Kusi Cię suplementacja nootropowa, ale nie wiesz, od czego zacząć? Połączenie kofeiny z teaniną jest doskonałym wyborem na początek! Obie substancje są świetnie poznane, bezpieczne i nawet nieświadomie stale spożywane przez dużą część społeczeństwa. Nawet jeśli nie pijasz kawy, to kofeina jest również w herbacie, kakao i czekoladzie, czy też w słodkich napojach (Coca-cola, Mountain Dew itp.). Teaninę natomiast przyjmujemy pijąc herbatę. Jeśli ciekawi Cię, jak działa kofeina z teaniną i dlaczego robią to tak dobrze, koniecznie przeczytaj artykuł do końca.
Kofeina i Teanina to podstawowy stack nootropowy
Wiele lat temu zauważono, że wpływ kawy i herbaty na kognicję i samopoczucie trochę się różni, nawet gdy zastosuje się takie ilości napojów, by dostarczały identycznej ilości kofeiny. Po wnikliwych przeglądach wytyczono l-teaninę zawartą w herbacie jako głównego sprawcę różnicy w efektach. Amatorzy suplementacyjnego wspomagania mózgu wyciągnęli wnioski z przeprowadzanych badań, a mix kofeiny z teaniną przed pracą umysłową zaczął zyskiwać dużą popularność. Choć obie substancje zawarte są w herbacie, to dla osiągnięcia odpowiednio wysokich dawek i efektów kognitywnych trzeba by wypić sporą ilość napoju, dlatego bardziej popularną opcją jest suplementacja kapsułkami, szczególnie dla osób o mniejszej wrażliwości na działanie kofeiny. Typowa herbata ma około 40 mg kofeiny i 20 mg teaniny, więc ilości skromne.
Po co dodawać uspokajacz do pobudzacza?!
Na ten dylemat natrafiałem wiele razy i w istocie jest to ciekawe pytanie. Czy to się nie wyklucza? W niektórych przypadkach, gdybyśmy połączyli stymulant z depresantem, to nie miałoby to większego sensu, bo nawzajem by siebie sabotowały. Ale nie tym razem. Unikalne właściwości teaniny sprawiają, że tak naprawdę nie jest ona typowym uspokajaczem. Pewne dane dowodzą, że jest ona bardziej modulatorem układu nerwowego, zmieniając siłę swojego działania wyciszającego zależnie od sytuacji.
Zasadniczo teanina znana jest z tego, że zwiększa aktywność fal alpha (8-14 Hz) w mózgu, które wiązane są ze stanem relaksacji. Taki efekt jest widoczny w stanie spoczynku. Gomez-Ramirez i wsp. [2007] w swoich eksperymentach pokazali, że wpływ na fale alfa jest zależny od sytuacji i różni się pomiędzy stanem spoczynku i stanem skupienia uwagi na konkretnym zadaniu. Przeprowadzając badania EEG, zauważyli, że po spożyciu teaniny zmienia się zachowanie fal alpha w prawej korze ciemieniowo-potylicznej, czyli krytycznym węźle obwodu uwagi w mózgu.
Mając na względzie powyższe, teanina pomimo tego, że służy wyciszeniu i relaksacji, gdy jest przyjęta np. wieczorem, nie zaburza uwagi i koncentracji, gdy staramy się skupić na jakimś konkretnym bodźcu. W ten sposób nie neutralizuje pozytywnych efektów kofeiny, a wręcz może je wzmacniać przy jednoczesnym zmniejszeniu skali skutków ubocznych charakterystycznych dla kofeiny, takich jak rozdrażnienie, irytacja, czy drżenie rąk.
Synergia kofeiny z teaniną – konkretne efekty
W moim odczuciu jedną z ciekawszych publikacji na temat porównania efektów stacku Caffeine+Theanine do obu tych substancji osobno jest ta opublikowana przez Haskell i wsp. w 2008 roku. Prezentowane są tam wyniki badań dużej ilości parametrów po spożyciu:
- 0 mg kofeiny i 0 mg teaniny,
- 150 mg kofeiny i 0 mg teaniny,
- 0 mg kofeiny i 250 mg teaniny,
- 150 mg kofeiny i 250 mg teaniny.
By zaślepić badanie, uczestnikom podawano preparaty pod postacią… napoju Lipton Ice Tea Peach Lite. W napojach dodatkowo modyfikowano ilość substancji słodzących, by maskować gorzki smak kofeiny. Każdy z uczestników był poddawany serii testów kognitywnych po wypiciu każdego z powyższych napojów, z zachowaniem 7 dni odstępu pomiędzy poszczególnymi sesjami.
Wyniki pokazały, że stack kofeina + teanina w kilku parametrach dawał lepsze rezultaty niż sama kofeina i sama teanina. Badani oceniali, że byli bardziej czujni i mniej zmęczeni oraz mieli lepsze samopoczucie. W testach kombinacja dawała najlepszy czas prostych reakcji, czas reakcji numerycznej pamięci roboczej, dokładność szybkiego przetwarzania informacji wizualnych, dokładność weryfikacji zdań, szybkość rozpoznawania słów.
Pogorszeniu uległo jedynie zadanie polegające na utrzymaniu uwagi, co zastanawiało autorów badania, gdyż wcześniej wykazywano, że ten parametr jest mocno wrażliwy na działanie kofeiny. Jest to tym bardziej ciekawe, że parametry pamięciowe, które uległy poprawie zasadniczo są mniej wrażliwe na działanie kofeiny.
Jakie proporcje?
Standardowa proporcja to 1 część kofeiny do 2 części teaniny. Natomiast jako podstawową dawkę zazwyczaj przytacza się 100 mg kofeiny + 200 mg l-teaniny. Można jednak tymi proporcjami żonglować, w zależności od własnych indywidualnych potrzeb. Niektórzy potrzebujący większej ilości kofeiny dobrze się czują na równej proporcji 200 mg kofeiny i 200 mg l-teaniny. Inni z kolei zawsze muszą przyjmować teaniny więcej niż kofeiny np. 200 mg kofeiny i 400 mg l-teaniny.
Zachęcam do własnych eksperymentów!
Co jeszcze warto wiedzieć?
Kofeina i teanina mają trochę inne czasy potrzebne do osiągnięcia szczytowego stężenia. Dla kofeiny ten czas to około 30 minut natomiast dla teaniny 50 minut. Zatem gdy przyjmiesz obie substancje w jednej porcji, to nie zmartw się, gdy najpierw pojawi się mocniejsza energia, a dopiero po chwili zacznie się stabilizować dzięki teaninie. Zazwyczaj ten efekt różnicy czasów wchłaniania nie jest odczuwalny w praktyce.
Podsumowanie
Ten prosty stack jest bardzo znany i ceniony. Wiele osób od niego zaczyna pierwsze próby z suplementacją nootropową. Swoją drogą, fascynujące jest, że oba składniki w naturze występują razem jako składniki herbaty. Musieliśmy przejść kawał drogi przez izolację poszczególnych składników i badania nad nimi, by ostatecznie dojść do wniosku, że razem działają jednak lepiej 🙂 Tak czy inaczej, pomimo swojej prostoty mix Caffeine + Theanine jest świetnym wyborem na każdym poziomie zaawansowania, więc serdecznie polecam wypróbować!
Źródła:
- Gomez-Ramirez M, Higgins BA, Rycroft JA, Owen GN, Mahoney J, Shpaner M, Foxe JJ. The deployment of intersensory selective attention: a high-density electrical mapping study of the effects of theanine. Clin Neuropharmacol. 2007 Jan-Feb;30(1):25-38. doi: 10.1097/01.WNF.0000240940.13876.17. PMID: 17272967.
- Haskell CF, Kennedy DO, Milne AL, Wesnes KA, Scholey AB. The effects of L-theanine, caffeine and their combination on cognition and mood. Biol Psychol. 2008 Feb;77(2):113-22. doi: 10.1016/j.biopsycho.2007.09.008. Epub 2007 Sep 26. PMID: 18006208.
- Camfield DA, Stough C, Farrimond J, Scholey AB. Acute effects of tea constituents L-theanine, caffeine, and epigallocatechin gallate on cognitive function and mood: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2014 Aug;72(8):507-22. doi: 10.1111/nure.12120. Epub 2014 Jun 19. PMID: 24946991.
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT