Teakryna ma wielu zwolenników, ze względu na to, że przynosi niemalże wszystkie korzyści kofeiny, a jest dużo lepiej tolerowana i nie powoduje tylu skutków ubocznych. Od pewnego czasu w recepturach suplementów dla sportowców pojawia się też inny składnik o podobnym działaniu – metyloliberyna, ukrywana pod przykrywką patentu Dynamine.

Czym jest i jak działa metyloliberyna?

Metyloliberyna (ang. methylliberine) jest kolejną pochodną ksantynową i metabolitem kofeiny, który również obok teakryny jest obecny w herbacie kucha, ale też w ziarnach kawy. Na rynku znamy ją głównie jako Dynamine®, które jest produkowane przez amerykańską firmę Compound Solutions. Według deklaracji producenta to, co wyróżnia metyloliberynę to szybkość działania. Ta nie ma dawać długiego i stabilnego przyrostu energii jak teakryna, tylko zacząć działać jak najszybciej i dynamicznie podnieść energie i zdolności organizmu. Efekt również jest krótkotrwały. Tak więc według założenia, ma być to dobry sposób na suplementację przedtreningową, by bardzo szybko zanotować efekt, a po treningu wyciszyć układ nerwowy, co przydatne może być np. przy treningach późną porą.

Niestety, szczegółowych danych dotyczących działania metyloliberyny nie znajdziemy z taką łatwością jak w przypadku kofeiny. Nawet producent Dynamine® w swoich materiałach posługuje się danymi anegdotycznymi, co można zobaczyć m.in. na poniższym wykresie porównującym rozkład działania w czasie do teakryny.

wykres przedstawiający porównanie szybkości i długości działania Dynamine i Teacrine
źródło: strona www marki Compound Solutions

Mamy jednak informację z ostatnich dni (3 lipca 2019), że Dynamine® w dawce 100 mg zyskało status GRAS, co oznacza, że według amerykańskiego FDA może być bezpiecznie stosowane w produktach spożywczych i suplementach diety.

Przeczytaj też:

Gdzie kupić Dynamine / Methyllliberine?

W zdecydowanej większości metyloliberyna jest używana jako jeden z wielu składników w kompleksowych preparatach przedtreningowych, by zaczynały działać jak najszybciej po przyjęciu. Jeśli chcesz jednak sprawdzić jak działa sama Dynamine® albo mieć ją osobno do przygotowywania własnych stacków, to jest dostępna w kapsułkach po 100 mg w angielskim sklepie Mind Nutrition.

Mind Nutrition Methylliberine Dynamine kapsułki