych, ale i do sportów wydolnościowych i zespołowych.

Przeczytaj więcej > Olejek eteryczny z mięty pieprzowej <

Przeczytaj też:

Podsumowanie

Jak widzisz, jest wiele zastosowań dla nootropików, a ich odpowiedni dobór może wpłynąć na różne aspekty Twojego życia. Jak wiemy, aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem dbania o zdrowie. Regularna aktywność dobrze wpływa na kondycję mózgu, metabolizm, samopoczucie itp. Tak więc stosowanie nootropików dla korzyści treningowych jest poniekąd inwestycją – stosujemy boostery mózgu nie tylko do pracy i nauki, a w efekcie i tak zyskujemy lepsze zdrowie układu nerwowego. Dzięki nootropikom można poprawić poziom energii, samopoczucie na treningu, poprawić kontrolę nad mięśniami, czy też zmodulować reakcję stresową. Pole manewru jest spore, wystarczy jedynie zastanowić się nad optymalnym doborem suplementacji.