Taśma na ustach może nie kojarzy się najlepiej. Jest jednak jedno zastosowanie, które ma przynosić sporo korzyści. I wcale nie chodzi o odchudzanie ani dietę MŻ. Plastrowanie ust stosuje się na noc, by zmniejszyć ryzyko chrapania, bezdechów i poprawić ogólne wysypianie się. Nie brakuje jednak kontrowersji – zabieg ten ma wielu zwolenników, ale też zagorzałych przeciwników. Sprawdźmy, o co chodzi z tym całym mouth-tapingiem.

HealthLabs Care RestMe - tabletki na sen

Czym jest technika „mouth-taping”?

Mouth-taping oznacza przylepianie taśmy na usta (lub naokoło ust) podczas snu. To rozwiązanie zyskuje popularność wśród osób cierpiących na bezdech senny oraz chrapanie. Jest to prosta technika, która może pomóc poprawić jakość snu i złagodzić objawy bezdechu sennego.

Bezdech senny powoduje trudności z oddychaniem. Epizodycznie zatrzymujący się oddech powoduje wybudzenia (których często nawet nie pamiętamy) i krytyczne obniżenie nocnej regeneracji.

 Mouth-taping polega na przylepieniu taśmy lub plasterka na usta, by wymusić oddychanie przez nos. 

Przeczytaj też:

Jak zaklejanie ust plastrem ma pomóc w wysypianiu się?

Mouth-taping może pomóc w zmniejszeniu objawów bezdechu sennego, ponieważ zmusza do oddychania przez nos. A jest to ważne, ponieważ u osób z obturacyjnym bezdechem sennym bardzo często występuje tendencja do spania z otwartymi ustami i oddychania w nocy przez usta. Oddychanie przez usta podczas snu zmniejsza obszar zapodniebienny i zajęzykowy poprzez przemieszczenie podniebienia miękkiego do tyłu i wpływ na ruch żuchwy, co może wywoływać chrapanie i bezdechy.

Oddychanie przez usta teoretycznie może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak suchość w jamie ustnej, wzrost ryzyka infekcji górnych dróg oddechowych oraz ból gardła. Zasadniczo oddychanie nosem jest uznawane za znacznie zdrowsze, a w przypadku osób z bezdechem sennym może mieć to szczególne znaczenie.

Oddychanie przez nos jest bardziej naturalne dla organizmu, ponieważ powietrze jest lepiej filtrowane, ogrzane i nawilżane, zanim dotrze do płuc. Przy regularnym stosowaniu techniki mouth-taping, można nauczyć się oddychać przez nos podczas snu, co pozytywnie wpływa na jakość snu, regenerację oraz w efekcie lepsze zdrowie ogólne.

naklejanie plastra na usta do spania

Weźmy na tapet jedno ze świeżych badań: w 2022 roku opublikowano wyniki badania sprawdzającego efekty mouth-tapingu u osób z łagodnym obturacyjnym bezdechem sennym. Do badania zaangażowano 20 pacjentów. Badanym zmierzono jakość snu na początku oraz kontynuowano pomiary domowym aparatem ApneaLink® przez kolejny tydzień, w którym pacjencji stosowali zaklejanie ust. Wyniki pokazały, że mouth-taping faktycznie pomaga z chrapaniem i bezdechami. 65% pacjentów miało dobre efekty, co oznacza redukcję chrapania (snoring index) o przynajmniej 50%. Poprawa wskaźnika bezdechu/spłyconego oddechu (AHI) wynosiła średnio 47%. Nie było za to wpływu na saturację i związane z nią parametry. Warto też zanotować, że im większe było nasilenie bezdechu sennego u pacjenta, tym lepsze efekty dawał mouth-taping.

W jaki sposób bezpiecznie stosować technikę „mouth taping”?

Przed przystąpieniem do stosowania mouth-tapingu zaleca się konsultację z lekarzem otolaryngologiem lub specjalistą zajmującym się bezdechem sennym. Warto pamiętać, że nie dla każdego ta technika jest odpowiednia.

Ważne jest, aby użyć odpowiedniego plastra lub taśmy, która nie blokuje całkowicie dostępu powietrza do ust, by zapobiec ryzyku zadławienia się lub duszenia. Nie należy zaklejać ust m.in. gdy:

  • spożywano alkohol lub brano silne leki nasenne;
  • ma się zatkany nos;
  • odczuwa się nudności i jest ryzyko wymiotów.

Jeśli podczas stosowania tej techniki pojawią się jakiekolwiek problemy z oddychaniem, bólami lub zawrotami głowy, bólem gardła lub jakimkolwiek innym niepokojącym objawem, należy natychmiast przerwać stosowanie tej metody. Ważnym czynnikiem jest dobra tolerancja oklejania ust i zachowanie komfortu snu. Również we wcześniej opisanym badaniu do eksperymentu zakwalifikowano tylko osoby, u których wcześniej potwierdzono dobrą tolerancję na zaklejanie ust plastrami.

Plastry do stosowania w tej technice są miękkie i elastyczne oraz mają otwór na usta, co pozwala na swobodne otwieranie ust w razie potrzeby. Ważne też, by plaster dało się nieinwazyjnie i komfortowo zdjąć o poranku.

Czy mouth-taping jest bezpieczne?

Mouth-taping to stosunkowo bezpieczna technika, jednak konsultacja ze specjalistą dla oceny ryzyka jest dobrą praktyką. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na choroby dróg oddechowych, astmę, alergie lub inne problemy zdrowotne związane z oddychaniem.

 Najczęściej zauważane problemy z zaklejaniem ust to podrażnienia skóry lub reakcja alergiczna na plaster albo psychiczny dyskomfort, np. uczucie lęku przez niemożność pełnego otwarcia ust. 

Podsumowując, mouth-taping może być bezpiecznym sposobem na poprawę jakości snu, ograniczenie chrapania i zmniejszenie objawów bezdechu sennego, ale należy stosować się do zaleceń dotyczących bezpiecznego stosowania tej techniki i najlepiej zasięgnąć konsultacji u specjalisty.

Pamiętajmy jednak, że choć jest to technika polecana przez wielu specjalistów, to nie jest traktowana jako oficjalna metoda leczenia chrapania i bezdechu.

Jakie plastry do zaklejania ust na noc?

Wybór odpowiednich plastrów do mouth-tapingu jest ważny, ponieważ nieodpowiednio dobrana taśma może powodować dyskomfort, podrażnienia skóry lub problemy z oddychaniem.

Dobre plastry do mouth-tapingu powinny być wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, który nie powoduje podrażnień skóry i nie blokuje całkowicie dostępu powietrza do ust. Najlepsze plastry powinny być łatwe do aplikacji i usuwania oraz pozostawiać niewielkie ślady kleju. Stosuje się je codziennie, więc należy zadbać o swój komfort.

Na rynku dostępne są różne rodzaje plastrów dedykowanych do mouth-tapingu. Niektóre są wykonane z materiałów naturalnych, np. z bawełny, oraz te wykonane z materiałów sztucznych, takich jak poliester lub poliuretan. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre plastry do mouth-tapingu są specjalnie zaprojektowane dla osób z wrażliwą skórą, co oznacza, że są wykonane z materiałów hipoalergicznych i nie zawierają lateksu ani innych potencjalnie szkodliwych składników.

Najlepiej wybrać plastry, które są odpowiednie dla Twojego typu skóry, łatwe do stosowania i nie powodują dyskomfortu podczas snu. Przed zakupem warto przeczytać opinie innych użytkowników.

Jest kilka marek, które oferują specjalistyczne plastry przeznaczone konkretnie do oklejania ust na noc i nie blokują możliwości otwierania ust w razie potrzeby. Często polecane marki to m.in.:

  • Vio2
  • Myotape
myotape plastry na usta do spania
Grafika reklamowa ze strony myotape.com – tutaj widać jak konkretnie wyglądają specjalistyczne plastry do mouth-tapingu.

Ale nie tylko dedykowane plastry mają rację bytu. W przytaczanym wyżej badaniu użyto zwykłego plastra, właśnie by ocenić skuteczność zabiegu z użyciem materiałów o łatwiejszej dostępności. Taśmę (hipoalergiczna, silikonowa taśma 3M) przycinano na długość 4 cm i naklejano na rynience podnosowej, obejmując górną i dolną wargę, tak aby utrzymać złączone usta podczas snu. Usta nie były sklejone na całej długości. Pozostawiona przestrzeń przy kącikach ust umożliwiała oddech ustami, gdyby pojawiła się taka konieczność.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy mouth-taping jest dla Ciebie, możesz najpierw spróbować z ze zwykłym, docinanym plastrem, a gdy stwierdzisz, że chcesz kontynuować tę technikę, to wtedy możesz zainwestować w droższe, specjalne plasterki do mouth-tapingu.

Źródła:

Lee YC, Lu CT, Cheng WN, Li HY. The Impact of Mouth-Taping in Mouth-Breathers with Mild Obstructive Sleep Apnea: A Preliminary Study. Healthcare (Basel). 2022 Sep 13;10(9):1755.